معرفی سایت های غواصی جنوب ایران

بدون دیدگاه

توضیحات

سایت های غواصی تفریحی مکان های خاصی هستند که غواصان تفریحی برای لذت بردن از محیط زیر آب به آنجا می روند. آنها شامل سایت های آموزش غواص تفریحی و سایت های غواصی فنی فراتر از محدوده ای است که برای غواصی تفریحی پذیرفته شده است. در این زمینه تمام غواصی هایی که برای اهداف تفریحی انجام می شود شامل می شود

سایت های غواصی جزیره کیش

یکی از مکان های غواصی در ایران جزیره کیش است و شما را در این مطلب با یکی از بهترین مناطق برای غواصی در ایران و سایت های غواصی کیش آشنا کرده و هر ساعت غواصی را توصیف می کنیم جزیره کیش از نظر محیط زیست طبیعی یکی از بهترین مناطق خلیج فارس می باشد پوشش مرجانی این جزیره در سواحل شرقی آن واقع گردیده است و هر ساله مورد بازدید بسیاری از علاقه مندان غواصی قرار می گیرد به دلیل گرم بودن آب و هوای کیش در تمامی طول سه سال غواصی امکان پذیر بوده و سایت های غواصی کم عمق این جزیره برای غواصی تمام افراد و حتی اشخاص مبتدی بسیار مناسب است همچنین این وجود مراکز آموزشی غواصی بسیار و مجهز و تفریحی غواصی در جزیره کیش این جزیره را تبدیل به قطب برتر غواصی کشور بهترین محل برای غواصی در ایران نموده است
 

سایت غواصی بیگ‌ کورال

این ریف های مرجانی که در شرق جزیره واقع گردیده اند دارای اکوسیستم غنی و زیبایی می باشند که خیره کننده چشمان هزاران غواص در طول سال است . عمق این سایت غواصی به هنگام مد کامل متجاوز از ۶ تا ۷ متر و هنگام جزر کامل کمتر از ۴ متر می‌باشد . این سایت‌ از انواع فراوانی از آبزیان برخوردار هستند ، از انواع ماهی ها می توان به ؛ جراح ماهی ، دختر ناخدا ، هامور ، جاش ، ساردین ، تون ، اژدر ماهی ، استون فیش ، دلقک ماهی ،ریف شارک  وهمچنین انواع سفره‌ ماهی اشاره کرد . انواع لابستر و لاک پشت های پوزه عقابی و پشت سبز همچنین مرجان های مغزی و مرجان های طبقاتی در این سایت دیده می‌شوند . پوشش مرجانی این سایت غواصی که شمالی-جنوبی و در امتداد ساحل به صورت نواری کشیده شده است در جنوب متراکم تر و در شمال کمتر است.
 همچنین لازم به ذکر میباشد که این سایت بهترین سایت کیش برای غواصی است
 

سایت غواصی سازه ها

این سایت غواصی از تعداد زیادی بلوکهای بتنی بزرگ و هرمی مشکل و کروی توخالی تشکیل شده است .که صورت مصنوعی برای ایجاد زیستگاه مصنوعی آبزیان به وجود امده و این سازه ها در عمق ۱۸ تا ۲۰ متری در فاصله دو مایلی جنوب شرقی کیش قرار گرفتند .
 در اطراف این سازه‌ها گونه های زیادی از ماهیان با تعداد زیادی زندگی می‌کنند که برای اشاره می توان از ؛ فرشته ماهی ، پروانه ماهی ، طوطی ماهی ، اژدر ماهی ، گلهای باراکودا ، دسته های سرخو ، سفره ماهی و شیر ماهی نام برد. به دلیل وجود سازه های بزرگ و زیستگاه متنوع  تورهای صیادی زیادی رها شده و یا پاره شده که پس از طی مسیر به این سازه ها گیر کردند و در بستر دریا جای گرفتند بنابراین باید مراقب این تورها بود و هنگام غواصی دقت لازم را به عمل آورد .
 

