جهت یابی با قطب نما

بدون دیدگاه

توضیحات

جهت یابی با قطب نما

زمین یک بیضی گون دوار است که حول خود میچرخد . دو نقطه ای که از برخورد محور زمین با سطح آن ایجاد می‌شود قطبین نام دارد ، اگر از بالا نگاه کنیم قطب شمال همان است که خلاف جهت گردش عقربه های ساعت می گردد و قطب جنوب حرکت عکس دارد .
 

مکان جغرافیایی

در روش مرسوم برای تعریف یک موضوع دقیق روی زمین از مجموعه خطوطی موسوم به مختصات کروی قائم استفاده می شود . حال اگر این خطوط جهت شرقی - غربی داشته باشد ، عرض جغرافیایی و چنانچه جهت شمالی - جنوبی داشته باشد ، طول جغرافیایی نام دارد بدین ترتیب هر نقطه ای روی زمین می تواند با یک طول و عرض جغرافیایی تعریف شود که خطوط را با درجه و دقیقه قوسی بیان می کنند .
 
مکان جغرافیایی در غواصی
 

عرض جغرافیایی

عرض جغرافیایی فاصله زاویه بین یک مدار شمالی یا جنوبی با خط استوا است . مقدار آن از صفر تا ۹۰ درجه شمالی میباشد . اگر از استوا به طرف قطب شمال حرکت کنیم  از صفر تا نود درجه جنوبی میباشد . و چنانچه به سمت قطب جنوب برویم عرض جغرافیایی هر نقطه روی خط استوا صفر درجه ولی در قطبین شمال و جنوب برابر با ۹۰ درجه شمالی و نود درجه جنوبی است .
 

طول جغرافیایی

طول جغرافیایی فاصله شرقی و غربی روی سطح زمین است که توسط زاویه ای که نصف النهار یک مکان بخصوص با نصف النهار مبدا برای مثال  نصف النهار گرینویچ در انگلستان ، می سازد ، اندازه‌گیری می‌شود . طول جغرافیایی را تا ۱۸۰ درجه شرقی یا غربی محسوب می دارند و با واحدهای درجه دقیقه و ثانیه و یا سایر واحدهای زمانی اندازه میگیرند .
 

جهت

در دریانوردی ، یک جهت توسط زاویه خود ان جهت و جهت شمال مشخص می‌گردد . وقتی که جهت هم جهت با خود غواص یا قایق باشد مسیر نامیده می شود .
 اما هنگامی که منظور جهت بیننده به یک شیء دیگر یا جهت بین دو شی باشد در این صورت آن را سمت می‌خوانند .
 هر دوی این مقادیر با واحد درجه اندازه‌گیری می‌شود و در جهت عکس حرکت عقربه‌های ساعت نسبت به شمال مشخص می گردد .
 

گره مایل دریایی

مایل دریایی برای میان مسافتها در دریا مقدار آن برابر با ۱۸۵۲ متر است . انگلیسی‌ها که مایل دریایی را متفاوت حساب می‌کنند ، اندازه آن در حدود ۱۸۵۳ متر می شود . مایل دریایی واحد سنجش فاصله است ، در حالی که گره برای اندازه گیری سرعت به کار می‌رود و مقدار آن معادل مسافتی از یک مایل دریایی است که در یک ساعتی می شود برای مثال وقتی که گفته می‌شود سرعت یک کشتی ۸ گره است ، این مفهوم را دارد که کشتی ۸ مایل را در یک ساعت طی می پیماید . در ضمن چون هر گره ۰/۵ متر بر ثانیه است می‌توانیم از تقسیم مقدار عددی سرعت بر دو واحد گره را به متر بر ثانیه تبدیل کنیم . لذا به عنوان مثال بادی که با سرعت ۲۰ گره می وزد سرعت آن معادل ده متر بر ثانیه است .
مایل دریایی در غواصی
 
 

نقشه دریایی

نقشه دریایی یک نمایش ترسیمی از مقطعی از سطح دریا بر یک سطح است ، که حاوی معلوماتی درباره خطرات و امدادهای بحری نظیر دریاها و سواحل و نظایر آن است . بهترین نقشه ها برای غواصی آنهایی هستند که برای ماهیگیری استفاده می شود زیرا عمق ، لنگرگاه و غیره را نشان می دهد .
 

