اختلالات روانی غواصان

بدون دیدگاه

توضیحات

 

ویژگی روانی غواصان موفق

به طور گسترده ، روی این عنوان تحقیق نشده است ، اما چند مطالعه بر روی ترکیب روانی غواصان صورت گرفته است که به شرح زیر می باشد - غواصان موفق گرایشی به افراد مظطرب ندارند . آنها خودکفا ، باهوش و دارای ثبات عاطفی می باشند . تحمل آنها نسبت به استرس اغلب اوقات ، این اجازه را می دهد تا به وظیفه خود عمل کنند حتی اگر دچار مشکل شوند . افرادی که غواص نیستند ، این ظرفیت را ندارند این موضوع ممکن است به آنها کمک کند که از سیستم (انکار)استفاده کنند مکانیسم ذهنی که در آن غواصان خطرات را نادیده می‌گیرند و به راحتی با این خطرات روبرو می‌شوند .
به رغم تمام  ثبات خود ، غواصان ، مانند هر کس دیگری می توانند از اختلالات روانی رنج ببرند .
 

حالتهای اضطراب در غواصان

 این موضوع برای غواصان کاملاً طبیعی است تا خطرات بسیار واقعی غواصی را احساس کنند . با این حال برخی از افراد اضطراب بیش از حد و نامناسبی را در خطرات غواصی نشان می‌دهند و این اضطراب ممکن است به ترس غیرمنطقی تبدیل شود . این امر ممکن است حاصل واقعه آسیب زای قبلی مانند غرق شدن در دوران کودکی یا واکنش اغراق آمیز به برخی از خطرات غواصی باشد . به طور کلی ترس ممکن است به غواص یا خطر ویژه غواصی مثل ترس بیش از حد از کوسه‌ها یا یک وضعیت به عنوان مثال مرض ترس از فضای تنگ و محصور با ماسک غواصی ، غواصی  در شب و یا دید بد مربوط باشد . ترس بیش از حد را می‌توان با درمان روانی معالجه کرد یعنی شرطی شدن در پزشکی و بهبود وضع جسمانی با رعایت برنامه ورزشی. بسیاری از افرادی که در خصوص غواصی مضطرب هستند و از این امر نیز آگاه می باشند در اوایل سال آموزش خود بهتر است از این کار صرف نظر کنند . چرا ادامه فعالیت تفریحی باعث بروز دلهره می شود ؟ متاسفانه برخی از افراد به خاطر فشار دوستان ، چالش نفسانی و یا سایر دلایل شخصی به این کار ادامه می‌دهند این غواصان تمایل دارند تا این غواصی به سطح بالایی از اضطراب برسند . هنگامیکه با خطرات واقعی یا تصوری مواجه میشوند بیشتر در معرض ابتلا به وحشت قرار دارند .
     آزمایش Flora Risk برای غواصان تفریحی
سوال : آیا میتوان تصور کرد که این آزمایش برای غواصان تفریحی سرگرم‌کننده است ؟      پاسخ : بله 
سوال : آیا شما لذت می برید ؟ اگر پاسخ شما مثبت است - به غواصی ادامه دهید.  اگر پاسخ شما منفی است - غواصی را متوقف سازید.
 
اضطراب در غواصان
 
برخی از غواصان اضطراب و واکنش های کلی آن را تحت شرایط خاص تجربه کرده اند . این مظهر آبی پزشکی و روانشناسی است . اختلال با محرومیت حسی ایجاد می شود که به آن سندروم Blue orb با aviators ارتفاع بالا میگویند . این حالت معمولاً در غواصی مشاهده می‌شود که در آب‌های عمیق تنهاست و هیچ منابع بصری وجود ندارد . غواص اضطراب را تنها در اقیانوس بیکران احساس می‌کند ، این حالت به سندروم Blue orb اضطراب و وحشت منجر می‌شود . یک غواص دست پاچه ممکن است برای رسیدن به سطح عجله کنند در این موقعیت دچار بیماری تقلیل فشار میشود اگر غواص بتواند با اشیای بصری مثل بستر دریا و قایق غواصی یا حتی دیگر غواصان یا با تمرکز بر روی ابزار غواصی مثل ساعت مچی و عمق سنج تماس ایجاد سازد علائم اضطراب معمولاً فروکش می‌کند . این سندروم می تواند با یک دوست یا بادی برطرف شود دوستی که اطمینان‌بخش است و یک مرجع تصویری می باشد اجتناب از آب عمیقی که در آنجا هیچ تردیدی وجود ندارد نیز می تواند بسیار مفید باشد .
 

