پیشگیری از حوادث در غواصی

بدون دیدگاه

توضیحات

پیشگیری از حوادث

به یاد داشته باشیم که غواصی را باید به عنوان فعالیت لذت بخش و آرامش بخش در نظر بگیریم به همین منظور بهتر است غواصانی که دارای تناسب اندام و تجربه لازم و دانش کافی از علم غواصی می باشند ؛ غواصی خود را در اعماق کمتر از ۲۰ متر انجام دهند . این کار باعث می‌شود که خطرات بیماری برداشت فشار به حداقل برسد جهت پیشگیری از بیماری برداشت فشار توجه و رعایت نکات زیر بسیار مهم و  حیاتی می باشد.
پیشگیری از حوادث در غواصی
  • معاینات پزشکی : قبل از غواصی با مراجعه به دکتر باید از وجود هرگونه بیماری مانند سر دیابت و غیر مطلع شویم که البته قبل از شرکت در هر دوره غواصی غواصان مستلزم به پر کردن فرم معاینه پزشکی می باشند .
  • قبل از غواصی : باید از نوشیدنی های الکلی یا کافئین دار قبل از غواصی اجتناب کرد چون این نوشیدنی‌های ادرارآور باعث خروج مایعات از بدن می شوند همچنین از انجام فعالیت‌های شدید بدنی قبل از غواصی به خصوص در فصول گرم اجتناب گردد . همچنین اگر از داروهای خاص استفاده می کنید حتماً با پزشک خود قبل از غواصی مشورت کنید .
  • در طول مدت زمان غواصی : در طول مدت زمان غواصی رعایت برنامه‌ریزی انجام شده بر طبق جداول غواصی و همچنین کنترل سرعت صحیح فرود یا صعود جهت ممانعت از بیماری‌های برداشت فشار الزامی هستند در صورت خستگی غواصی خود را پایان داده به سطح آب برگردید زیرا خستگی باعث جذب نیتروژن بیشتر می‌شود از انجام غوص های دندانه ای (یویو دایوینگ) که جز پروفایل های خطرناک غواصی می باشند، جلوگیری کنیم  . همچنین غواصی در آب و هوای سرد باعث انقباض عروق شده و خطر ابتلا به بیماری دی سی اس را افزایش می دهد .
  • در طول صعود به سطح آب : رعایت سرعت صعود حداکثر ۱۰ متر در دقیقه الزامی می باشد در طی صعود به علائم هشدار دهنده کامپیوتر های غواسی توجه کنید همچنین بهتر است بعد از هر غواصی ۳ دقیقه در ایستگاه ایمنی توقف نموده و سپس به سطح آب برگردید .
  • بعد از غواصی : از انجام فعالیت‌های سنگین بدنی اجتناب کنید . بعد از غواصی با اسکوبا اسنورکلینگ نکنید. ممنوعیت پرواز با هواپیما را رعایت کنید. دمای بدن خود را حفظ کنید .
  • جداول غواصی : به منظور انجام یک غواصی ایمن و امن به منظور ممانعت از تشکیل حباب های نیتروژن که باعث بیماری برداشت فشار می‌شوند باید فرصت کافی برای خروج این حباب های اضافه بدن داده شود .


جداول غواصی

        جهت ایمنی در غواصی باید به قوانینی همچون کنترل سرعت صعود حداکثر ۱۰ متر در دقیقه و انجام تنفس متناوب به طور منظم در طول صعود به سطح آب       اشاره  کرد . همچنین توصیه می‌شود قبل از رسیدن به سطح آب سه دقیقه در ایستگاه ایمنی (در عمق ۵ متری) توقف کرد.  پس از رسیدن به سطح آب استراحت کافی باعث خروج نیتروژن اضافی همراه با با زنها از طریق ریه و رسیدن به فشار جزئی ۰/۸ بار نیتروژن می گردد . توصیه می شود برنامه ریزی غواص طوری باشد که غواصی ها در محدوده ایمنی انجام شود یعنی بدون نیاز به ایستگاه برداشت فشار .
 در طول سالیان سال استفاده از جداول مختلف مانند جداول بول من و جداول نیروی دریایی فرانسه متداول بوده است . متداول ترین جدول غواصی مورد استفاده جدول غواصی ارتش آمریکا می باشد . برای سالیان سال استفاده از این جدول یعنی جدول غواصی ارتش آمریکا تنها جدول مورد استفاده غواصان مختلف در دنیا بوده است حتی امروزه با توجه به تکامل جداول مختلف و شایعه شدن استفاده از کامپیوتر های غواصی استفاده از این جداول برداشت فشار بین غواصان مرسوم است .
جدول غواصی

واژه شناسی جداول غواصی

۱-سرعت پایین رفتن
توصیه می‌شود در زمان رفتن به عمق سرعت نزول حداکثر ۲۰ متر در دقیقه باشد.
۲-بیشترین عمق
برای استفاده از جداول غواصی از حداکثر عمق و انجام شده توسط غواص استفاده می‌کنیم ، حتی اگر مدت زمان سپری شده در این مورد بسیار کوتاه شده باشد.
۳-مدت زمان غواصی
از لحظه ای که سر غواص وارد آب شده تا لحظه ای که غواص تصمیم میگیرد به سطح آب برگردد را مدت زمان غواصی می گوییم.
۴-سرعت صعود به سطح آب
رعایت سرعت حداکثر ۱۰ متر در دقیقه جهت رسیدن به سطح آب توصیه می شود.
۵-مشخص کردن گروه های غواصی
مشخص کردن گروه‌های غواصی بعد از اتمام غواصی و برگشتن به سطح آب انجام می‌شود . مشخص شدن گروه های غواصی به ما نشان می‌دهد که چقدر نیتروژن در بدن ما باقی مانده است . این گروه های غواصی با حروف انگلیسی از A تا O نامگذاری شده است . هرچه به سمت حروف های انتهایی پیش می‌رویم به معنای این است که نیتروژن بیشتری در بدن ما وجود دارد.
۶-مدت زمان استراحت در سطح آب
مدت زمان سپری شده در سطح آب پس از یک غواصی تا شروع غواصی و بعدی را در زمان استراحت در سطح آب می گویند.
۷-غواصی در محدوده ایمنی - غواصی بدون برداشت فشار
 غواصی در محدوده‌ای از جدول است که نیازی به توقف در ایستگاه های برداشت فشار نباشد ، ولی باید این نکته را مدنظر قرار داد که انجام عملیات غواصی در این محدوده نیز شامل کنترل کردن سرعت صعود به سطح آب شده و همچنین استفاده از توقف در ایستگاه ایمنی یا safty stop توصیه می شود.
۸-غوص تکراری - Repetitive dive
به غواصی که به فاصله ۱۰ دقیقه تا ۱۲ ساعت بعد از غواصی اول انجام شود غوص تکراری میگویند ، این بدان معنی است که هنوز مقداری نیتروژن از غواصی قبلی در بدن غواص باقی مانده است . که باید برای محاسبات غواصی به آنها توجه شود انجام غواصی تکراری با مدت زمان استراحت کمتر از ۱۰ دقیقه از قسمت اول بدین صورت محاسبه می‌شود که هردو غواصی برای محاسبه در جدول غواصی به عنوان یک غواصی مشترک  محاسبه می گردد.
۹-غواصی خارج از محدوده ایمنی - غواصی همراه با ایستگاه برداشت فشار
در این نوع غواصی بر طبق محاسبات جداول ، قبل از خروج از آب باید در ایستگاه های برداشت فشار توقف اجباری شود.

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;