چگونگی تطبیق با محیط ابی

بدون دیدگاه

توضیحات

برای غواصی کردن و غواص شدن لازم است نکاتی را برای همیشه به یاد داشته باشیم و در انجام درست انها کوتاهی نکنیم زیرا که در تمام مراحل غواصی بایستی انها را به کار بگیریم .  در این پست به نحوه انجام برخی از مهارت های دوره یک ستاره و مرور انها میپردازیم .

از انجایی که غواصی بهانه ای برای ورود به دنیایی متفاوت تر از خشکی است باید سعی کنیم بدن و حرکات خود را طبق این دنیای متفاوت و قوانین ان تطابق دهیم .

مانور متعادل سازی فشار (اکولایز) :

با پایین رفتن غواص در آب ، فشار آب که ناشی از وزن آب بالای سر غواص می باشد افزایش می‌یابد ، همین فشار افزایش یافته بر بدن غواص ، که از مایعات و جامدات تشکیل شده نیز منتقل می گردد .
 اما مسئله مهم در فضاهای خالی بدن ما اتفاق می افتد که با تغییرات فشار حجم آنها تغییر می‌کند به همین منظور برای جلوگیری از آسیب دیدن گوش میانی باید دائماً فشار این قسمت با فشار محیط یکسان سازی گردد ، به این عمل متعادل سازی فشار می گویند . به منظور متعادل سازی فشار گوش ها قبل از اینکه گوش ها احساس درد و گرفتگی داشته باشند از روش‌های مختلف که رایج‌ترین آنها مانور 《 والسالوا 》 نام دارد استفاده می‌شود .  باید توجه داشت که برای موفقیت در این روش ها از هیچ وسیله خارجی از جمله گوش گیر  های شنا جهت پوشاندن گوش استفاده نشود  ، همچنین در زمان استفاده از این کلاه نباید مانع از جریان آب به داخل گوش غواص گردد . 
 استفاده از قطره های ضد احتقان بینی برای باز کردن بینی می تواند منجر به افزایش ترشحات بینی و اشکال در انجام این مانور شوند . 
 اگر غواص با مشکل باز نشدن گوش ها مواجه شود باید چند متر عمق آب را کم کرده و مجددا سعی در انجام مانور والسالوا به کمک چرخشی سر کند در صورت ادامه مشکل باز نشدن گوش ها باید عملیات غواصی را تمام کرده و به سطح آب برگردد .
اکولایز در غواصی
 

وضعیت صوت زیر آب :

به دلیل چگالی بیشتر آب نسبت به هوا انتقال صوت در زیر آب سریعتر از خشکی انجام می شود . 
 صداهای ایجاد شده در زیر آب مانند ضربه کارد  غواصی به بدنه فلزی سیلندر و یا شیکر از فواصل دور قابل تشخیص و شنیدنی می باشند ،
 ولی از طرفی تشخیص جهت این صداها در زیر آب دشوار می باشد به طور مثال صدای موتور قایق در زیر آب به راحتی تشخیص داده می‌شود ولی مسیر و جهت حرکت آن برای غواص غیر قابل تشخیص می باشند به همین دلیل جهت ایمنی بیشتر برای صعود به سطح آب غواص باید توجه زیادی به محیط اطراف و سطح آب بنماید .
 

وضعیت بینایی زیر آب :

بدون استفاده از ماسک به دلیل تفاوت ضریب شکست نور در آب و هوا چشم ما قادر به تشخیص دقیق و واضح اشیا در زیر آب نمی باشد . 
 به همین منظور به جهت داشتن دیدی شفاف در زیر آب لازم است یک لایه هوا بین چشم و سطح آب قرار گیرد که این امر به وسیله استفاده از ماسک های غواصی میسر می گردد .
 

کنترل شناوری :

زمانی که بدن یک غواص در آب شناور می گردد به اندازه وزن آب جابجا شده سبک می‌شود .
 در شناوری غواص عوامل مختلف شامل وزن بدن ، حجم ، چگالی آب ، و  ضخامت لباس غواصی دخیل هستند و همچنین انتخاب میزان مناسب کمربند وزنه در  به دست آوردن شناوری خنثی در یک غواص کمک زیادی می‌کند . 
رسیدن به شناوری خنثی به شما کمک می کند که موقعیت خود را در هر عمق و شرایط غواصی بدون بالا و پایین رفتن اضافی حفظ و تثبیت کنید . 
برای مشخص شدن شناوری خنثی پس از خالی کردن کامل جلیقه شناوری باید تا نیمه لنز ماسک غواصی به داخل آب فرو برویم .
کنترل شناوری مهمترین مهارت غواصی
 

تنفس با رگلاتور :

