freediving | غواصی ازاد

بدون دیدگاه

توضیحات

آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه مردم می توانند برای مدت طولانی بدون هیچ دستگاه تنفسی در آب های عمیق فرو روند؟ یا شاید شما این سوال را کرده باشید که آیا واقعاً تفاوتی بین غواصی آزاد و غواصی  اسکوبا وجود دارد؟ علی رغم شناختی که از این ورزش دارید ، مطمئناً قبل از شروع تلاش برای تبدیل شدن به یک غواص ازاد سوالاتی خواهید داشت . در اینجا پاسخ برخی از سوالات متداول در مورد یادگیری آزاد است.

غواصی ازاد چیست ؟

غواصی در آبهای عمیق با یک نفس و بدون هیچ دستگاه تنفسی به عنوان "غواصی آزاد" شناخته می شود . غواصان ازاد با استفاده از کنترل درونی ، نظم و قدرت برای پایین آمدن به اقیانوس در حالی که نفس خود را حفظ می کنند تا دوباره ظاهر شوند . غواصی آزاد یک ورزش تفریحی و رقابتی است ، بسیاری از مسابقات غواص آزاد به طور منظم در سراسر جهان برگزار می شود . تعریف سادهٔ این ورزش چنین است که شخصی به زیر آب غوص می زند و تنها هوایی که در اختیار دارد ، هوای است که در شش‌های خود ذخیره کرده‌است . در واقع این ورزش در نوع خود ، از قدیمی‌ترین ورزش‌های آبی جهان شناخته می‌شود

  غواصی ازاد

تاریخچه غواصی ازاد

در دوران باستان ، غواصی آزاد بدون کمک وسایل مکانیکی ، به استثنای استفاده گاه به گاه از نی و مثانه های تنفسی چرمی ، تنها امکان بود. غواصان با مشکلات مشابه غواصان امروز مانند بیماری برداشت  فشار  و سیاه شدن  در هنگام نفس کشیدن مواجه شدند. غواصی آزاد در فرهنک های باستان  برای جمع اوری غذا ، برداشت منابعی مانند اسفنج و مروارید ، بازیابی اشیا و کمک به  کارهای نظامی انجام میشد . 

در یونان باستان از اسفنج های دریایی برای حمام کردن استفاده زیادی میشد به همین منظور غواصان ازاد با بستن شی به عنوان وزنه تا عمق 30 متری  .غوص میزدند و به جمع اوری اسفنج ها مشغول میشدند

دریای مدیترانه یکی از قطب های مهم تجارت دریایی بوده و در نتیجه غرق شدن کشتی ها ، به ویژه در طوفان های شدید زمستانی ، غواصان ازاد  اغلب برای نجات هرچه از کف دریا می توانستند استخدام می شدند .

