فیزیولوژی بیماری برداشت فشار در غواصی بخش2

بدون دیدگاه

توضیحات

 در  مطلب قبلی به شرح فیزیولوژی بیماری برداشت فشار و چگونگی جذب گاز درDCS  وحذف گاز در بیماری برداشت فشار و روند تشکیل فشار و نمودار های غواصی پراختیم.

در این مطلب به انواع بیماری برداشت فشار می پردازیم :

بیماری برداشت فشار - DCS :

همانطور که قبلاً اشاره گردید با افزایش آن توسط غواص فشار جزئی گازهای تنفسی غواص نیز افزایش می یابد و با توجه به قانون هنری افزایش فشار گازهای تنفسی باعث حل شدن بیشتر این گازها در خون و بافت های بدن می گردد و هرچه غواص عمق غواصی خود را بیشتر کند به علت افزایش فشار ، میزان حلالیت گازهای تنفسی در بدن او بیشتر می‌شود . غواص در صعود خود به سطح آب نیز باید سرعت صعود حداکثر ۱۰ متر بر دقیقه را حفظ کند . این کنترل سرعت به آزاد شدن نیتروژن درون خون از طریق تنفس کمک می کند ، اگر سرعت صعود غواص و سطح آب بیش از حد مجاز باشد ، غواص قادر نیست با تنفس نیتروژن اضافی را از بدن خود خارج سازد . در نتیجه نیتروژن باقی مانده در بدن غواص به شکل حباب هایی از نیتروژن در بدن باقی می ماند که به آن بیماری برداشت فشار می‌گویند.
 بروز علائم می‌تواند از ۱۵ دقیقه تا دو ساعت پس از رسیدن غواص به سطح آب شود و حتی ممکن است تا ۴۸ ساعت بعد از غواصی نیز خطر بروز بیماری DCS  وجود داشته باشد . همچنین پرواز با هواپیما بعد از غواصی می تواند منجر به بروز بیماری برداشت فشار گردد .
  • بیماری برداشت فشار پوستی - DCS پوستی :

از جمله علائم بیماری برداشت فشار پوستی می توان به وجود خراش های پوستی ، خارش و التهاب و یا لکه های خون مردگی زیر سطح پوست اشاره کرد . که به علت مسدود شدن مویرگ های خونی زیر سطح پوست توسط حبابهای نیتروژن اتفاق می‌افتد . در موارد خفیف پس از مدتی ممکن است علائم بیماری از بین بروند ، با این حال بروز علائم بیماری برداشت فشار پوستی می تواند نشان دهنده خطرات جدی تری در بدن و بروز بیماری برداشت فشار سیستم اعصاب مرکزی DCS-CNS باشد و باید هرچه سریعتر جهت درمان فرد مصدوم اقدام گردد .
 
  • بیماری برداشت فشار مفصلی - DCS مفصلی :

علائم بیماری برداشت فشار مفصلی معمولاً با یک بی حسی در نزدیک مفاصل شروع شده و به درد در ناحیه آن مفصل می‌انجامد . مفصل مبتلا شده ممکن است متورم و قرمز رنگ شود و این افزایش درد ممکن است در ۱۲ تا ۲۴ ساعت آینده افزایش پیدا کند  .
ابتلا به بیماری برداشت فشار مفصلی در غواصان صنعتی بیشتر دیده می شود . از علت آن می‌تواند به انجام فعالیت‌های شدید بدنی به مدت طولانی در زیر آب اشاره کرد معمولاً دی سی اس مفصلی در مفصل شانه اتفاق می‌افتد . پس از مشاهده علائم DCS  مفصلی باید به سرعت جهت درمان فرد مصدوم اقدام گردد تا مانع از بیماری برداشت فشار اعصاب مرکزی بگردد .
 
  • بیماری برداشت فشار سیستم اعصاب مرکزی - DCS CNG :

جریان خون در مغز و نخاع به دلیل وجود تعداد زیاد مویرگها در آن نواحی بسیار زیاد است و هر دو این اندام ها در صورت رعایت نکردن اصول و قوانین غواصی بسیار مستعد ابتلا به بیماری برداشت فشار سیستم اعصاب مرکزی می‌باشند . علائم بیماری برداشت فشار سیستم اعصاب مرکزی بسیار گوناگون و متنوع است . 
به طور مثال از علائم مشخصه این بیماری می توان به احساس خستگی شدید ، احساس ضعف ، و سوزن سوزن شدن و بی‌حسی موضعی اشاره کرد که می‌تواند به فلج شدن کلی بدن یا یکی از اندام ها ، از دست دادن عملکرد صحیح مثانه ، تاری دید ، گیجی و حتی مرگ اشاره کرد .
 این نوع DCS در بین غواصان ورزشی (اسپرت) شایع است چون معمولاً این غواصان مدت زمان لازم یا کافی جهت برداشت فشار از بافت ها و سرعت صعود را رعایت نمی کنند .
  • کمک های اولیه در بیماری برداشت فشار :

با دیدن علائم بیماری برداشت فشار بلافاصله باید با نزدیکترین مرکز اتاق فشار تماس گرفته شده و در اسرع وقت فرد مذکور را به سرعت به اتاق فشار فرستاد که در طول مسیر فرد مصدوم باید از اکسیژن صد درصد خالص استفاده کند .
استفاده از اکسیژن خالص باعث رسیدن اکسیژن بیشتر به بافت ها شده و خطر آسیب دیدگی بافت ها را کاهش می دهد . در ضمن به موازات استفاده از اکسیژن فرد مصدوم را به نوشیدن مایعات حداقل یک لیتر در ساعت تشویق کنیم و به هیچ عنوان به فرد مصدوم نوشیدنی های کافئین دار و یا الکلی ندهید . بهترین نوشیدنی برای فرد مصدوم آب یا نوشیدنی های ورزشی  ایزوتونیک هستند .
 با افزایش هیدراتاسیون حجم خون را افزایش داده و خطر ابتلا به DCS بیشتر کاهش پیدا می‌کند .

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;