ورود و خروج از آب در غواصی

بدون دیدگاه

توضیحات

نحوه صحیح ورود و خروج از آب

برای ورود و خروج از آب چند تکنیک وجود دارد انتخاب نحوه ورود و خروج از آب به نوع غواصی ؛ غواصی از ساحل یا قایق   شرایط دریا ، وضعیت امواج و جریان آب و بستگی دارد . به طور کلی نکته‌ای که برای انتخاب صحیح شیوه ورود و خروج از آب باید در نظر گرفته شود ، مدنظر قرار دادن همیشگی ایمنی غواصی و انتخاب امن ترین روش است .

 

از ساحل

 در بیشتر مناطق جهان بهترین شروع برای یک غواصی ، غواصی در مناطق صخره‌ای و مرجانی می باشد متاسفانه وجود امواج و جریان آب در این گونه مناطق معمولاً اجتناب‌ناپذیر بوده و این امر باعث می‌شود برای ورود و خروج از آب باید بسیار با احتیاط بوده و با دقت کامل عمل کرد .

نحوه ورود و خروج از اب از ساحل

نحوه ورود به آب : اگر شرایط مطلوب نیست منطقه خالی از عوارض طبیعی و صخره‌ای را برای ورود به آب پیدا کنید اگر تجهیزات عکاسی به همراه خود دارید جهت جلوگیری از آسیب دیدن در اثر افتادن و یا برخورد با صخره ها از آنها به خوبی مراقبت کنید . برای غواصی در مناطق استوایی بهتر است برای محافظت از دستها و پاها در برابر برخورد با مرجان ها از دستکش و کفش های غواصی استفاده شود در حالی که ماسک و گلاتور را پوشیده اید از همیار تان جهت پوشیدن فین ها کمک بگیرید سپس در حالی که بی سی دی خود را جهت شناوری مثبت باد کرده اید به کمک همیار خود تا رسیدن به عمق مناسب از عقب به سمت دریا بروید (راه رفتن از جلو با فین غواصی خطرناک و ممنوع است) زمانی که عمق آب حدودا به اندازه کمر شما رسید می توانید غواصی خود را آغاز کنید .
 
نحوه خروج از اب : قبل از رسیدن به منطقه کم عمق آب بهترین و امن ترین محل خروج از آب را انتخاب کنید برخورد امواج می تواند تعادل شما را به هم بزند به همین منظور زمانی که عمق آب به حدی است که امکان ایستادن و راه رفتن وجود دارد به کمک همیار خود از عقب به ساحل نزدیک شوید در این حالت فین های خود را در آورده و در حالی که رو به امواج هستید به کمک همیار خود به سمت ساحل بروید . در این شرایط بهتر است تا اتمام کار و رسیدن به ساحل ماسک را بر روی صورت خود حفظ کنید .
 

 از منطقه صخره ای 

غواصی از مناطق صخره‌ای از برخی جنبه ها جالب تر از غواصی از ساحل ماسه ای می باشد ، معمولاً در مناطق صخره‌ای دیداب بهتر بوده و این گونه مناطق برای مشاهده واضح‌تر و تنوع زیستی دریایی مناسب تر هستند . با این حال راه رفتن بر روی صخره ها و سنگ ها با تجهیزات غواصی می تواند دشوار و در عین حال خطر ساز باشد از آن رو در این مناطق باید دقت و توجه کافی برای ورود و خروج از آب را مد نظر داشته باشید در این مناطق توجه به مکان برخورد و برگشت امواج به صخره ها می تواند برای پیدا کردن محل مناسب ورود و خروج از آب به شما کمک کند .

 
نحوه ورود به آب : در این مناطق به منظور راه رفتن روی صخره ها با تجهیزات غواصی بهتر است از کفش های غواصی یا زیره مناسب و چسبندگی خوب استفاده شود . در صورت امکان دست های خود را برای حفظ تعادل و کمک گرفتن خالی نگه داشته و از حمل وسایل اضافی خودداری نمایید .  صخره مناسبی را برای نشستن انتخاب کرده و ماسک و فین ها خود را می پوشیم . حتی اگر عمق و دید آب به نظرتان مناسب است از پریدن به داخل آب خودداری کنید بهتر است در حالی که روی صخره ها نشسته اید تا زمانی که پاها و فین ها در آب قرار گیرند در همین حالت به سمت آب بروید و در حالیکه ماسک و دهنی رگلاتور خود را در داخل دهان گذاشته اید با فشار یک دست خود را به داخل آب بیندازید و سپس جهت ممانعت از برخورد با صخره ها به وسیله امواج به سرعت با فین زدن از پشت روی سطح آب خود را از صخره‌ها دور کنید . در دریا های خروشان بهتر است از برگشت امواج جهت دور شدن از صخره ها کمک بگیرید . 
 
نحوه خروج از آب : خروج از آب در مناطق صخره‌ای معمولاً از مناطقی که در آنها فضای خالی وجود داشته و صخره وجود ندارد انجام نمی شود ، چون معمولاً شدت امواج در این نواحی بیشتر است بهترین زمان برای خروج از آب زمانی می باشد که امواج شما را به سمت بالای صخره ها هدایت می کنند .
 

