آیا غواصی با کوسه ها خطرناک است ؟

بدون دیدگاه

توضیحات

کوسه ها به عنوان شکارچیان ترسناکی شناخته شده اند که با خونسردی هر موجودی را که می بینند می کشند. ما انسان ها حتی فیلم هایی ایجاد کردیم که در این باره ویروسی شد و مردم را بیش از پیش ترساند . کوسه ها بر زنجیره غذایی اقیانوس تسلط دارند واین موضوع آنها را به یک شکارچی راس تبدیل می کنند. کوسه ها به عنوان رفتگر ، به سرعت با محیط خود سازگار می شوند و قادر به خوردن هر آنچه در اقیانوس است ، می شوند. هنگامی که منبع غذایی آنها کمیاب شد ، آنها به راحتی می توانند به یک ترجیح غذایی دیگر بروند. شکار غذا برای آنها آسان است ، زیرا آنها می توانند از گیرنده های الکتروشیمیایی خود در پوزه خود برای تشخیص ارتعاشات آب استفاده کنند. انتخاب طعمه  برای انها یک کار ساده است


آیا ما غواصان باید از کوسه بترسیم؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم ، باید رفتار کوسه ها را بشناسید و از دلایل ترس از آنها بکاهید.
کوسه از نظر متعادل سازی اکوسیستم  دریایی نقش مهمی دارد. با از بین بردن بیماران از افراد سالم جمعیت زیر آب را مدیریت می کنند . غواصان سعی کردند کوسه را با گربه مقایسه کنند تا رفتار آنها را درک کنند . به نظر می رسد ، سبک شکار کوسه شبیه گربه هنگام تعقیب موش است . کوسه دور طعمه خود حلقه می زند و سپس با استفاده از سرعت و چابکی آن را شکار می کند.
  حال چرا این یافته مهم است؟

زیرا با مطالعه نحوه حمله کوسه به طعمه خود ، می فهمیم که چه چیزی توجه او را جلب می کند. یک نمونه  از طمعه آنها شیر دریایی است. لحظاتی قبل از حرکت کوسه ها و حمله کوسه ها ، این حیوان را فوق العاده بازیگوش در آب خواهید دید . بازیگوشی شیر دریایی توجه کوسه را به خود جلب می کند. همین مورد برای غواصان ، موج سواران و سایر انسانهایی که در اقیانوس وقت میگذرانند ، صدق می کند .  پاشیدن آب و سایر حرکات نشانه های جذابی برای کوسه هستند. کنجکاوی این حیوان باعث می شود تا بیشتر بیاموزد طمعه خوب کدام است .
در سال 2015 ، پرونده حمله کوسه استرالیایی  نشان داد که آسیب ها و تلفات ناشی از حملات کوسه کمتر از مرگ یا جراحات ناشی از فعالیت در اقیانوس است . آیا می دانید ریزش نارگیل در درختان بیش از حمله کوسه باعث کشته شدن افراد می شود ؟  فیلم ها و داستان های تخیلی از کوسه ها ، کلیشه ها و چگونگی بیان رسانه ای این رویداد ، قضاوت بدی برای این حیوان ایجاد کرد . در حقیقت ، اگر کوسه ها بتوانند صحبت کنند ، حتی بیش از آنکه انسان از آنها بترسد ، از انسان ترس خواهند داشت. چرا؟ انسانها  سالانه کوسه های زیادی را برای سود خود کشته اند . فروش باله کوسه برای داروهای طبیعی و سوپ مخصوص باله کوسه  وگوشت  ان نیز برای انواع غذاهای دیگر و حتی برای تولید دارویی به نام روغن کوسه .

این  موضوع به هیچ وجه باعث نمی شود که فکر کنید کوسه هیچ وقت شمارا گاز نخواهد گرفت
  . گربه هنوز شکار موش می کند و کوسه نیز برای زندگی نیاز به طمعه دارد . هنگام غواصی کردن هنوز باید محتاط باشید ، اما لازم نیست از این حیوان متنفر باشید فقط به این دلیل که در رسانه ها می بینید.
غواصی با کوسه ها در لیست محبوب بسیاری از غواصان قرار دارد ، اما آنها دقیقاً از بیشترین شهرت برخوردار نیستند . حمله به موج سواران خبر تکراری است ، اما در مورد غواصان چه می توان گفت ؟ آیا کوسه ها به غواصان حمله می کنند و آیا باید ترسید که با آنها وارد آب شویم ؟ بیایید نگاهی به آمار و آنچه کارشناسان می گویند ، بیاندازیم.