سایت غواصی داما (کشتی مغروقه)

این کشتی باربری سنگالی که در عمق ۳۳ متری آب های جنوب شرقی جزیره کیش آرامیده است ، در یکی از شب های پاییزی سال ۱۳۸۴ به دلیل آبگرفتگی موتورخانه اعلام وضعیت بحرانی نمود اما از درخواست کمک سرباز زد . صبح روز بعد به دلایل نامعلومی غرق و برای همیشه معمای مرموز خود را به اعماق آب برد . بار موجود در کشتی انواع سینک اشپزخانه ، سرامیک و تخته MDF است که بر روی کشتی قابل مشاهده می باشد .
 این کشتی اکنون پس از گذشت مدت کوتاهی که در اعماق آرمیده است تبدیل به زیستگاه مصنوعی برای آبزیان و همچنین سایت جدیدی برای غواصی گردیده است . غواصی در اطراف این مغروقه که در فاصله ۴ مایلی از جزیره به پهلوی راست خود خوابیده است ، نیاز به تبحر خاصی نداشته اما جهت ورود به بدنه کشتی فراگرفتن دوره تخصصی اجسام مغروق و کشتی های غرق شده الزامی می باشد . 
دست یابی به این کشتی مغروقه فقط با قایق های غواصی امکان پذیر میباشد و ورود به بدنه کشتی از طریق پنجره کابین فرماندهی امکان‌پذیر است و عبور از راهروی پشتی کابین فرماندهی و ورود از طریق آن شما را به آشپزخانه و خوابگاه دایت می نماید پروانه کشتی نیز در آن ۲۷ متری قرار دارد .
 

سایت غواصی دشت ستاره ها

یکی از مناطق زیبا و هیجانی برای غواصی و اکتشافات جدید در اطراف جزیره کیش سایت غواصی دشت ستاره ها می باشد ، که به دلیل قرار گرفتن در جنوب جزیره کیش و فاصله دور ملاقات کننده ای ندارد به همین علت این سایت بسیار بکر و دست نخورده می باشد .
در بستر شنی این منطقه در عمق ۱۶ متری ستاره های دریایی بزرگ و زیبای قرار دارند که در هیچ کجای جزیره کیش مشاهده نخواهید کرد به دلیل وجود بستر شنی که فاقد هرگونه پناهگاهی می باشد و جریان زیاد آب شما فقط آبزیان مهاجر را در این سایت مشاهده خواهید کرد مثل ؛ دسته‌های جاش ، انواع سفر ماهیان ، لاک پشت ها ، شیر ماهی و برخی اوقات کوسه های بلک تیپ 
با توجه به وجود جریان زیاد آب در این منطقه در بیشتر زمانها غواصی در این سایت نیاز به تبحر و تجربه فراوان در غواصی داشته باشد جهت افراد تازه کار مناسب نمی باشد .
 

سایت غواصی کشتی خرما

این سایت غواصی که در جنوب جزیره کیش و روبروی پارک آبی و در نزدیک سایت ساترن کرک قرار  گرفته است یک کشتی باری کوچک غرق شده می باشد که دارای بار خرما بوده و به همین دلیل به کشتی خرما معروف شده است . سرکشتی در زمانی که آب پایین باشد بیرون از آب قرار می‌گیرد .
 منطقه اطراف کشتی دارای بستر شنی و صاف و مملو از توتیا های کوچک می باشد ظاهر کشتی به طور کامل از بین نرفته است و برخی از قطعات و اجزای جدا شده می باشد . حداکثر عمق سایت در قسمت انتهای کشتی و نزدیک پروانه حدود ۵ متر است . با توجه به جریان آب در این منطقه در هنگام غواصی باید مراقب بود که با بدنه زنگ زده کشتی برخورد نکنید .
 از آبزیانی که در این سایت غواصی به چشم می‌خورند میتوان ؛ ملوان ماهی ، هامور ، سرخو ، انواع پروانه ماهیان ، انواع فرشته ماهیان ، گیش ، نودی برانچ و انواع صدف ها را نام برد.
 

