شش خطر در غواصی

بدون دیدگاه

توضیحات

غواصی یکی از محبوب ترین ورزش های تفریحی در جهان است که افراد در هر سنی از هر قشری از آن لذت می برند. صخره های مرجانی خارق العاده ، غرق شدن کشتی های وحشتناک و زندگی دریایی باورنکردنی از جذابیت های اصلی برای مردم است . اما یادآوری خطرات غواصی بسیار مهم است ، زیرا بعضی از آنها به طور بالقوه زندگی را تهدید می کنند!

ما سعی کرده ایم برخی از خطرات مهم را توضیح دهیم. لطفا این را به عنوان یک لیست همه جانبه در نظر نگیرید. ما پزشک نیستیم ، چه برسد به پزشک متخصص غواصی. شما همچنین می توانید شبکه هشدار غواصان DAN ، یک سازمان غیر انتفاعی را که علوم غواصی از جمله خطرات غواصی را مطالعه می کند و (از طریق یک شرکت تابعه انتفاعی) بیمه تخصصی غواصان را بررسی کنید. منبع خوب دیگر برای اطلاعات پزشکی غواصی SCUBA DOC  است.

در این مطلب ما با 6 مورد مهم از این سری خطرات اشنا میشویم توجه داشته باشید که فقط توضیحات بسیار مختصری برای هر تیتر ارایه شده و برای اشنایی بیشتر باید به مطالب دیگر سایت کمپ دایور مراجعه کنید .smiley

  • تجهیزات غواصی خراب

بسیاری از غواصان ، به خصوص غواصان  سطوح ابتدایی  ، تجهیزات غواصی شخصی خود را ندارند بنابراین مجبورند همه چیز را اجاره کنند. این یک خطر بالقوه را به همراه دارد مثل : شکسته شدن عمق سنج که  ممکن است منجر به بیماری خفیف تقلیل فشار شود ، در حالی که یک تنظیم کننده هوای  بد ممکن است منجر به غرق شدن شود. یک غواص  اگر مجبور است که تجهیزات خود را از کلوپ غواصی یا مدرسه غواصی  مربوطه کرایه کند همیشه باید تجهیزات  غواصی اجاره شده را کاملاً بررسی کند و اگر مشکوک به این است که چیزی از آنچه در اختیار دارد مشکلی دارد ، هرگز از درخواست یک  .وسیله  جدید خجالتی نباشد

تجهیزات غواصی خراب

  • آمبولیسم ریوی

غواصی که به سرعت به سطح زمین صعود می کند ، در معرض خطر آمبولی ریوی قرار دارد. افزایش فشار محیط زیر آب منجر به متراکم شدن گاز غواص می شود ، زیرا گاز بیشتری تحت فشار در همان فضا قرار می گیرد. گازهای نگه داشته شده در ریه ها با همان سرعت که فشار روی بدن کاهش می یابد منبسط می شوند ، بنابراین یک صعود سریع می تواند باعث تورم ریه ها و حتی مانند بالون شود. غواصان با انجام صعودهای کند به سطح و حبس نفس نکردن در برابر آمبولی ریوی محافظت می کنند

آمبولیسم ریوی در غواصی

در پارت زیر یک مثال از امبولی را شرح میدهیم امبولی هوای شریانی :

آمبولی شریانی انسداد شریان است. این اتفاق می تواند برای غواص رخ دهد وقتی حباب در عروق هنگام صعود تشکیل شده و جریان خون را مسدود می کند درست مانند امبولی ریوی . معمولاً این نتیجه باروترومای ریوی یا آسیب به ریه ها در نتیجه تفاوت فشار محیط و فشار در ریه ها است. به عنوان مثال ، اگر یک غواص هنگام صعود نفس خود را حبس کند ، هوای داخل ریه ها منبسط می شود و می تواند آسیب جدی یا حتی کشنده ای به ریه ها وارد کند.