ایا غواصی به کوسه ها خطرناک است؟
 

آیا کوسه ها به غواصان حمله می کنند؟

بله ، کوسه ها به غواصان حمله می کنند ، چه تحریک شده و چه بدون تحریک . با این حال ، حملات بسیار نادر است ، زیرا کوسه ها غواصان را به عنوان یک طعمه مخصوص و اشتها آور مشاهده نمی کنند . به همین ترتیب ، غواصی با کوسه یک فعالیت خطرناک در نظر گرفته نمی شود ، اگرچه برخی از برخوردها می توانند خطرات بیشتری نسبت به دیگران داشته باشند.
اکثر کوسه ها در مورد غواصان محتاط هستند ، گرچه طی  ین سالها ، کوسه ها به دلیل طعمه گذاری در افراد جسورتر شده اند. از آنجا که برخی از اپراتورهای غواصی از ماهی برای جذب کوسه ها استفاده می کنند ، دومی ممکن است ورود قایق غواصی و موج های ساخته شده توسط غواصان را با غذا مرتبط کند.

نگاهی به آمار و حملات کوسه ها به غواصان

براساس پرونده حمله بین المللی کوسه ها (ISAF) ، تنها پایگاه داده جامع حملات کوسه شناخته شده در جهان ، در سال 2018 صدوسی نوع مختلف حوادث مربوط به کوسه ها رخ داده است که از این تعداد 15 مورد "مشکوک" یا "تأیید نشده" است بر روی داده های موجود از مجموع تعاملات ادعا شده کوسه و انسان ، 66 حمله غیرمجاز و 34 حمله تحریک آمیز بوده است.

ایا کوسه ها به غواصان حمله میکنند؟
طبق همان گزارش در 2018 ، از کل 130 حادثه ، تنها 5٪ غواصان را درگیر کرده است. بیشتر قربانیان در طی فعالیتهایی مانند موج سواری / ورزش روی تخته (50٪) و شنا (30٪) مورد حمله قرار گرفتند.

گزارشی از سوی بنیاد Divers Alert Network بنیاد آسیا و اقیانوسیه و وزارت بهداشت عمومی و پزشکی پیشگیرانه در دانشگاه موناش در مورد حملات مرگبار کوسه به غواصان در استرالیا از سال 1960 تا 2017 نشان می دهد که از نظر آماری غواصی با کوسه ها  بی خطر است. از مجموع 187 حمله کوسه ثبت شده در طول 57 سال ، 112 قربانی غواصی اسنورکلینگ ، 62 غواص اسکوبا و 13 نفر غواص فری دایو بودند.

این حملات منجر به 28 کشته شد ، بیشتر قربانیان غواصان اسنورکلینگ بودند (13) و به دنبال آنها غواصان اسکوبا (8) و غواصان فری دایو (7). در همین گزارش اشاره شده است که حملات کوسه به غواصان تنها 3٪ از کل تلفات مربوط به غواصی را از سال 1960 تا 2017 در استرالیا ثبت کرده است.

 

کجا بیشتر حملات کوسه رخ می دهد؟

اکثر حملات کوسه بی دلیل در سراسر جهان در سال 2018 در ایالات متحده (32) حمله و پس از آن استرالیا (20)  حمله رخ داده است. فلوریدا با 16 مورد در صدر جدول حملات غیرمترقبه در سراسر جهان قرار دارد. در واقع ، New Smyrna Beach این ایالت به عنوان پایتخت حمله کوسه جهان لقب گرفته است. پس از فلوریدا ، منطقه New South Wales استرالیا با 9 حمله شناخته شده دنبال می شود. همچنین سه حمله در برزیل ، سه حمله در مصر و دو حمله در جمهوری آفریقای جنوبی انجام شده است. چهار مورد از مجموع 66 حمله غیرمترقبه منجر به مرگ شد.
در ایالات متحده ، تعداد بیشتری از حملات در اقیانوس اطلس رخ می دهد تا در اقیانوس آرام . دلیلی مهم برای این امر ممکن است دمای آب باشد ، زیرا حملات بیشتری در آب گرمتر و در ماه های گرمتر هنگامی که طرفداران ساحل و علاقه مندان به ورزش های آبی به سمت آب ها می روند ، رخ می دهد.

