برنامه ریزی غواصی

بدون دیدگاه

توضیحات

برنامه ریزی غواصی

تجهیزات ایمنی

تجهیزات ایمنی در غواصی

هر گروه غواصی برای برنامه‌ریزی یک غواصی باید حتماً جعبه کمک های اولیه و کپسول اکسیژن را مد نظر قرار دهند . و تمامی غواصان باید دارای اطلاعات کافی جهت استفاده از جعبه کمک های اولیه و کپسول اکسیژن را داشته باشند . 
در زمان غواصی با قایق همیشه یک نفر بر روی قایق برای کار با بیسیم و تجهیزات ایمنی و جعبه کمک های اولیه وجود داشته باشد ، فردی که بر روی قایق حضور دارد باید مشخصات غواصی گروه‌ها و افراد را یادداشت نموده و همچنین از روی سطح قایق به شناورهای سطحی آب یا SMB ها توجه کنند همچنین به گروه‌های غواص جهت آماده‌ سازی لوازم همچنین پوشیدن و ورود و خروج به آب کمک کند .

نکات ایمنی در زمان غواصی

نکات ایمنی در غواصی

شما باید به عنوان یک غواص از مسائل ایمنی منطقه یا کشوری منطقه غواصی اطلاع داشته باشید . همچنین لازم است بدانید نزدیک ترین تلفن دسترسی کجاست و در صورت لزوم باید با چه شماره هایی تماس حاصل شود . همچنین در صورت بروز حادثه برای یک فرد جهت مشخص کردن وضعیت فرد سانحه دیده از اطلاعات همیار او کمک بگیریم .
در صورت رسیدن هوای درون کپسول غواصی به کمتر از ۵۰ اتمسفر غواصی خود را پایان داده و به سطح آب بر می گردیم .
 می‌توان از یک طناب شات برای غواصی ها استفاده نمود . در زمان غواصی در شب از یک طناب ثابت شات در زیر آب همراه با یک چراغ چشمک زن یا فلاشر باید استفاده شود که نور آن تا شعاع ۲۰۰ متری قابل ردیابی باشد . همچنین در زمان غواصی از روی قایق غواصی بهتر است یک طناب همراه با کارابین به جلیقه شناوری (BCD) متصل بوده و در مواقع لزوم از آن استفاده گردد . همچنین در خشکی و هم در دریا از ضربه خوردن سیلندرها و آسیب رساندن به سیلندرها ممانعت شود . در زمان غواصی در جریان های آبی در صورت وجود نداشتن قایق پشتیبان شروع غواصی در جهت جریان باشد . همچنین به یاد داشته باشید با نزدیکتر شدن به کف آب از شدت جریان‌های آبی کاسته می‌شود .

بیریفینگ قبل از غواصی

قبل از هر غواصی حتماً باید جلسه توجیهی یا بریفینگ انجام شود در جلسه بریفینگ تمام افرادی که قصد غواصی دارند باید حضور داشته باشند در هر جلسه بریفینگ سرپرست گروه غواصی در رابطه با مسائل زیر صحبت می‌کند .
۱- تجهیزات غواصی
در بریفینگ کلیه تجهیزات غواصی فشار درون تانک غواصی و همچنین وسایل کاربردی غواصی با توجه به نوع غواصی بررسی می‌شود همچنین میزان مناسب کمربند وزن هر فرد کنترل میشود .
۲-مسائل ایمنی کلی
مسائل ایمنی کلی شامل یادآوری نحوه صحیح تنفس و نداشتن حبس نفس و دم و بازدم متناوب است همچنین یادآوری نحوه متعادل سازی فشار در ماسک و گوشها و همینطور صحبت در مورد خطرات احتمالی می باشد .
۳-مشخص کردن نوع غواصی
شرح سایت غواصی از روی منابع معتبر و همچنین مشخص کردن نوع غواصی آموزشی ، تفریحی و یا اکتشافی و مشخص کردن روش ورود و خروج از آب می باشد .
۴-مشخص کردن و سازماندهی غواصی
در گروه های بزرگ غواصی مشخص کردن موقعیت هر غواص و همیاری او در طول زمان غواصی الزامی است .
۵-علائم غواصی
در زمان بریفینگ باید علائم مورد استفاده در سطح و در زیر آب مرور مجدد شود .