تنفس با رگلاتور به هیچ توانایی خاصی نیاز ندارد .  تنها چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که یک نفس منظم و مداوم و بدون مکث داشته باشید ، اگر در حین عملیات غواصی دهنی رگلاتور غواص از دهان او خارج شود باید قبل از عملیات و شروع مجدد تنفس پس از قرار دادن دهنی داخل دهان آب درون آن را تخلیه کرد که این عمل با فشار دادن دکمه تخلیه روی دهنی و یا به وسیله بازدم غواص صورت می‌گیرد.
تنفس با رگلاتور
 

تخلیه آب ماسک :

در طول عملیات غواصی ممکن است مقداری آب به داخل ماسک غواصی نفوذ کند ، برای خالی کردن آب درون ماسک زمانی که روی سطح آب هستیم از بلند کردن قسمت پایینی ماسک و خروج آب از زیر ماسک استفاده می کنیم .
 همچنین از پر و خالی کردن آب درون ماسک جهت پاک کردن بخار و تمیز کردن لنز ماسک غواصی استفاده می شود .
اختلاف دما بین هوا و آب اغلب باعث بخار کردن شیشه ماسک‌ها می‌شود  .
در زمان غواصی در زیر آب با فشار قسمت بالایی ماسک و نگاه کردن به سطح آب و انجام بازم از طریق بینی میتوان به راحتی آب درون ماسک را تخلیه کرد .
تخلیه آب ماسک
 

شروع غواصی :

اگر می خواهیم به شکل عمودی در آب پایین رفته و غواصی را آغاز کنیم از دکمه تخلیه جلیقه شناوری که بر روی شلنگ بی سی دی نصب میشود استفاده میکنیم این دکمه تخلیه آهسته و کنترل سرعت سرعت کمک می‌کند .
  ورود به اب در غواصی
 

فین زدن در زیر آب :

نحوه فین زدن صحیح در آب با حرکت پاها و حرکات موزون از قسمت ران پا می باشد .
استفاده از فین در غواصی با تجهیزات اسکوبا کمک بسزایی در حرکت زیر آب و تغییر جهت حرکت غواص به وی می نماید.
 فین زدن باید عمیق و صحیح بوده تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود ، برای قرار گرفتن در وضعیت هیدرودینامیکی بهتر در حین غواصی دست ها به صورت کشیده در دو طرف بدن قرار می گیرد.
فین زدن در غواصی
 

بازیابی مجدد رگلاتور :

در طول غواصی ممکن است رگلاتور از دهان غواص خارج شود . به منظور بازیابی مجدد رگلاتور غواص باید کمی به سمت راست  ( سمت شلنگ رگلاتور ) خم شده و با چرخش دست راست رگلاتور را گرفته و داخل دهان بگذارد . باید توجه داشت به دلیل ورود اب به درون دهنی یا دیمند قبل از شروع تنفس دوباره اب درون دهنی را با زدن دکمه پاف تخلیه کرد .

بازیابس مجدد رگلاتور

 

صعود به سطح آب :

صعود به سطح آب با فین زدن آغاز شده و با بالا امدن غواص از کف آب ، به منظور کنترل سرعت ، هوای درون بی سی دی باید تخلیه گردد. 
به منظور جلوگیری از برخورد سر غواص با موانع در سطح آب یکی از دست ها را به صورت کشیده در کنار سر قرار میدهیم .
همچنین به شکل منظم از رگلاتور غواصی تنفس می کنیم . این عمل را بدون هیچ گونه مکث و توقفی انجام می دهیم.
 
صعود به سطخ اب در غواصی

خروج از اب :

جهت حروج از اب باید از روش های ایمنی و اسان استفاده گردد . انتخاب نحوه ی خروج از اب به نوع غواصی و محیط دریایی بستگی دارد .

خروج از اب در غواصی

 

تعمیر و نگهداری تجهیزات :

بعد از هر عملیات غواصی کلیه وسایل و تجهیزات باید با اب شیرین شسته شده و پس از خشک شدن در سایه در محیط خشک و خنک نگهداری گردند .اسیب دیدگی ها و تعمیرات نباید دست کم گرفته شوند . تجهیزات غواصی باید به شکل منظم حداقل یک بار در سال توسط مراکز مخصوص معاینه و بازدید فنی شوند . رگلاتورهای غواصی را باید قبل از شستشو با اب شیرین حتما درپوش محافظ فیلتر درون ان را بست تا مانع از ورود اب به درون رگلاتور شود . همچنین از فشار دادن دکمه تخلیه اب بر روی دهنی رگلاتور که باعث اسیب دیدن به پیستون ان و همچنین ورود اب به داخل ان می شود ممانعت کرد.

تعمیر و نکهداری از تجهیزات غواصی

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;