سایت غواصی کشتی یونانی

 

کشتی یونانی سایت غواصی در جزیره کیش

این مکان که کمتر از سایت‌های دیگر مورد توجه غواصان اسکوبا قرار گرفته است نیز از نقاط مساعد غواصی در جزیره کیش به هنگام وزش بادهای شرقی و نامساعد بودن سواحل شرق جزیره کیش می باشد . اگرچه عمق ۴ تا ۵ متری آب در این سایت نیاز به تجهیزات غواصی را محسوس نمی نماید اما حس کنجکاوی شما با استفاده از اسنورکلینگ ارضا خواهد گردید . اما لذت بازدید از پروانه این کشتی بسیار مشهور به هنگام غواصی وصف ناشدنی است آب در قسمت پروانه ۸ متر بوده و بستر اطراف این کشتی به گل نشسته پوشیده از آهن آلات و قطعات فولادی می‌باشد .
ورود به سایت غواصی از طریق پله‌های تعبیه شده در پارک ساحلی مقابل کشتی تسهیل گردیده و به آسانی با شنای بر سطح در عرض چند دقیقه می‌توان به زنجیر لنگر رسید همچنین بازدید از درون کشتی نیز از حفره شمالی آن امکان پذیر می باشد اما ورود به بدن به دلیل پوسیدگی آن بسیار خطرناک است .
 

سایت غواصی الدورادو

 

سایت غواصی الدورادو جزیره کیش

به منظور افزایش سایت های غواصی در جزیره کیش اقدام به طراحی ، ساخت و استقرار ۶ مجسمه در دریا شد . این سایت غواصی با هدف جذب توریست ، کاهش فسار بر اکوسیستم مرجانی و حفاظت از محیط زیست دریایی جزیره کیش ایجاد شده است . 
این مجسمه ها در عمق ۹ متری شرق کیش قرار گرفته اند و در اطراف ان دسته های زیادی از ماهی جاش ، خفاش ماهی ، خنو ، پروانه ماهی و بسیار دیگری در گردش اند .
 

سایت غواصی زوبیچ

 

سایت غواصی روپبچ‌جزیره کیش

این ریف مرجانی که در شمال شرق جزیره واقع شده است یکی از سایت های غواصی برای غواصان تفریحی و مبتدی می‌باشد و روزانه تعداد زیادی غواص از این سایت غواصی بازدید می‌کنند . این سایت غواصی به هنگام مد کامل ۵ متر  و هنگام جزر و کامل کمتر از ۳ متر می باشد .
 در این سایت ماهیان زیادی وجود دارد ولی از تنوع گونه‌ها خبری نیست از انواع ماهی ها که در این سایت وجود دارند می‌توان به ؛ جراح ماهی ، ملوان ، راس ، فرشته ماهی ، پروانه ماهی و  گاهی اوقات لاکپشت و سفره ماهی اشاره کرد.
 پوشش مرجانی سایت غواصی که شرقی و غربی است در امتداد ساحل به صورت نواری کشیده شده است .
 

سایت های غواصی جزیره قشم

 
جزیره قشم یک‌منطقه به نسبت دست نخورده و جدید برای غواصی است . مرجان های دست نخورده و موجودات زنده دریایی انجا را به شکل یک‌منطقه منحصر به فرد برای غواصی تبدیل کرده است .
 

سایت غواصی ساحل زیتون

 

سایت غواصی زیتون جزیره قشم

موقعیت سایت در روبروی ساحل پارک تفریحی زیتون در بلوار دریا - جنوب جزیره قشم می باشد . عمق این سایت  بین ۲ تا ۵ متر است و میزان دید هم بین ۲ تا ۶ متر میباشد . وضعیت جریان اب ملایم و ارام است و از ابزیان این سایت هم میتوان به ؛ پروانه ماهیان ، فرشته ماهیان ، هامور ، طوطی ماهی ، جعبه ماهی ، انجل و ... اشاره کرد.
 