چه کوسه هایی به انسان حمله می کنند؟


امروزه بیش از 400 گونه کوسه در جهان زندگی می کنند ، اما بیشتر این گونه ها در خارج از مناطق معمول غواصی یافت می شوند. بعلاوه ، فقط تعداد کمی از این گونه ها می توانند تهدیدهای واقعی برای انسان تلقی شوند. گونه هایی که در بیشتر حملات کوسه کشنده و غیر کشنده در سراسر جهان نقش دارند ، کوسه های سفید ، ببر و بول شارک ها هستند. این گونه کوسه ها بسیار قلمرویی هستند و برخی از حملات صرفاً هشدارهایی برای خارج شدن از قلمروی آنها است.


کدام کوسه بیش از هر نوع دیگری به مردم حمله می کند؟

کوسه سفید و غواصان
گزارش شده است که کوسه سفید بزرگ  (Carcharodon carcharias)
در بیشتر حملات به انسان نقش دارد. این موجود بزرگترین ماهی درنده جهان است و وزن آن می تواند تا 1900 کیلوگرم (4200 پوند) باشد. کوسه های سفید بزرگ  بسیارموجودات کنجکاوی هستند
سفیدپوستان بزرگ معمولاً قربانیان خود را پس از یک گاز آزاد می کنند ، زیرا گوشت انسان چیزی نیست که آنها به خصوص دوست داشته باشند. بنابراین ، یک حمله همیشه منجر به مرگ و میر نمی شود  ، آنها به اندازه آنچه در فیلم ها نشان داده شده است ، تهدیدآمیز نیستند. آنها معمولاً در منطقه دریایی یا آبهای آزاد یافت می شوند اما گاهی اوقات به ساحل نزدیک می شوند به همین دلیل حملات زیادی به موج سواران ثبت شده است.

چرا کوسه ها حمله می کنند؟


واقعیت این است که اکثر کوسه ها به همان اندازه - اگر نه بیشتر - از مردم می ترسند همانطور که بعضی از مردم از آنها می ترسند. تعداد حملات در سراسر جهان طی دهه های اخیر افزایش یافته است ، اما دلیل این امر گردشگری است. هر ساله افراد بیشتری به فعالیت های آبی مشغول می شوند و این بدان معناست که آنها به "خانه" کوسه ها حمله می کنند.
البته دلایل دیگری نیز برای حمله این شکارچیان وجود دارد که یکی از دلایل عمده آن گرسنگی است. برخی از گونه ها از حیوانات بزرگ دریایی تغذیه می کنند ، بنابراین انسان ها می توانند مانند طعمه های معمول خود به نظر برسند. این یک واقعیت است که اکثر کوسه ها به افرادی که در یک ورزش تخته ای شرکت می کنند حمله می کنند و اغلب موج سواری می کنند. . علاوه بر این ، موج سواران صداهای پراکنده ای ایجاد می کنند که ممکن است کوسه آنها را به عنوان ماهی  های درگیر انتخاب کند. بعضی اوقات ، اگر کوسه طعمه خود را تعقیب کند ، نیش می زند و انسان مانع غذای او می شود.
کوسه ها همچنین ممکن است هنگام تحریک حمله کنند. حمله تحریک شده به هرگونه تماس بدنی گفته می شود که ناشی از تعقیب ، گرفتن ، پیچیدن ، ضربه زدن یا هر نوع آزار دیگری باشد که توسط کوسه به انسان وارد شده است. گاهی اوقات ، انسانها ناخواسته حمله را تحریک می کنند.

 

آیا غواصی در قفس  با کوسه ها ایمن است؟

غواصی در قفس با کوسه

این نوع غواصی فان یک گزینه محبوب در میان کسانی که می خواهند از نزدیک به کوسه های سفید بزرگ نزدیک شوند ، غواصی در قفس است. هیچ گزارشی از مرگ و میر ناشی از غواصی در قفس گزارش نشده است ، بنابراین اگر بخواهیم از این به عنوان نقطه مرجع استفاده کنیم ، می توانیم اظهار کنیم که غواصی در قفس ایمن تر از غواصی تفریحی است. با این حال ، تعدادی از حوادث غواصی در قفس که می توانست به فاجعه ای ختم شود ، در مناطق مختلف جهان به دلیل قوانین ناشناخته غواصی در قفس ثبت شده است. این حوادث غالباً هنگام طعمه زدن روی قفس ، بیش از حد یا خیلی نزدیک آن اتفاق می افتد.


