غواصی چیست

بدون دیدگاه

توضیحات

غواصی چیست

غواصی چیست

غواصی فن شناوری درزیر آب با کمک یا بدون کمک تجهیزات می باشد . غواصی تخصصی هست که به شما کمک می تواند تا بتوانید به راحتی به گشت و گذار در زیر آب بپردازید و از زیبایی های زیر آب لذت ببرید .

با توجه به نیاز مبرم انسان به هوا برای تنفس در گذشته امکان غواصی برای افراد بسیار محدود و سخت بوده . اما امروزه با پیشرفت علم و تجمیع تجارب گذشته ، غواصی در حد تفریحات دریای تسهیل گردیده و شما با داشتن اندک مهارت و تجهیزات می تونید به دنیای زیر آب سفر کنید و مناظر بی بدیع اعماق دریاها را کاوش نمایید .

انواع غواصی

به طور کلی میتوان غواصی را به دو دسته بزرگ تقسیم کرد

 1. غواصی بدون کمک تجهیزات یا اصطلاحا غواصی آزاد یا فری دایو free dive
 2. غواصی سطحی یا اسنورکلینگ   snorkeling dive
 3. غواصی با کمک تجهیزات جهت تنفس در زیر آب که اصطلاحا غواصی اسکوبا نامیده می شود scuba dive
 4. غواصی تغذیه از سطح
 5. غواسی اشباع شده

 

انواع غواصی از نظر کاربرد

غواصی و پویش دریاها به دلایل مختلفی انجام می گردد که هر کدام مهارت ها ، اموزش ها و تجهیزات مختص به خود را می طلبد .

 1. غواصی تفریحی یا فان  fun dive
 2. غواصی تکنیکال
 3. غواصی صنعتی
 4. غواصی نظامی
 5. غواصی پژوهشی
 6. غواصی ورزشی

غواصی تکنیکال

 

غواصی صنعتی

غواصی آزاد / free dive

فری دایو - free dive

 

Free diving یا غواصی کردن بدون تجهیزات در حقیقت همان غواصی انسان های نخستین هست که بدون تجهیزات برای شکار ماهی یا صدف به غواصی می پرداختند .

غواصی آزاد بر پایه حبس نفس می باشد به این ترتیب که شما نفس خود را حبس میکنید و با زمان بندی و مدیریت زمان وهوای داخل ریه خود به گشت و گذار در زیر آب می پردازید . که طبیعتا این زمان این نوع غواصی بسیار محدود و در حد چند دقیقه می باشد . برای کسب اطلاعات بیشتر و در یافت اموزش های فری دایو میتوانید مطلب مربوط به آن را مطالعه نمایید .

غواصی اسنورکلینگ یا غواسی سطحی snorkeling

غواصی اسنورکلینگ - snorkeling

 در این غواصی که بر روی سطح انجام می شود ، در حالی که سر شما داخل اب قرار دارد هوا توسط لوله ای که به آن اسنورکر یا اشنورکر گفته می شود به طول 30 سانت و قطر حدود دو سانت ، از سطح اب به غواص می رسد . در اسنورکلینگ شما می توانید با غواصی در قسمتهای کم عمق و بر روی صخره های مرجانی زیبایی های زیر اب را مشاهده کرده و لذت ببرید . اطلاعات کامل تر وآموزش ، در مطلب غواصی اسنورکلینگ موجود می باشد .

غواصی اسکوبا scuba dive

غواصی اسکوبا / scuba

Scuba  مخفف self-contained underwater breathing apparatus و به معنای دستگاه مستقل تنفس زیر آب می باشد . در غواصی اسکوبا هوا توسط تانک های مخصوص و به صورت فشرده با غواص حمل می شود و توسط تجهیزات خاصی که در آموزش اسکوبا به طور مفصل شرح خواهیم داد ، مورد استفاده غواص قرار می گیرد . غواصی اسکوبا خود دارای دو نوع می باشد

انواع غواصی اسکوبا

1 - غواصی مدار باز

جهت خواندن مطالب بیشتر در مورد غواصی اسکوبا ، کلیک کنید .

2 - غواصی مدار بسته

غواصی های تغذیه از سطح

 

در این غواصی که کاربرد صنعتی دارد و برای غواصی های طولانی مدت بکار میبرد هوای تنفسی غواص توسط شلنگی که بند ناف نامیده می شود از سطح آب که میتواند از روی یک اسکله یا سکو و یا یک کشتی باشد برای غواص پمپاژ می گردد .

غواصی اشباع شده

غواصی اشباع

این نوع غواصی هم کاربرد صنعتی دارد و برای استفاده در غواصی های طولانی مدت و حتی چند روزه بکار می رود . در این نوع غواصی محفظه هایی در عمق آب وجود دارد که غواص برای استراحت و تهیه هوا به آنها مراجعه میکند و این کار نیازمند رعایت نکات ایمنی پیچیده ای میباشد و معمولادر پایان ممکن است نیاز باشد تا غواص روزهای بسیار طولانی را در اتاق ها و محفظه های برداشت فشار بسر ببرد .

غواصی تغذیه از سطح یا اشباع

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;