محیط های دریایی در غواصی/ بخش 2

بدون دیدگاه

توضیحات

هنگامی غواص مشتاق است با توجه به آموزش های رسمی غواصی کند که او معمولاً در محیط دلپذیر کنترل شده قرار گیرد . او در آن محیط که برای غواصی آموزش داده می شود اموزش میبند و نه در محیط های دیگر . اغلب هیچ تعریفی از خطرات ناشی از محیط های دیگر را حس نمیکند او ممکن است متعاقباً با این خطرات برخورد کند بدون اینکه از عواقب ناشی از فعالیت هایش آگاه باشد و این زمانی است که خیلی دیر شده است مطالعه این مطلب ممکن است او را با برخی از مشکلات آشنا کند و می تواند با آنها روبرو و بر آنها غلبه کند . غواصان حرفه ای نیاز به آموزش تخصصی و نظارت دارند ما تنها یک بازبینی مختصری را ارائه می‌دهیم و مرجع باید به کتابچه های راهنمای غواصی و متون تخصصی مراجعه شود .
 

محیط های محصور در غواصی

 

غواصی در محیط های محصور

 

 غواصی در غارها ، لاشه کشتی ها ، زیر یخ به صورت بالقوه محیط های خطرناکی می باشند که بدون آموزش خاص و برنامه‌ریزی نباید به آن وارد شد . توحه داشته باشید که مطالب زیر به هیچ وجه جامع نمی‌باشد و حتما  آموزش تخصصی و تجهیزات ویژه مورد نیاز غواص  می باشد .
  • غواصی در غارها

 

غواصی در غارها

 

اگر تجهیزات خراب شود و یا موارد اضطراری پیش آید غواص در غار ها معمولا به صورت مستقیم قادر به بازگشت به سطح نمی باشد حتی بدون این مشکلات غواص به راحتی گم می‌شود و قادر نیست سطح آب را پیدا کند قبل از اینکه تغذیه هوا تمام شود .  مشکلات اصلی غواصی در غارها وحشت ، از دست دادن دید و مشکلات جهت یابی است . در غواصی غار ممکن است سقف غار  فرو بریزد ، غار ها معمولا تاریک هستند و با گل و لای خوب پوشانده شده اند که در آن غواص به آسانی درون ابر کدر با باله ها حرکت می کند . این حرکت با باله های کوچک ، حرکت‌های آهسته ای را به وجود می‌آورد و غواص از غواصی در کف و سقف غار دوری می‌کند زیرا با برخوردی کوچک به کف یا سقف غار موجب از دست رفتن دید و گم کردن جهت و دراخر ایجاد استرس در غواص میشود . با گل و لای ، منابع درخشان مصنوعی یا طبیعی بی ارزش می شوند و نور به پشت غواص منعکس می شود در غواصی غار همه وسایل ضروری و چراغها دو برابر می‌شود و حتماً داشتن یک قطب‌نما الزامی باشد . غواصان غار یک مخزن یدکی و رگلاتور متصل به لوله چند شاخه ، همراه با رگلاتور یدکی در شلنگ طولانی را حمل می‌کنند . بنابراین مخزن یدکی می‌تواند توسط غواص دیگر با عبور از گذرگاه باریک در صورت لزوم استفاده شود . تجهیزات اضطراری جداگانه تغذیه هوا هم توصیه می شود . میتوان گفت احتمالاً امن ترین تجهیزات غواصی ، در غار ها استفاده می شوند . اگر غارها عمیق باشند و فاصله نفوذ مسافت کاوش طولانی نباشد این امر پشتیبان سطح است . سپس مسیر بازگشت با شیلنگی تعقیب می‌شود که نزدیک سطح قرار دارد .
 
غواصی در غارها
 
بازگشت به ورودی غار توسط یک خط مشخص شده است که از یک حلقه و توسط سرپرست غواص کشیده شده است . اول از همه  leader یا سرپرست حرکت می‌کند و غواص ، سرپرست را در طول غواصی همراهی می‌کنند . این روش اجازه می دهد که راه خروجی با پیروی از خط و به دور از سرپرست دنبال شود . گذرگاه عمودی در سطح توسط یک shot line  سنگین تر علامت گذاری می شود و احتمال آن نیست که غواص هنگام صعود با عجله مواجه شود .
 
غواصی در غار
 
 
  • غواصی در اجسام مغروق

 

غواصی در اجسام مغروق

 

نجات کشتی غرق شده  (Wreck diving-غواصی در اجسام مغروق) در بسیاری از مسائل و مشکلات (cave diving-غواصی در غار) سهیم است یعنی نیاز به اماده سازی مشابه و اقدامات احتیاطی دارد و همچنین برخی از مشکلات منحصر به فرد را نشان می دهد .
در بسیاری از مناطق لاشه کشتی ها و wreck ها پایدار و عمیق هستند و خطر ابتلا به بیماری تقلیل فشار و خواب آلودگی با گاز نیتروژن یا همان نیتروژن نارکوسیس و  به طور کلی خطرات را افزایش می دهند . کشتی در آب فرو رفته یا wreck ها حاوی محموله شیمیایی یا فیزیکی ناپایدار ، مواد منفجره و ordinance ،  مواد شیمیایی سمی و حیوانات دریایی خطرناک می باشند که نیاز به تحقیق و توجه فراوان را افزایش میدهد . گل و لای عمیق و مزاحم در یک لاشه کشی و لبه‌های تیز فلز دندان دار در لاشه ها ، ناوبری را خراب میکند و عبور از طریق دخمه پرپیچ و خم نردبان ها و آب دشوار می‌شود . یک قطب نما ممکن است به شکل یک فلز در wreckها و  لاشه کشتی ها کمک کمی باشد و اغلب به دلیل وجود میدان های مغناطیسی درست کار نکند .
 
 
غواصی در لاشه کشتی ها

 

  • غواصی در یخ

 

غواصی در یخ

 

غواصی در زیر یخ به تجهیزات خاص و دانش لازم نیاز دارد . این نوع غواصی در بسیاری از خطرات و اقدامات احتیاطی با غواصی های ذکر شده در بالا سهیم است اما در شرایط یخ زدگی ، پیچیدگی فراوانی وجود دارد . غواص در زیر یخ می تواند به تله بیفتد و این یک تجربه هشدار دهنده می باشد و ممکن است در این صورت رگلاتور هم به خوبی عمل نکند .
غواصی در یخ
 
 
 
نباید روی رگلاتورهای تخصصی ice-diving اتکا کرد که در آن آب با نفت ، الکل و یا هوا جایگزین می‌شود . همچنین این  رگلاتور در سطح یخ میزند در حالی که می توان از تنظیم کننده های اختاپوس با تنفس زیاد استفاده کرد . به علاوه باید به فرآیند خروجی توجه شود مانند چاله ای که به سرعت دچار یخ زدگی می شود ice-over . همچنین ممکن است برای سطوح حساس حفاظت لازم باشد چون ممکن است غواصان در معرض باد و درجه حرارت بسیار سردتر قرار بگیرند نسبت به کسانی که تنها در ۳۰ درجه سانتیگراد غواصی می کنند .

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;