وحشت

این رفتار دیوانه وار و غیر عقلانی نتیجه پایانی تعدادی از مشکلات غواصی است . به احتمال زیاد این حالت در غواصان مستعده اضطراب رخ می‌دهد و غالباً به حادثه غواصی یا مرگ منجر می شود و این موضوع مهمی برای غواصان است تا بتوانند آن را درک کنند .
 
غواص وحشت زده
 

اختلالات روانی ناشی از علل پزشکی

عملکرد مغز می تواند با عوامل فیزیولوژیکی مانند بی حالی و بی حسی مربوط به گاز نیتروژن یا هیپوترمی و سایر بیماری های مرتبط با غواصی مختل شود . بیماری فشار مغزی و آمبولی هوا می‌تواند باعث تغییر عملکرد مغز در هر دو صورت حاد و بهبودی شود . غواص ممکن است به دلیل این بیماری ها غیر عقلانی عمل کند و این قضیه تنها به دلیل شخصیت اولیه او نیست . چنانچه او بخواهد خارج از شخصیت خود عمل کند ما فرض را بر این اساس قرار می‌دهیم .نزدیک به غرق شدگی ، هیپوکسی و بیماریهای ناشی از گاز سمی مثل اکسیژن و دی اکسید کربن ، مونوکسید کربن و غیره نیز ممکن است به طور موقت یا دائم به مغز آسیب وارد سازند .
 علائم این بیماری شامل گیجی ، تحریک‌پذیری و رفتار غیرمنطقی است . در صورتی که قربانی حوادث غواصی به طور غیرمعقول تمایلی به درمان نداشته باشد ، علائم این بیماری باید همیشه در ذهن مان باشد افرادی که به خوبی غواص را می شناسند می توانند بهترین قاضی باشند و تشخیص دهند که آیا رفتار غواص خارج از شخصیت طبیعی است یا خیر .
 

