دفترچه ثبت غوص یا لاگ بوک

بدون دیدگاه

توضیحات

ثبت عملیات غواصی در دفترچه ثبت غوص یا لاگ بوک

یکی از مهم ترین چیزها برای غواص لاگ بوک می باشد که همین دفتر نسبتا کوچک است که نشان میدهد شما یک غواص هستید و چه میزان تجربه ای در غواصی دارید .

بعد از غواصی باید مشخصات غواصی را در دفترچه ثبت غوص یادداشت کنیم اطلاعات ثبت شده در دفترچه ثبت غوص شامل موارد زیر می باشد :
  • تاریخ
  • مکان غواصی
  • مدت زمان غواصی
  • بیشترین عمق غواصی
  • وضعیت دریا
  • وضعیت دید آب
  • هدف غواصی
  • هوای مصرف شده
  • مقدار وزنه استفاده شده
این اطلاعات ثبت شده می تواند به شما در غواصی های بعدی کمک زیادی به نماید یک دفترچه ثبت غوص بیانگر تجربه یک غواص بوده و مهارت او را نشان می دهد و ارزش آن از گواهینامه غواصی نیز بیشتر است .
لاگ بوک

چند غواصی اول 

همیشه مراحل اول و شروع یک فعالیت جدید دارای اهمیت زیادی می باشد . اولین تجربیات یک فرد در یک فعالیت جدید می تواند باعث شود که آن فرد فعالیت جدید خود را با علاقه مندی دنبال کرده و یا آن فعالیت را رها کند .
 از برخی مشکلاتی که یک غواص ممکن است در طول چند غواصی اول با آن مواجه شود می توان به موارد زیر اشاره نمود ؛
لباس‌های غواصی بسیار تنگ هستند احساس خفگی می کنم !
 تعداد تجهیزات و لوازم بسیار زیاد است چطور می توان آنها را مدیریت کرده و از آنها استفاده کنم ؟
 اگر احساس دریازدگی کردم چه اتفاقی می افتد !
 ماسک غواصی ام بخار می‌کند !
 نمی‌توانم شناوری خود را درست تنظیم کنم !
 همیار من کجاست ، نمی توانم او را در اطرافم ببینم !
احساس سرما می کنم !
 این نگرانی ها می تواند باعث ایجاد ترس و اضطراب در طول غواصی شده و باعث کم توجهی یا بی توجهی به محیط زیبایی اطراف مان گردد
 اما یک پیشنهاد مهم : قبل از غواصی و در زمان غواصی نگران نباشید .
توصیه ما :
همیشه به توصیه‌های مربی خود توجه کرده و به آنها عمل نمایید .
قبل از غواصی استراحت کافی و خواب کافی داشته باشید .
 از کارکرد صحیح تجهیزات غواصی اطمینان حاصل کنید .
 نحوه استفاده از تجهیزات غواصی را بیاموزید.
 داشتن حس عجیب و تجربه جدید در چند غواصی اول عادی است ‌.
 همه افراد در چند تجربه اول غواصی با این مشکلات مواجه می شوند .
 به اطراف خود نگاه کنید .
 در زمانی که با مربی یا سرپرست گروه در حال غواصی هستید مربی یا سرپرست گروه غواصان جهت انجام غواصی خوب و با آرامش و ایمنی کامل کمک می‌کنند . در زمان پایین رفتن غواص باید شناوری خود را به حالت خنثی درآورد و درعین حالی که غواص با پیروی از مربی خود عملیات غواصی برنامه‌ریزی شده را دنبال می‌کند ممکن است این سوال در ذهن غواصی ایجاد شود که قواعد رفتار در یک محیط زیست دریایی چیست ؟

اهمیت کنترل شناوری خوب در حفظ محیط زیست

هیچگاه از وزنه‌های بیش از حد مورد نیاز در کمربند وزنه استفاده نکنید . غواصی که میزان وزنه زیادی داشته باشد و شناوری منفی داشته و احتمال زیاد به برخورد در بستر آب و آسیب رساندن به مرجان ها و محیط زیست آبی را دارد . حرکت طبیعی در زیر آب به صورتی است که غواص به شکل افقی قرار گرفته و صورتش به سمت بستر دریا باشد ، همچنین حرکت نامناسب فین ها و حتی جریان آب ایجاد شده توسط فین ها ممکن است باعث شکستن مرجان ها و آسیب به محیط زیست دریایی شود . پس هیچ گاه فین های خود را بیش از حد به مرجان‌ها نزدیک نکنید.

