محیط های دریایی در غواصی / بخش 1

بدون دیدگاه

توضیحات

هنگامی غواص مشتاق است با توجه به آموزش های رسمی غواصی کند که او معمولاً در محیط دلپذیر کنترل شده قرار گیرد . او در آن محیط که برای غواصی آموزش داده می شود اموزش میبند و نه در محیط های دیگر . اغلب هیچ تعریفی از خطرات ناشی از محیط های دیگر را حس نمیکند او ممکن است متعاقباً با این خطرات برخورد کند بدون اینکه از عواقب ناشی از فعالیت هایش آگاه باشد و این زمانی است که خیلی دیر شده است مطالعه این مطلب ممکن است او را با برخی از مشکلات آشنا کند و می تواند با آنها روبرو و بر آنها غلبه کند . غواصان حرفه ای نیاز به آموزش تخصصی و نظارت دارند ما تنها یک بازبینی مختصری را ارائه می‌دهیم و مرجع باید به کتابچه های راهنمای غواصی و متون تخصصی مراجعه شود .

جنبش آب

  • جریان جزر و مدی در غواصی

جریان امواج مختلف معمولاً در خلیج ها و محل هایی از اقیانوس توسط غواصان تجربه می شود . برای یک مدت کوتاه و پشت سر هم غواص می‌تواند در حدود ۱/۵ گره را مدیریت کند اما سرعت تایید شده در حدود ۱/۲ گره حداکثر سرعتی است که یک غواص ماهر می تواند به آن برسد . برای غواص نسبتاً جریان کمتر از نیم گره قابل قبول است . مشکلات ناشی از جریان را می توان با یک برنامه صحیح در غواصی کاهش داد ، اولاً غواص باید آگاه باشد که جریان های خاص وجود دارد . یک عامل در هر غواصی برنامه ریزی مکان غواصی می باشد . در زمان‌های دیگر آنها ممکن است توسط نمودار جزر و مد پیش‌بینی شوند ، این اطلاعات از غواصان محلی و یا مقامات دریایی بهتر به دست می آید . این جریان جزر و مد گاهی اوقات با نحوه عملکرد قایق غواصی در لنگرگاه مشخص می‌شود که معمولاً به جریان جزر و مد اشاره دارد‌ .

یک گره = یک گره دریایی = یک مایل در ساعت = ۱/۸۵ کیلومتر در ساعت

قانون Half Tank بهترین روش این است که طرحی را برای شنا به این جزر و مد برای نیمه اول غواصی مطرح کنیم و با استفاده از این قانون جسم شناور درون قایق طی نیمه دوم شناور بمانند بهترین زمان برای غواصی مناطق جزر و مد برای هر دو مرحله آسان و آشکار است و معمولاً در آب پایدار یا همان آب ساکن بین جزر و مد انجام می شود . به عنوان مثال اگر هوا با فشار ۲۰۰  ATAیا (نوار) در سیلندر اسکوبا وجود داشته باشد ، ۴۰ ATA در صورت پیشبرد قشار رگلاتور مورد نیاز است و این سیلندر ۱۶۰ATA است . درکل ۸۰ ATA میتواند برای شنا در جزر و مد مورد استفاده قرار گیرد و اینکه ۸۰ ATA برای شناوری در محل های است ایمنی برای قایق باقی می ماند .
جریان های جزر و مدی در غواصی
 