چگونه در هنگام غواصی از حمله کوسه جلوگیری کنیم ؟

غواصی با کوسه ها

    محیط غواصی خود را درک کنید و بشناسید. اگر در محیطی که طعمه اصلی کوسه در آن قرار دارد غواصی می کنید ، خطر اشتباه گرفتن با یک حیوان بزرگ مانند مهر و موم وجود دارد.

    2.از غواصی در سحر یا غروب خودداری کنید. بسیاری از کوسه ها در سحر و غروب تغذیه می کنند. کوسه هایی که معمولاً ترسو هستند و فاصله خود را با غواصان حفظ می کنند ، هنگامی که به دنبال غذا می روند ، می توانند نشانه هایی از پرخاشگری را نشان دهند.

    3.از آبهای مبهم و کم دید پرهیز کنید. غواصی در آب با دید کم ، مراقبت از کوسه ها را برای شما دشوارتر میکنند ، ممکن است تفاوت بین شما و طعمه های آنها مشکل باشد.

    4.رفتار کوسه ها را بیاموزید. قبل از غواصی کردن روی رفتار کوسه هایی که احتمالاً در منطقه مشاهده خواهید کرد ، تحقیق کنید. بیاموزید که تغییراتی را در رفتار آنها که ممکن است یک حمله ورودی را نشان دهد ، تشخیص دهید. هشدار انها ممکن است شامل انفجار سریع سرعت ، پایین آمدن باله های سینه ای ، حرکات سر به پهلو و حرکات تند و تیز باشد که همگی نشانگر احساس فشار در کوسه است. با این حال ، همه کوسه ها قبل از حمله این سیگنال ها را نمی دهند.

    5.بی صدا وارد آب شوید و از آن خارج شوید. با کمترین سر و صدا وارد آب شوید و به آبهای عمیق تری بروید زیرا کوسه ها از حیواناتی که در سطح اب حرکات زیادی دارند تغذیه می کنند. در پایان غواصی ، از صرف وقت غیرضروری برای شنا روی سطح خودداری کنید و مستقیماً سوار قایق شوید.

    6.آرامش خود را حفظ کنید. هنگام غواصی با کوسه ها ، مهم است که با آرامش شنا کنید زیرا حرکات نامنظم می تواند توجه آنها را جلب کند.

    7.نزدیک دیواره صخره ها یا کف دریا بمانید. متخصصان غواصی توصیه می کنند که در این مناطق دایو بزنید تا از قرار گرفتن در معرض یا کشیده شدن از گروه شما توسط جریان ها جلوگیری کنید. ستون آب و سطح آب محلی است که اکثر کوسه ها شکار می کنند.

    8.کوسه ها را دنبال نکنید. هرگز از پشت به کوسه نزدیک نشوید زیرا اگر شما را لکه دار کند ، شما را به عنوان یک حیوان درنده و حمله برای دفاع از خود می بیند.

    9.از تجهیزات و وسایل براق استفاده نکنید. کوسه ها توسط چیزهای براق جذب می شوند ، به همین دلیل شما باید از وسایلی که بسیار پر زرق و برق است حداکثر استفاده را داشته باشید.

نتیجه کلی

در طول سال ها ، کوسه ها شهرت بسیار خوبی پیدا کرده اند. در حقیقت ، آنها اغلب قربانی می شوند. تخمین زده می شود که سالانه بیش از 100 میلیون کوسه توسط ماهیگیری تجاری و ورزشی توسط انسان ها کشته می شوند. در مقابل ، کوسه ها هر ساله پس از ورود افراد دومی به فضای کوسه ها ، ده ها نفر را می کشند. حملات کوسه به هر گروهی از افراد نادر است ، اعم از اینکه آنها در غواصی ، ماهیگیری یا در فعالیت های آبی دیگری شرکت کنند.

  1.  

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;