سایت غواصی تخت جمشید

 

سایت غواصی تخت جمشید جزیره قشم

موقعیت سایت در کنار پارک ساحلی زیتون و روبروی پلاژ ساحلی کارکنان منطقه آزاد قشم است . در این سایت صخره های وجود دارد که به بستر دریا شکل زیبایی داده است و این سایت غواصی بین ۶ تا ۸ متر می باشد و میزان دید هم بین ۲ تا ۶ متر است . وضعیت جریان آب ملایم و آرام و از آبزیان این سایت می توان به ؛ پروانه ماهیان ، فرشته ماهیان ، اسکات ، طوطی ماهی ، جعبه ماهی ، ماشه ماهی ، سفره ماهی ، بزماهی و آنجل و صدف های زیبا اشاره کرد.
 

سایت غواصی دوبه

موقعیت سایت بارج غرق شده در جنوب جزیره قشم و نزدیک روستای سوزا است عمق این سایت غواصی بین ۱۸ تا ۲۵ متر می باشد و میزان دید هم بین سه تا هشت متر است وضعیت جریان آب جریان متوسطی می‌باشد و از آن آبزیان می‌توان به  ؛فرشته ماهیان  ،اسکات  ، هامور ، ساردین ،  پروانه ماهیان  ،طوطی ماهی  ،جعبه ماهی  ،ماشه ماهی ، سفره ماهی ، آنجل و خفاش ماهی اشاره کرد .
 

سایت غواصی اسپیرینگی یا باغ مرجانی

موقعیت این سایت در جنوب جزیره قشم و در روبروی روستای سوزا در ۱۰ مایلی ساحل است که شامل یک دشت مرجانی عظیم و گسترده در اعماق دریا است . که بسیار زیبا و شگفت انگیز می باشد . این سایت غواصی بین ۳۲ تا ۶۶ متر و میزان دید بین ۱۵ تا ۲۵ متر می باشد و وضعیت جریان آب بسیار تند و شدید است و از ابزیان آن می‌توان به مرجانهای بادبزنی ، شیر ماهی ، انواع کوسه  ، سفره ماهی ، هامور ، جاش ، باراکودا و اسب دریایی اشاره کرد .
 

سایت غواصی دره ستاره ها

 

سایت غواصی دره ستاره جزیره قشم

تصویر سرکار خانم ملیحه ابراهیمی مدرس مدرسه غواصی اختاپوس الماس ابی

 موقعیت این سایت در یک مایلی سایت اسب دوانی است در بستر دریا ستاره های دریایی بسیاری وجود دارند . در این سایت ماهی مشاهده نخواهید کرد ولی به وفور ستاره های دریایی خواهید دید که بر بستر شنی دریا در یک منطقه تجمع کردند . این سایت غواصی بین ۱۲ تا ۱۵ متر میدان دید بین ۵ تا ۱۰ متر است  . وضعیت جریان آب دارای کمی جریان می باشد و از این آبزیان آن فقط می‌توان به انواع ستاره دریایی اشاره نمود .
 

سایت جرثقیل مغروق

این سایت به علت سقوط جرثقیل سکوی نفتی در نزدیکی آن ایجاد شده است و در آن آهن آلات زیادی وجود دارد که محلی برای تجمع آبزیان شده است . عمق سایت غواصی بین ۵ تا ۹ متر را میدان دید بین ۳ تا ۶ متر است .  وضعیت جریان آب دارای کمی جریان است و از این آبزیان آن می‌توان به  ؛ نودی برنچ ، پروانه ماهیان ، فرشته ماهیان ، اسکات ، هامور ، طوطی ماهی ، خفاش ماهی و صدف های زیبا اشاره کرد .
 

سایت های غواصی جزیره لارک

 

سایت غواصی کشتی مغروق سوپر تانکر

 

سایت غواصی سوپر تاتکر مغروق جزیره لارک

موقعیت سایت نفتکش غرق شده در غرب جزیره لارک است . این مغروق یک نفتکش بزرگ به طول ۴۵۸ متر است که در زمان جنگ ایران و عراق مورد حمله قرار گرفت و غرق شد اکنون این نفتکش در بستر دریا ارمیده است و زیستگاهی امن برای ابزیان می باشد . این کشتی یکی از بزرگترین کشتی های ساخته شده در دنیا و یکی از بزرگترین نفتکش های مغروق در جهان است .
عمق این سایت بین ۱۲ تا ۳۰ متر و میدان دید بین ۵ تا ۸ متر میباشد جریان اب متوسطی دارد و از ابزیان ان می توان به ؛ گیش ، مار ماهی ، فرشته ماهیان ، پروانه ماهیان ، جعبه ماهی ، انجل ، مقوا ، اژدر ماهیان ، شیر ماهی ، باراکودا و صدف های بزرگ اشاره کرد.
 