روش همیاری

روش همیاری در غواصی

غواصان قبل از شروع غواصی بهتر است همیار خود را قبل از ورود به آب کنترل نموده و همچنین جهت پوشیدن تجهیزات به وی کمک نمایند هر کدام از غواصها باید از طرح غواصی (پلن برنامه‌ریزی‌شده غواصی) ، مسائل ایمنی و اورژانسی و همچنین علائم زیر آب اطلاعات کافی را داشته باشند کنترل کردن این مسائل منجر به عملیات غواصی خوب و ایمن و به دور از خطر می گردد .

آماده سازی جهت ورود به آب

 • کمربند وزنه خود را پوشیده و از عملکرد صحیح سگ باز شونده آن اطمینان حاصل کنید .
 •  شیر هوای تانک خود را باز کرده و تجهیزات غواصی خود را بپوشید و در صورت لزوم از همیار خود جهت پوشیدن تجهیزات کمک بگیرید.
 •  بعد از پوشیدن تجهیزات مطمئن شوید سگک بازشونده کمربند قابل دسترسی می باشد .
 • در حالی که به گیج فشارسنج خود نگاه می کنید ، سه بار از دهنی رگلاتور تنفس کنید .
 •  ساعت یا دایو کامپیوتر خود را تنظیم کرده و جهت انجام غواصی برنامه‌ریزی‌شده ساعت شروع غواصی را به خاطر بسپارید .
 • در صورت استفاده از کامپیوتر غواصی از عملکرد آن اطمینان حاصل کنید .
 •  محل اتصال شلنگ های رگلاتور به جلیقه شناوری و در صورت استفاده از درای سوت آن را کنترل کنید .
 • ماسک ، اسنورکل ، دستکش و کلاه خود را بپوشید .
 •  تجهیزات جانبی از قبیل ریل و یا چراغ قوه خود را کنترل کنید .
 •  فین های خود را بپوشید .
 •  بعد از انجام موارد فوق شما آماده ورود به آب و انجام غواصی برنامه‌ریزی شده هستید .
 

نکات مهم قبل از رفتن به زیر آب

قبل از ورود به آب از پر بودن بی سی دی و همچنین عملکرد صحیح دکمه های پر و خالی کردن آن اطمینان حاصل کنید . در صورت استفاده از کلاه قبل از رفتن به زیر آب ممکن است لازم باشد مقداری آب وارد فضای گوش‌ها شود . قبل از شروع رفتن به زیر آب از نداشتن نشتی هوا در تجهیزات همیار خود مطلع شوید .

گم کردن مسیر در زمان صعود و فرود در آب

در زمانیکه غواصی بدون طناب شات یا نشانگر انجام شود ممکن است منجر به ایجاد مشکلات برای غواصان و سردرگمی آنها گردد . بهتر است برای تجربه چند غواصی اول از یک طناب نشانگر یا طناب لنگر به عنوان راهنمای مسیر استفاده گردد . در زمان استفاده از طناب لنگر به عنوان طناب نشانگر یا شات توجه شود که لنگر اندازی به شکل صحیح و درست انجام شود و همچنین قبل از برگشتن به سطح آب کنترل کنیم که لنگر به صخره یا موانعی دیگر گیر نکرده باشد . توجه داشته باشید صعود یا نزول در آب از میان حباب های خروجی غواصان دیگر و نگاه کردن به آنها می تواند موجب ایجاد حس گیجی شود .

بیرون آمدن از آب 

بیرون امدن از اب در غواصی

نحوه خروج از آب بستگی به شرایط و نوع غواصی دارد با این حال در اغلب موارد برای خروج از آب و وارد شدن به حقایق قبل از هر چیز کمربند وزنه خود را باید باز کنیم با باز شدن کمربند وزن و تحویل آن به حقایق شناوری غواص شناوری او مثبت شده و بدون کمترین تقلا خود را در سطح آب نگه می‌دارد .
سپس پس از باز کردن کمربند وزنه ، تجهیزات غواصی خود را باز کرده و به قایق تحویل می‌دهیم . بهتر است برای ایمنی بیشتر ماسک خود را تا ورود به درون قایق بر روی صورت خود نگه داریم . جهت خارج کردن تجهیزات دیگر افراد گروه از آب به درون قایق و همچنین ورود افراد گروه به درون قایق کمک کنید . تجهیزات خود را در جای مخصوص خود قرار دهید تا راه ورود به قایق را مسدود نکنید . از فعالیت بدنی بیش از حد بعد از غواصی که خطر ابتلا به بیماری‌های برداشت فشار را افزایش می‌دهد اجتناب کنید . قبل از ترک سایت غواصی یا قایق دقت کنید که چیزی را جا نگذاشته باشید .
 
 
 
 
 

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;