این امر نادر است اما با آموزش مناسب و غواصی دقیق قابل پیشگیری است

  • مسمومیت با اکسیژن

مسمومیت با اکسیژن معمولاً فقط یک مشکل برای غواصانی است که در عمق های زیاد غواصی میکنند . مانند نیتروژن ، بدن تحت افزایش فشار زیر آب اکسیژن اضافی جذب می کند. برای اکثر غواصان این مشکلی نیست ، اما در اعماق زیاد آنقدر اکسیژن اضافی جذب می شود که سمی می شود. این عوارض از بینش تونل (توهم) و حالت تهوع و لرزش تا از دست دادن هوشیاری و تشنج متغیر است

مسمومیت با اکسیژن در غواصی

  • نیتروژن نارکوسیس

مخدر نیتروژن نوعی مستی است که غواصان در اعماق عمیق تری احساس می کنند ، معمولاً در حدود 80-100 فوت در آب شور. گرچه مستی نیتروژن مستقیماً آسیب نمی رساند ، اما باعث کاهش موقتی استدلال ، تصمیم گیری و هماهنگی حرکتی می شود. این می تواند منجر به تصمیمات نادرست غواص شود و منجر به  DCSیا سایر مشکلات شود. مخدر نیتروژن یکی از دلایلی است که غواصی بیش از 60 متر نیاز به آموزش اضافی پس از اولین گواهینامه شما دارد.

نیتروژن نارکوسیس در غواصی

  • بیماری برداشت فشار ( DCS)

با افزایش عمق توسط غواص فشار جزیی گازهای تنفسی غواص نیز افزایش میابد و افزایش فشار این گازها باعث حل شدن بیشتر این گازها در خون و بافت های بدن میشود و در اخر به علت افزایش فشار  میزان حلالیت  گازهای تنفسی  در بدن او بیشتر میشوبنابراین  اگر سرعت صعود زید باشدغواص قادر نیست با تنفس نیتروژن اضافی در بدن خود را از بدن خارج کند در نتیجه این نیتروژن باقی مانده در بدن غواص به شکل حباب هایی در بدن  می مانند کخ به ان بیماری برداشت فشار یا DCS میگویند .

بیماری برداشت فشار ( DCS)انواعی دارد ازجمله  :

  1. بیماری برداشت فشار ( DCS) پوستی
  2. بیماری برداشت فشار ( DCS) مفصلی
  3. بیماری برداشت فشار ( DCS)  سیستم اعصاب مرکزی

بیماری برداشت فشار DCS

عمدتاً با رعایت دقیق جدولهای غواصی و رایانه ها ، صعود صحیح با سرعت کم و انجام توقف ایمنی استاندارد قابل پیشگیری است. با این حال ، عوامل زیادی در ایجاد  بیماری برداشت فشار نقش دارند ، از جمله کم آبی ، آمادگی جسمانی  کم ، میزان خواب ، مصرف الکل و سایر مواد مخدر و استرس. این مهم است که شما در محدوده های ایمنی که در تمرین مهارت ها  یاد می گیرید به خوبی غواصی کنید و از بدن خود به خوبی مراقبت کنید تا از مبتلا شدن به بیماری برداشت فشار جلوگیری کند. نباید تصور کنید که همیشه ایمنی دارید فقط به این دلیل که با دایو کامپیوترغواصی می کنید. اگر علائم  بیماری برداشت فشار را شروع کردید ، باید آن را جدی بگیرید و فوراً تحت درمان قرار بگیرید.

 

 DCS

  • غرق شدن

 غرق شدگی معمولاً به دلیل وحشت غواص یا بیهوش شدن یک غواص به دلیل سایر مشکلات مربوط به بهداشت غیر غواصی رخ می دهد. وحشت غواص می تواند به دلیل شرایط خارج از هوا یا موارد اضطراری دیگر رخ دهد. آموزش مناسب و سیستم  نا مناسب می تواند کمک زیادی به جلوگیری از وحشت غواص و در نتیجه غرق شدن کند.

شما نمی توانید غواصی حرفه ای کنید اگر تا حدودی به شنا مسلط نباشید این مهارت کمک زیادی به عواصی شما میکند همینکه شما از قبل اشنایی کافی با اب داشته باشید خود امتیازی مثبت برای کم شدن استرس و وحشت از غواصی یا غرق شدن می باشد. در صورت داشتن هرگونه بیماری قلبی یا تنفسی ، یا هر بیماری دیگری که ممکن است در غواصی شما تأثیر بگذارد ، باید با پزشکی با دانش در پزشکی غواصی مشورت کنید . قبل  از اینکه دوره غواصی خود را شروع  کنید ، یک چک لیست پزشکی به شما داده می شود. بسیار مهم است که شما در این لیست صادق باشید. همه موارد از توانایی غواصی شما جلوگیری نمی کنند و مهم است که هر یک از این موارد را با مربی خود در میان بگذارید.

 

 

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;