   خط   Anchore-line  به عنوان یک مزیت استفاده می‌شود نسبت به شنا این کار خیلی ساده تر است و باعث سریع تر شدن عملیات می شود که برخلاف جریان فعلی که با کشیدن   طناب یا زنجیر همراه است . اگر طناب آزادانه به طناب لنگر در سطح آب وصل شده باشد و در سرتاسر اطراف قایق حرکت کند و غواصان می توانند وارد آب شوند و خود را روی سطح نگه دارند و از آن استفاده کنند برای اینکه خود را به خط لنگر بکشند با استفاده از  anchor-line غواصان می توانند خود را به پایین آب ۲ متری ته دریا بکشانند که در آنجا جریان اب قوی نیست . اجتناب از شنا کردن بر روی لنگر و یا لنگر خارج شده از آب می‌تواند باعث سرگردانی و یا بلند شدن قایق شود و به غواص آسیب برساند . شنا کردن در اطراف لنگر باعث می‌شود که غواص امنیت لنگر را قبل از ادامه جریان جزر و مد بررسی کند باید طناب دیگری مثل خط شناور از پشت قایق برای ۵۰ متر یا بیشتر رانده شود این طناب باید در فواصل منظم که توسط شناورها و یا ظروف پلاستیکی شناور پشتیبانی شود این لاین نام خود را با این عنوان Saving The sinners به دست آورده است . یک روش دیگری که در مکان هایی با جریان های قوی استفاده می شود غواص رانندگی است به‌خاطر جریان های سریع همه تجهیزات باید به صورت پایدار و محکم وصل شده و خطرات محیطی را پیش‌بینی کنند . شناور یدک باید کشیده شود تا موقعیت غواص را علامت گذاری کند و امکان فرستادن سیگنال ها را به قایق نجات فراهم سازد . قایق نجات یا قایق مسافری باید غواصان را به محیط دیگری ببرد تا بهبود یابند هر قایق باید یک محافظ پروانه داشته باشد ، تا از آن برای نجات غواصان در مواقع اضطراری استفاده شود . شناوری غواصان یا شناور پلاستیکی متورم فلورسنت بلند یک کمک مفیدی برای غواصان از دست رفته در اقیانوس یا غواص راندگی می باشد و این شناوری می‌تواند برای یک کیلومتر یا بیشتر دیده شود . سوت را می توان برای جلب توجه استفاده کرد اما شنیدن آن با صدای موتور و صدای اقیانوس سخت است . به معنای دیگر قایقران ها با بوق‌های فشار پایین جلب توجه می کنند (با>db100 برای تلفن های موبایل <km1 سیگنال آینه ها اگر خورشیدی  بدرخشد و برای بسیاری از افراد بر اساس کیلومتر محاسبه می‌شود ) و روشنایی خیره کننده سیگار ضدآب (به مدت ۱ دقیقه یا بیشتر قابل مشاهده است و تا ۱۰ کیلومتر دیده می شود) و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی وسایل علامت دار هستند و سیگنال‌های اضطراری را به وسایل حمل و نقل تجاری ارسال می دارند از جمله هواپیما ، در کیلومتر های بسیار زیاد .
  •  تاثیر موج  در غواصی

در آب کم عمق غواص تحت تاثیر امواج قرار می‌گیرد و موج خروشان برای شنا کردن بیش از حد قوی می باشد و غواص ممکن است با این حادثه مواجه شود ، این بهترین اقدام برای مطالب زیر است ( مبارزه با امواج ) در مدتی که امواج زیان‌آور وجود دارند غواص خود را با موج سازگار سازد . یک غواص در مبارزه با امواج پر قدرت می تواند از جنبش های خشونت آمیز جلوگیری کند این موج‌ها می‌تواند به او آسیب برساند زمانی که او با صخره ها برخورد می کند و حتی ممکن است از شدت ترس از پا در آید .
انواع محیط های دریایی برای غواصی
 
  •  تاثیر موج ساحلی بر غواص

ورود به موج ساحلی بدون روش مناسب می‌تواند خطرناک باشد . غواص کاملاً مجهز ، کاملا  فرد آسیب پذیری می باشد . روش توصیه شده برای ورود به موج ساحلی این است که بعد از کنترل همه تجهیزات از جمله باله ها غواص به آب نزدیک شده و وارونه قرار گیرد باله ها و ماسک باید به صورت پادار و محکم متصل شوند زیرا غواصان به راحتی آنها را از دست می‌دهند و گلاتور با گیره به جلیقه نجات متصل می شود و به آسانی قابل دسترسی می باشد غواص امواج پیشرونده را در بالای شانه هایش مشاهده می کند در حالی که همیار های خود را نمی بیند ، غواص باید در آب فرو رفته و شنا کند  البته با حفظ موقعیت و جهت خود و با استفاده از قطب نما در حالی که تنفس از رگلاتور را انجام می دهد پس از عبور از خط شکسته امواج صعود باعث می‌شود که غواص با دوستان خود مجدداً ارتباط برقرار کند . فرآیند مخالف و با استفاده از امواج دریافتی انجام می‌شود تا به غواص کمک کند که به سمت ساحل پیش رود .
محیط های غواصی
 
  • در تله افتادن غواصان

انواع طناب ها ، سیم ها ، تورهای ماهیگیری ، شبکه ها ، اشنه های دریایی و موارد دیگر به راحتی می توانند غواص را به دام بیاندازند . در دام افتادگی entrapment این نوع تله گذاری را می توان با ارزیابی آرام موقعیت و یک چاقوی مناسب مورد بررسی قرار داد برخی از غواصان ترجیح می دهند تا از قیچی که شبیه سیمبر است به جای چاقو استفاده کنند به طوری که آنها در برش موثر تر باشند .
در تله اقتادن غواص

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;