از ساحل ماسه ای 

نحوه ورود به اب : برای ورود به آب از ساحل ماسه‌ای تمامی تجهیزات به جز ماسک و فین ها را پوشیده و تا زمانی که عمق آب به اندازه زانوها برسد در آب جلو می رویم و سپس با کمک همیار خود فین ها را پوشیده و از دست و پای مخالف جهت ثابت کردن فین ها استفاده می‌کنیم  . سپس در حالی که از عقب به سمت آب می رویم باید جهت برخورد با عوارض طبیعی و سقوط در آب به پشت سر خود نگاه کرده و تا جایی که عمق آب مناسب است جلو می رویم .

 
نحوه خروج از آب :  فین های خود را تا زمان رسیدن به مناطق کم عمق که امکان ایستادن برای شما مهیا باشد از پای خود خارج نکنید اگر در دریا مواج است از امواج جهت نزدیک شدن به ساحل کمک بگیرید توجه کنید که امواج باعث برخورد شما با صخره ها یا موانع دیگر نشوند .
 

از یک قایق بادی 

همیشه از قایق‌های بزرگ برای غواصی استفاده نمی شود بعضی اوقات از قایق های بادی جهت عملیات غواصی استفاده می‌گردد در قایق های بادی معمولاً فضا محدود بوده ولی ورود به آب راحت و ساده است .

نحوه ورود به اب از قایق بادی
روش ورود به آب : در قایق های بادی که دارای فضای کوچکی می باشند معمولاً محل نشستن بر روی لبه های باددار قایق قرار دارد و از روش بک رول برای ورود به آب با تجهیزات غواصی یا بدون تجهیزات غواصی استفاده می‌شود . برای انجام این کار با یک دست ماسک و دهنی رگلاتور را روی صورت خود نگه داشته و با دست دیگر کمربند وزنه را برای جلوگیری از باز شدن در اثر برخورد با سطح آب نگه می‌داریم .
 در روش دیگر می‌توان در حالی که از یک طناب جهت نگه داشتن لوازم در آب استفاده می‌شود تجهیزات خود را پس از ورود به آب به تن کنید در این حالت نیز همچنان از دست ها جهت ثابت نگهداشتن ماسک و کمربند وزنه استفاده می‌کنیم .
 
نحوه خروج از آب : پس از آمدن به سطح آب ابتدا با پرکردن بی سی دی شناوری خود را مثبت کرده و سپس کمربند وزنه را باز کرده و داخل قایق بادی می گذاریم . سپس تجهیزات خود را باز کرده و به کمک همیار تجهیزات را به درون قایق می‌فرستیم اگر طنابی جهت کمک برای ورود به حقایق وجود ندارد به کمک فین ها و کمک گرفتن از بازوها وارد قایق شده سپس ماسک و فین خود را در می آوریم .
 

 از قایق بزرگ

غواصی از یک قایق بزرگ بسیار ساده تر و راحت تر بوده ولی نکته قابل توجه این است که برای حفظ ایمنی خود و دیگران جهت حرکت به سمت محل ورود و خروج به آب با تجهیزات غواصی دقت و احتیاط لازم صورت پذیرد همچنین باید توجه داشت که حرکت قایق به دلیل برخورد امواج ممکن است باعث برهم زدن تعادل شما گردد .

نحوه ورود به اب از قایق بزرگ
نحوه ورود به آب :  در قایق های مجهز به سکو در پاشنه ورود به آب معمولاً به روش گام بزرگ انجام می‌شود . این روش به صورت برداشتن یک قدم به سمت جلو و حفظ موقعیت عمودی بدن تا زمان ورود به آب می باشد ، اگر فاصله بین نقطه پرش و سطح آب بیش از ۱ متر می باشد جهت به حداقل رساندن فشار آب به بدن بهتر است پاها به صورت جفت کنار هم قرار بگیرند . در هر دوی این روش ها یک دست به منظور حفظ دهنی رگلاتور و ماسک روی صورت و دست دیگر جهت جلوگیری از برخورد سیلندر با سر غواص و باز شدن کمربند وزنه به روی تسمه بی سی دی و کمربند قرار می گیرد .
 
نحوه خروج از آب : پس از رسیدن به سطح آب با فین زدن از پشت به سمت قایق نزدیک شده و از نردبان مناسب غواصی جهت خروج از آب استفاده میکنیم . در صورت امکان بهتر است قبل از شروع به صعود از نردبان قایق کمربند وزنه خود را باز کرده به قایق تحویل دهیم . پس از باز کردن کمربند فین ها را درآورده و با تجهیزات وارد قایق می‌شویم بهتر است قایق دارای نردبان مناسب جهت صعود غواص با فین باشد .

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.
  1. sfsdf

    1400/03/02

    dsfdsfsdfsdf

    • 1400/03/02

      asdsad

ثبت دیدگاه

Captcha

;