یادگاری از غواصی

یک غواص حق ندارد به جز عکس هیچ چیزی را از محیط دریایی خارج کند تنها می توانید با گرفتن چند عکس و یا خرید یک لباس یادگاری از فروشگاه تجهیزات غواصی خاطرات غواصی خود را زنده نگه دارید . حتی هیچ گاه پوست حلزونها به مرجان های مرده را جمع‌آوری نکنید چون آنها می‌تواند به پناهگاهی برای سایر موجودات آبزی تبدیل شود رعایت نکردن مقررات محیط های آبی در بعضی از مکان‌ها می‌تواند منجر به مجازات و جریمه فرد خاطی شود .

تجهیزات جانبی غواصی

در طول غواصی اطمینان حاصل کنید که تمام تجهیزات جانبی مورد استفاده مانند گیج فشارسنج ، دهنی از رو یا اختاپوس و سایر تجهیزاتی که با خود حمل می کنید در جای مناسب قرار گرفته باشد و آویزان بوده و با بستر دریا برخورد نکند .
 توجه نداشتن به این عوامل می تواند منجر به آسیب رساندن به تجهیزات و لوازم شما و همچنین آسیب به محیط زیست دریایی گردد .
 

تبدیل شدن به یک غواص ماهر با لاگ بوک

لاگ بوک

وقتی شما غواصی می کنید در این راه تجربه کسب می کنید و هر چه بیشتر غواصی کنید تجربیات بیشتر و مهمتری کسب می کنید همچنین شما به دنبال راهکارهای برای دستیابی به موفقیت بیشتر و تبدیل شدن از یک غواص ساده به یک غواص ماهر هستید یک نکته ساده در این خصوص لاگ بوک غواصی شماست آیا لاگ بوک در غواصی شما تأثیر دارد و کمک می‌کند شما غواص بهتری شوید ؟
۱- با ثبت اطلاعات در لاگ بوک همیشه می دانید که چه مقدار وزنه احتیاج دارید نیازی نیست که برای هر غواصی ازدایو مستر گروه بپرسید که شما چقدر وزنه نیاز دارید.
غواص خوب کسی است که شناوری خوبی داشته باشد .
۲- اگر به طور منظم غواصی خود را ثبت کنید می‌توانید مقدار ساعتی که تجهیزات شما استفاده شده است را به دست بیاورید و در زمان مناسب و لازم به سرویس دوره ای لوازم تجهیزات خود بپردازید همچنین اگر وسیله شما در غواصی ایراد داشت با ثبت آن در لاگ بوک می توانید از فراموش کردن آن برای تعمیر جلوگیری کنید .
غواص خوب کسی است که تجهیزات صحیح و سالم داشته باشد .
۳- برخی سایت ها نیاز به دوره های بالاتر غواصی و یا تخصص‌های غواصی دارد و شما به دلیل نداشتن این گواهینامه‌ها مجاز غواصی نیست می‌توانید این اطلاعات را در لاگ بوک خود ثبت کنید تا برای شما یک هدف و دلیل برای شرکت در دوره های بالاتر و یا تخصصی غواصی باشد .
غواص خوب کسی است که مهارت های خود را با توسعه دانش به روز کند.
۴- می توانید بعد از غواصی از مشاهدات آبزیان زندگی دریایی اطلاعاتی در لاگ بوک خود ثبت کنید و بعد از مدتی این لاگ بوک برای شما یک دانشنامه بزرگ از آبزیان تبدیل خواهد شد می توانید برای تجربه با دیگران آن را به اشتراک بگذارید.
غواص خوب همیشه در یادگیری و اشتراک اطلاعات پیشرو است .
شما می توانید اطلاعات غواصی خود را به صورت کاغذی یا دیجیتال ثبت کنید . پس یک غواص  خوب همیشه لاگ بوک دارد ، طریقه نوشتن آن را بلد است ، همیشه همراه اوست و در پایان یک غواصی آن را تکمیل می‌کند .
 
 

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;