جنون

زوال ظرفیت فکری و حافظه است که در بین افراد مسن مشترک است و به اشکال مختلف وجود دارد . آلزایمر شکل شدید بیماری زوال عقل است و فرهنگ عامه غواصی بر آن است که غواصان را از افزایش میزان بروز زوال عقل رنج می‌برند . خلاصه این مطلب با گزارش رسانه‌ها و غواصان مبتلا به این بیماری تایید شده است . حتی برخی بر این باورند که تنها افراد مجنون باید به غواصی ادامه دهند . در اینجا دلایل قابل قبول نظری وجود دارد که چرا غواصان می توانستند خود را به قدر کافی از آسیب مغزی حفظ کنند و آسیب هایی که به دلیل جنون تحت چنین شرایط بالینی یا عمومی بیماری فشار مغزی ، آمبولی هوا ، نزدیک غرق‌شدگی ، مسمومیت با گاز مونوکسید کربن ، با چندین نام تکرار می شود . به علاوه برخی از مطالعات علمی وجود دارند که شواهدی از آسیب مغزی ناپایداری را از برخی از غواصان نشان می‌دهند . مطالعه در سوئد نشان داد که ۳.۵درصد از کارآموزان صعود آزاد بعد از آموزش اختلالاتی را در نوار مغز شان EEG (موج الکتریکی مغز) داشتند و در بررسی دیگر ناهنجاری های مغزیEEG  در ۴۳ درصد گروهی از غواصان حرفه ای لهستانی مشاهده شد .
 در استرالیا گروهی از غواصان بعد از درمان بیماری تقلیل فشار مورد مطالعه و بررسی قرار گرفتند ، این مطالعات اختلالات عصبی ، روانی و مغزی را برای چند هفته پس از درمان نشان داد ، حتی در افرادی که تا به حال هیچ علائمی از بیماری رفع فشار عصبی نداشتند . تحقیقات مختلفی در سراسر جهان انجام شده است که به نظر می‌رسد عملکرد زوال عقل و اختلالات روانی در غواصان را نشان نمی‌دهد و اینها از بیماری فشار عصبی یا حوادث غواصی رنج می‌برند . متاسفانه روش این مطالعات به شدت نا مناسب بود و نتیجه گیری را غیر قابل اطمینان ساخت . برای شفاف شدن برخی از مباحث مطالعاتی بر روی تمام ۱۵۲ نفر از غواصان حرفه‌ای ablone ، از یک گروه منتخب استرالیا توسط ادموندز و سایرین در سال ۱۹۸۸ انجام شد .
غواصان مورد مطالعه در حال غواصی بودند که به طور گسترده‌ای مورد بررسی قرار گرفتند آنها به طور متوسط برای ۱۶ سال غواصی کردند و غواصان abalone حرفهای برای ۱۲ سال و غواصی کرده است آنها به طور متوسط ۵ ساعت در روز با تجهیزات Hookah زیر آب برای ۱۰۵ روز در سال و در عمق متوسط ۱۵ متری غواصی کردند و ۴ بار فرو رفتن در آب را پذیرفتند . بسیاری از حوادث دیگر مربوط به بیماری تقلیل فشار ناشناخته مانده و هنوز درمانی برای آن صورت نگرفته است . نیمی از غواصان از جدول غواصی استفاده می‌کنند که بر طبق جداول متعارف غواصی هست و به ایست ایمنی و تقلیل فشار نیازمند است اما از جدول حذف شده است . در این گروه از ۶۹ مورد افرادی که به بیماری تقلیل فشار مبتلا بودند و ما و مورد درمان قرار گرفتند حداقل نیمی از آنان عصبی بودند به نظر می‌رسد که اگر هر گروهی از غواصان هوای فشرده شده را مصرف کنند و در معرض غواصی طولانی مدت قرار گیرند مستعد ابتلا به آسیب مغزی می‌شوند و این امر یکی از دلایل خواهد بود .
غواصان در معرض آزمایشات وسیعی از جمله تست هوش ، تحقیقات Psychometric قرار گرفتند تا اختلالات آنان شناسایی شود ، آزمون‌های حافظه و مطالعات طراحی شدند تا به طور خاص ، جنون زودهنگام ، مطالعات نوار مغز و آزمایشات رفتار عصبی تشخیص داده شود .  غواصان با گروه شاهد ماهیگیران غیرقضایی است در همان محل مقایسه شدند نتایج نشان داد که غواصان مورد مطالعه در محدوده نرمال برای کل جمعیت قرار دارد و هیچ شواهدی از صدمه مغزی و زوال عقل در آنان مشاهده نشده است ، این بدان معنی است که غواصان هوا ، به طور کلی ، نسبت به افراد عادی یعنی کسانی که غواص نیستند در معرض خطر زوال عقل یا آسیب مغزی نیستند . اگر به مغز صدمه وارد شود این آسیب کم یا خفیف است که با آزمایش معمولی تشخیص داده نمی شود . از آنجایی که شیوه‌های غواصی این گروه سخت بود نتیجه معقولانه این است که غواصان باید از شیوه های محافظه کارانه تر و به شکل دیگر سنتی تر و به شیوه غواصان  حرف‌های compressed air عمل کنند که در این صورت با خطر زیاد زوال عقل یا آسیب مغزی پیشرونده نسبت به افراد عادی قرار ندارند مگر اینکه دچار حادثه بزرگ غواصی شده باشند که در این صورت مغز تحت تاثیر قرار می گیرد . نشانه هایی از آسیب های مغزی که در مطالعات انجام گردید بعد از حوادث جزئی غواصی دیده داده شده است .
جنون در غواصی

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;