مغناطیس زمینی

توده‌های آهن موجود در زمین باعث می‌شود که زمین به مکانی با خاصیت مغناطیسی دائم تبدیل شود . و در نتیجه به صورت یک آهنربای بزرگ با قطب های مثبت و منفی یا همان قطب شمال و جنوب عمل کند . از این قطب ها خطوط نیروی مغناطیسی ساطع می شود ، به طوری که از قطب مثبت واقع در جنوب به سمت شمال حرکت می کند . و در نتیجه یک میدان مغناطیسی پایدار دور زمین تشکیل می‌دهد که میدان مغناطیسی نام دارد .
حال چنانچه در هر نقطه از این میدان یک سوزن مغناطیسی به صورتی آویزان شود که برای جهت‌گیری آزاد باشد جهتی موافق با نیروی جاری در همان نقطه را انتخاب می‌کند و چون می‌دانیم که قطب‌های مخالف یکدیگر را جذب می‌کنند و قطب های همنام دافعه یکدیگرند می‌بینیم که قطب مثبت سوزن به توسط قطب مغناطیسی شمال و قطب منفی آن از سوی قطب مغناطیسی جنوب جذب می‌شود .
میدان مغناطیسی چیست ؟ میدان مغناطیسی زمین به چه صورتی است؟
 
 

بادنقش (بادنما) 

وسیله ای که اطلاعاتی درباره جهت و سرعت باد در محلی معین نشان می دهد و یک جزء بسیار قدیمی از قطب نما است که جهت هشت باد اصلی را مشخص می کند .
 • ۰ درجه شمال
 • ۴۵ درجه شمال شرقی
 • ۹۰ درجه شرق
 • ۱۳۵ درجه جنوب شرقی
 • ۱۸۰ درجه جنوب 
 • ۲۲۵ درجه جنوب غربی 
 • ۲۷۰ درجه غرب
 •  ۳۱۵ درجه شمال غربی

کاربرد قطب نما

 • چگونگی طراحی مسیر

برای طراحی نقشه مسیر به کمک درجات قطب نما برای رسیدن به یک نقطه مشخص باید خط لوبر را در قطب نما به سمت آن نقطه تنظیم کنید در این مرحله درجه های متعلق به هدف روی نوار قطب نما قرائت می‌شود .
 • چگونگی حفظ مسیر

به منظور حفظ مسیر ، الف ؛ باید نوار را بچرخانید تا در جهت شمال با صفحه مدرج قطب نما هماهنگ شود . ب ؛  بازوها را در حالتی صحیح قرار دهید و مسیر را حفظ کنید سپس بررسی نمایید که جهت شمال دایره قطب نما با نشانه‌های روی نوار مطابق باشد .

مسیر برگشت

برای بازگشت در همان مسیر تنها کافی است که مقدار ۱۸۰ درجه را از زاویه مسیر قبلی کم کنید یا این که سوزن قطب نما را روی نوار مدرج در جهت مخالف مسیر رفت تنظیم نمایید .

جهت یابی با استفاده از قطب نما

 • تثبیت موقعیت 

قطب نما تنها وسیله در جهت یابی نیست مثلاً ؛  گاهی ، نقاط مشخصه ای داریم که با مثلث بندی درست امکان یافتن یک موقعیت دقیق را خواهیم یافت . اگر با محل غواصی به خوبی آشنا نیستیم به یاد داشته باشیم که قبل از غواصی مشخصه های مهم محیط اطراف خود را بیابیم و آنها را بشناسیم زیرا این موضوع پس از صعود غواص سطح ، برای شناسایی  از امکان با توجه به موقعیت قایق یا نقطه ورود کمک بسیاری به وی می کند .
 • روش محاسبه مسافت با قطب نما

هنگام غواصی برای برآورد مسافت پیموده شده از دو روش می توان استفاده کرد و آن عبارت است از ؛ محاسبه مسافت با به خاطر سپردن تعداد تناوب حرکت فین یا تعداد حرکت بازوها.

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;