غواصی اسکوبا / scuba diving

بدون دیدگاه

توضیحات

غواصی اسکوبا / scuba diving

 

همانطور که در مباحث قبلی گفتیم اسکوبا متداول ترین نوع غواصی می باشد که در سرتاسر جهان مرسوم می باشد . در حقیقت اسکوبا / Scuba    مخفف self-contained underwater breathing apparatus می باشد .

اسکوبا در لغت به معنای دستگاه مستقل تنفس زیر آب می باشد .

در غواصی اسکوبا بر خلاف شیوه فری دایو یا حبس نفس و اسنورکلینگ و سایر روش ها ، هوای تنفسی مورد نیاز غواص بصورت فشرده در داخل محفظه های مخصوصی که اصطلاحا به آنها تانک غواصی می گویند ذخیره می گردد .

کاربرد غواصی اسکوبا :

غواصی اسکوبا / scuba diving

در غواصی اسکوبا بر خلاف غواصی آزاد یا فری دایو به دلیل حمل هوای تنفسی مورد نیاز غواص به وسیله تانک های غواصی ، میزان حضور و فعالیت غواص در داخل آب به طرز چشمگیری افزایش می یابد به صورتی که در انواع پیشرفته غواص می تواند حتی زمانی معادل چند روز تا چند هفته را نیز در داخل آب حضور داشته باشد .

لذا غواصی اسکوبا برای کلیه کاربردهای تفریحی ، صنعتی ، تکنیکال ، علمی و تحقیقاتی ، نظامی و ... مورد استفاده قرار می گیرد .

انواع غواصی اسکوبا :

 

به طور کلی غواصی اسکوبا به دو دسته تقسیم می گردد که عبارتند از

1 - غواصی اسکوبا مدار باز

2 - غواصی اسکوبا مدار بسته

 

غواصی مدار باز :

در غواصی اسکوبا با مدار باز ، که رایج ترین نوع غواصی نیز می باشد ، هوا پس از تنفس توسط دهنی یا دیمند از دهان غواص خارج و در آب رها می گردد .

غواصی مدار بسته :

در غواصی مدار بسته بر خلاف غواصی اسکوبا مدار باز ، هوا پس از استفاده در آب رها نمی گردد ، بلکه توسط ساز و کار موجود در سیستم تنفسی مدار بسته ، به قسمت احیا هوا منتقل شده و در آنجا پس از حذف دی اکسید کربن از هوای بازدم غواص ، مجددا مورد استفاده قرار می گیرد .

مزایا و معایب سیستم غواصی مدار بسته :

سیستم غواصی دوباره تنفس یا مدار باز نسبت به سستم مدار بسته دارای معایب و محاسنی می باشد که مهمترین آنها عبارتند از

1 – در سیستم مدار بسته به علت پالایش چند باره هوا ، زمان استفاده غواص از یک تانک به مراتب بیشتر از مدار بسته می باشد . یعنی یک غواص با یک تانک مشخص در سیستم غواصی مدار بسته ، زمان بیشتری را نسبت به همان تانک در مدار باز می تواند تنفس کند و زیر آب بماند .

2 – سیستم غواصی مدار بسته ، به دلیل اینکه هوا در آب رها نمی گردد و حباب های هوا تشکیل نمیگردد ، کمتر موجب ترس موجودات دریای شده و آسیب کمتری به محیط زیست آبزیان وارد می شود .

مهمتری عیب سیستم غواصی مدار بسته نسبت به سیستم غواصی مدار باز ، گران بودن تجهیزات و نگهداری آنها می باشد .

 

خطرات و مشکلات غواصی :

در صورتی که شما قواعد و استاندارد های یک غواصی ایمن و سیف را رعایت نکنید ، ممکن است دچار آسیب هایی شوید که مهمترین |آنها عبارت است از بیماری های تنفسی ناشی از فشار و ....

شما در قسمت بیماری های تنفسی غواصی به طور کامل با این بیماری ها ، علت بروز و روش پیشگیری و درمان آنها ، آشنا میشوید .

دوره های آموزش غواصی اسکوبا :

سیستم های آموزش غواصی رایج در ایران به ترتیب گستردگی و استقبال عبارتند از

1 – cmas  سی مس

2 – ssi  اس اس آی

3 – padi  پدی

لیست کامل دوره های غواصی ارائه شده در سیستم ssi را می توانید در مطلب دوره های غواصی ssi بخوانید .

تجهیزات غواصی اسکوبا :

شما برای انجام غواصی اسکوبا نیازمند یک سری لوازم و تجهیزات هستید که برخی از آنها ضروری و حیاتی هستند و ما بقی برای راحتی کار و ایمن سازی بیشتر بکار میروند .تجهیزات غواصی مورد نیاز در غواصی اسکوبا عبارتند از

1-تانک غواصی   2-بی سی دی یا جلیقه شناوری 3-رگلاتور یا فشارشکن 4-دهنی یا دیمند 5-گیج هوا 6-وت سوت یا لباس غواصی 7-فین غواصی 8-پوت یا کفش غواصی 9-ماسک غواصی 10-چاقوی غواصی 11-کمربند وزنه 12-اس ام بی 13-قطب نما 14-گیره های غواصی 15-دایو کامپیوتر یا ساعت غواصی 16-چراغ قوه و ....

شما در قسمت تجهیزات غواصی  به صورت کامل و مفصل با این تجهیزات ، خصوصیاتشون و همچنین کاربرد و نحوه استفاده از اونها آشنا می شوید .

 

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;