سایت غواصی کشتی سوخته 

 

سایت غواصی کشته سوخته جزیره لارک

موقعیت سایت کشتی سوخته در جنوب جزیره قشم و در مابین  جزیزه لارک و قشم است .عمق این سایت بین ۲۸ تا ۴۰ متر و میدان دید بین ۳ تا ۶ متر است . جریان اب متوسطی دارد و ابزیان ان ؛ شیر ماهی ، باراکودا ، ماهی شهری ، مار ماهی ، گیش و جاش می باشد.
 

سایت غواصی لنج مغروق خلیفه

موقعیت سایت لنج غرق شده در شرق جزیره لارک میباشد . عمق این سایت بیت ۲۵ تا ۴۰ متر و میدان دید بین ۵ تا ۱۰ متر است . جریان اب متوسطی دارد و ابزیان ان مانند کشتی سوخته است.
 

سایت غواصی بارج

 

سایت غواصی بارج جزیره لارکتصویر سرکار خانم ملیحه ابراهیمی و زهرا انتظار مدرسان مدرسه غواصی اختاپوس الماس ابی

موقعیت سایت در غرب جزیره لارک و در نزدیکی ساحل است در این مکان یک بارج غرق شده است که بقایای آن تبدیل به مکانی امن برای آبزیان شده است همچنین در این مکان ریشه های مرجانی بزرگ از نوع شاخ گوزنی به وفور مشاهده می شود . قوانین سایت غواصی بین ۵ تا ۸ متر و میدان دید بین ۱۰ تا ۱۵ متر می باشد . جریان آب آرام و ملایمی دارد و از گونه آبزیان آن می‌توان به ؛ پروانه ماهیان ، فرشته ماهیان ، جعبه ماهی ، آنجل ، مارماهی ، اژدر ماهیان ، ماهی شهری ، صدف های بزرگ ، پافر ، لابستر ، لاکپشت ، سفره ماهی ، جراح ماهی و انواع خرچنگ اشاره کرد .
 

سایت غواصی ساحل نقره ایی

 موقعیت سایت در شمال غربی جزیره لارک قرار دارد این منطقه به دلیل وجود شن های نقره ای بسیار زیبا به ساحل نقره‌ای معروف شده است ریف مرجانی بزرگی در جلوی این ساحل قرار دارد . عمق این سایت غواصی بین ۳ تا ۶ متر و میدان دید بین ۵ تا ۱۰ متر می‌باشد  .وضعیت جریان آب آرام و ملایم است و از این آبزیان آن می‌توان به  ؛ جعبه ماهی ، ماشه ماهی ، سفره ماهی ، آنجل  ،بزماهی ، ملوان و صدف های زیبا اشاره کرد .
 

سایت غواصی ناوچه جنگی سوخته

موقعیت این سایت در شمال غربی جزیره لارک می باشد کشتی مورد استفاده در رزمایش نیروی دریایی که مورد اصابت انواع موشک قرار گرفته است در اطراف کشتی زیرآب قطعات و لوازم بسیاری از کشتی فرو ریخته است و همچنین بقایای مواد انفجاری در رزمایش در اطراف کشتی مشاهده می شود . بنابراین غواصی در این مکان به دقت ویژه‌ای نیاز دارد و هرگز به چیزی دست نزنید اما این سایت غواصی بین ۳ تا ۶ متر و میدان دید بین ۵ تا ۱۰ متر می‌باشد جریان آب آرام و ملایمی دارد و از اون آبزیان آن می‌توان به اسکات  ، هامور ، ساردین ، خفاش ماهی ، ملوان ، نودی برنچ و صدف های زیبا اشاره کرد .

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.
  1. محمد

    1399/12/10

    خیلی عالی بود ممنون بابت اطلاعات

ثبت دیدگاه

Captcha

;