متابولیسم بدن در غواصی

بدون دیدگاه

توضیحات

متابولیسم بدن

بدن ما با هربار فعالیت بدنی نیاز به تولید انرژی بیشتر دارد که این خود به منزله نیاز به تغییر در متابولیسم یا سوخت و ساز بدن جهت برآورده کردن نیاز بدن نسبت به انرژی می باشد به عنوان مثال هرگاه ما حرکتی در ساختار ماهیچه های عضلانی بدن خود ایجاد کنیم ، زنجیره ای از اتفاقات در بدن ما رخ خواهد داد؛
۱- نیاز به اکسیژن جهت تولید انرژی عضلانی افزایش یافته و در نتیجه سرعت تنفس به منظور جذب اکسیژن بیشتر و دفع دی اکسید کربن بیشتر افزایش می‌یابد .
۲- ضربان قلب نیز به منظور تامین خون بیشتر عضلات بالا می‌رود.
 ۳-این اتفاقات باعث بالا رفتن دمای بدن می شود .
 ممکن است در شرایط اضطراری تغییراتی در این مکانیسم‌های ظریف بدن ایجاد شود .
 از شرایط اضطراری که در زمان غواصی ممکن است اتفاق بیفتد می توان به موارد زیر اشاره کرد ؛
ازدیاد دی اکسید کربن به علت تنفس کوتاه و متقاطع غواص
کمبود اکسیژن یا هایپوکسیا 
تغییرات درجه حرارت که می‌تواند منجر به سرمازدگی یا گرمازدگی شود 
حوادث ناشی از تنفس هوای فشرده شده (آمبولی هوا)
تنفس کوتاه و متقاطع
در زمان غواصی انجام فعالیت غیر ضروری و فعالیت بدنی زیاد باعث نیاز بیشتر بدن به جذب اکسیژن می گردد که این امر باعث نفس نفس زدن غواص می‌شود . عواملی مانند دمای پایین آب ، مقاومت آب ، استفاده از تجهیزات غواصی می توانند مزید بر آن شده و باعث تنگی تنفس غواص گردد .
در شرایط عادی ، تنفس سریع و تند تند باعث جذب بیشتر اکسیژن در بدن می شود. اگر نیاز بدن به این اکسیژن اضافی مرتفع نگردد ، تنفس همچنان سریع و سریع تر می شود .
 مجموعه این اتفاقات می‌تواند باعث ایجاد اضطراب تنگی نفس و احساس خفگی شود که در صورت ادامه دار بودن می‌تواند غواص را با خطرات جدی تری مواجه کند . برای داشتن الگوی تنفسی صحیح در غواصی باید به طور یکنواخت و منظم (۱۰ تا ۱۲ بار در دقیقه) انجام عمل دم و و بازدمی عمیق داشت .
 در صورتیکه غواص احساس تنگی نفس کرده و به نفس نفس بیفتد بهتر است تا بازگشت تنفس به حالت عادی و ریتم منظم صبر کرده و مجدداً فعالیت خود را از سر گیرد . در شرایط اضطراری و ادامه این مسئله بهتر است غواص به  همراه همیار خود غواصی را تمام کرده و به سطح آب برگردد.
 

هایپوکسیا - کمبود اکسیژن

هایپوکسی به معنی نیاز بیشتر سلول‌های بدن به جذب اکسیژن و فقدان اکسیژن کافی می باشد . در زمان غواصی هایپوکسیا می‌تواند به علت اشکال در سیستم تامین هوای غواص بوده یا می تواند به تدریج اتفاق بیفتد .
 در مورد علت اول می توان نقص در تجهیزات و یا اتمام ذخیره هوای درون سیلندر باشد که با یک برنامه‌ریزی خوب و کنترل لوازم می‌توان جلوی اتفاقات این چنینی را گرفت.
 در مورد دوم تنفس نادرست و یا فعالیت بدنی بیش از حد می تواند منجر به هایپوکسیا گردد.
 از عوامل شایع هایپوکسیا می‌توان به اختلال در تمرکز ، گیجی ، واختلال در حرکت را نام برد .
در صورت امکان غواص مبتلا به هایپوکسیا را هرچه سریعتر به سطح آب رسانده و از کپسول اکسیژن و درصورت بیهوشی از تنفس مصنوعی استفاده کنیم . اگر کمبود اکسیژن ادامه پیدا کرده و تنفس قطع گردد می تواند به افزایش دی اکسید کربن و هایپرکاپنیا گردد .
 

نیتروژن نارکوسیس - خواب آلودگی نیتروژن

در اواسط قرن گذشته تحقیقات بر روی افرادی که در معرض استفاده از هوای پرفشار تر از حد طبیعی قرار می‌گیرند ، نشان داد ، این افراد رفتاری شبیه به افراد مست از خود نشان می‌دهند که به آن نیتروژن نارکوسیس گفته می‌شود . این علائم به محض اینکه غواص از سطح آب به عمق آب رفته به علت افزایش فشار نیتروژن در غواصی رخ خواهد داد که با کم کردن عمق آب این علایم کمتر شده و غواص هوشیاری خود را به دست می‌آورد . خطر نیتروژن نارکوسیس این است که خود غواص ممکن است متوجه بروز علائم نیتروژن نارکوسیس نشود . نیتروژن نارکوسیس به علت ایجاد اختلال در عملکرد عادی غواص می تواند اختلال در خواندن ، برقراری ارتباط با علائم ، شناخت جهت صحیح حرکت است که می‌تواند منجر به بروز خطراتی برای یک غواص بشود . بروز نیتروژن نارکوسیس به عوامل مختلفی از جمله شرایط فیزیکی غواص و شرایط محیطی بستگی دارد .
به همین علت مشکل است که بتوان عمق خاصی را برای بروز علائم نیتروژن نارکوسیس مشخص کرد . از مطالعات انجام شده بر روی غواصان به این نتیجه رسیده‌ایم که معمولاً علائم خواب آلودگی نیتروژن در اعماق بیشتر از ۱۸ متر اتفاق می‌افتد . برای از بین رفتن علائم نیتروژن نارکوسیس کافی است که فرد مذکور را چند متر به سطح آب نزدیک کرده و فرد به شکل طبیعی به تنفس کردن ادامه دهد .

هیپوترمیا - سرمازدگی

 هربار که بدن ما دچار افت دما می شود تلاش می کند که درجه حرارت قسمت مرکزی بدن را حفظ کند . به طور مثال زمانی که مدتی در آب سرد غواصی کنیم بدن به شکل خودکار سعی در ثابت نگه داشتن دمای قسمت مرکزی بدن (قسمتی که شامل اندامهای حیاتی می شود) کرده تا مانع سرمازدگی این ناحیه از بدن گردد. سرمازدگی زمانی اتفاق می افتد که دمای بدن به حدود ۳۰ درجه سانتی گراد کاهش پیدا کرده و می تواند منجر به بروز مشکلات جدی برای بدن گردد . در ابتدا شروع سرمازدگی ، قلب به جهت مقابله با این افت دما شروع به افزایش ضربان می‌کند اما هنگامی که درجه حرارت بدن به زیر ۳۴ درجه سانتیگراد می رسد ضربان قلب شروع به کم شدن می‌کند . ادامه کاهش دما به زیر ۳۰ درجه سانتیگراد می تواند قلب را با مشکلات بسیار جدی مواجه کند . همچنین سرمازدگی بر روی تنفس نیز تاثیر داشته و می تواند منجر به کاهش تنفس گردد ، همچنین می‌تواند باعث کاهش فعالیت مغز و ایجاد گیجی و خواب آلودگی و حتی کما گردد . به همین علت تشخیص و کمک‌رسانی به فرد سرما زده باید به سرعت انجام شود و از ادامه افت دمای بدن جلوگیری گردد . 
بدین منظور لازم است لباسهای خیس مصدوم را در آورده و سطح بدن او را به منظور گرم شدن با پتو پوشاند و گرم کرد . باید به یاد داشته باشید که خوراندن نوشیدنی های الکلی به فرد سرما زده باعث باز شدن عروق خونی میشود و باعث انتقال سرما از سطح بدن به اندام‌های حیاتی شده و خطر سرمازدگی فرد را افزایش می‌دهد .
 

هایپرترمیا - گرمازدگی

گرمازدگی معمولاً به دلیل قرار گرفتن در محیط های گرم اتفاق می‌افتد . معمولاً زمانی که فرد غواص با لباس غواصی مدت زیادی زیر تابش نور خورشید و گرمای هوا قرار گیرد ، این اتفاق رخ می‌دهد . در این موقع بدن دیگر توان خود را برای کنترل دما و مقابله با گرما از دست می دهد . معمولا گرمازدگی با علائمی مانند ؛ برافروختگی چهره ، سردرد ، تعریق بیش از حد ، مشکلات تنفسی همراه بوده و حتی می‌تواند منجر به بیهوشی گردد .
 توصیه می شود جهت کمک به فرد لباس‌های غواصی فرد مصدوم را در آورده و او را به یک مکان خنک کرده و به مقدار کافی آب آشامیدنی داده شود .
 

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;