از غواصان ازاد در جنگ نیز استفاده می شد . اغلب از دفاع در برابر شناورهای دریایی مانند موانع زیر آب استفاده می شد و از این رو هنگام نزدیک شدن کشتی ها به یک بندر دشمن ، غواصان اغلب برای جستجوی بستر دریا استفاده می شدند . اگر موانعی یافت می شد ، در صورت امکان از غواصان استفاده می شد که آنها را جدا می کردند . در طول جنگ پلوپونز ، از غواصان برای عبور از محاصره دشمن استفاده میشد تا پیام ها و همچنین تجهیزات را برای متحدان یا نیروهای دیگر تحویل دهند و در سال 332 قبل از میلاد ، هنگام محاصره تایر شهر از غواصان استفاده کرد . برای قطع کابلهای لنگر کشتی های حمله کننده  اسکندر
در ژاپن ،غواصان آما از 2000 سال پیش شروع به جمع آوری مرواریدها  کردند .  برای هزاران سال ،  بیشتر مرواریدهای آب دریا توسط غواصانی که در اقیانوس هند کار می کردند ، در مناطقی مانند خلیج فارس ، دریای سرح و خلیج منار (بین سریلانکا و هند ) بازیابی می شدند . غواصان مروارید در نزدیکی فیلیپین  نیز در برداشت مرواریدهای بزرگ به ویژه در مجمع اجزایر سولو موفق بودند . در بعضی مواقع ، بزرگترین مرواریدها طبق قانون به سلطان تعلق داشتند و فروش آنها می توانست به مجازات اعدام برای فروشنده منجر شود . با این وجود ، بسیاری از مرواریدها با رادارگریز آن را از مجمع الجزایر خارج کردند و در نهایت در اختیار ثروتمندترین خانواده های اروپا قرار گرفتند.  مروارید در قطر ، بحرین ، ژاپن و هند محبوب بود . خلیج مکزیک نیز به مروارید معروف بود . بومیان امریکا  مرواریدهای آب شیرین را از دریاچه ها و رودخانه هایی مانند اوهایو ، تنسی و می سی سی پی برداشت می کردنند ، در حالی که دیگران برای مرواریدهای دریایی از دریای کاراییب و آب ها در امتداد سواحل امریکا مرکزی وجنوبی غواصی میکنند

غواصی ازاد

انواع فعالیت های غواصی ازاد

فعالیت های فری دایوینگ شامل : شکار ، ماهیگیری با نیزه ، مسابقات رقابتی  حبس نفس و ماهیگیری ،هاکی زیر اب ، فوتبال زیر اب ، راگبی زیراب و اموزش های سطح1تا 3

دوره های تخصصی اموزشی نیز شامل دوره های : امدادو نجات فری دایو ، غواصی ازاد در اجسام مغروق ، غواصی با باله های پری دریایی (بانوان) و...

نکاتی در مورد فری دایوینگ

این پدیده در حقیقت یک پایه و اساس علمی هم دارد ، چرا که بدن در زیر آب با شرایط تازه‌ای مواجه می‌شود که در نتیجه قلب ، سیستم گردش خون و عضلات انسان ، همگی به گونه‌ای عمل می‌کنند تا اکسیژن را در بدن ذخیره کنند. غواصی آزاد ورزشی پر رمز و راز است که به خصوص طی پنجاه سال گذشته توجه پژوهشگران و اهل علم را به خود جلب کرده‌است . در دهه پنجاه میلادی یعنی بین ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ پزشکان به غواصان آزاد هشدار دادند که در عمق بیشتر از پنجاه متر نگهداشتن نفس مساوی با مرگ است . چرا که فشار آب در چنین عمقی باعث می‌شود تا قفسهٔ سینه و دنده‌ها مانند کاغذ مچاله شده در دست انسان در هم شکسته شوند اما امروز مشاهده می‌کنیم که غواصان آزاد به عمق دویست متری هم می‌روند . جالب است گفته شود که این عمق حتی از عمقی که زیر دریایی‌ها در جنگ جهانی دوم توان رسیدن به آن را داشتند ، بیشتر است . آنچه باعث پیشرفت‌های اعجاب‌انگیز در این ورزش و توانایی‌های غواصان شده ، تحقیقات درخشان فیزیولوژِی است که جمعی از پدیده‌های مختلف در رابطه با آب را در بدن کشف کرده‌است.

موارد مورد نیاز در فری دایوینگ

ماسک

 

Aqua Lung Micro-Mask برای آزاد غواصی

در واقع فقط تعداد انگشت شماری از چیزها وجود دارد که برای رفتن به غواصی به آنها نیاز دارید و یکی از آنها ماسک  خوب زیر آب است . جدا از اینکه به دنبال تناسب خوب هستید ، یکی را با حجم کم یا مشخصات کم انتخاب کنید تا نزدیک صورت شما قرار بگیرد ، با سرعت بیشتری از آب پاک شود و فشار اب را تحمل کند.

اسنورکل

غواصی رایگان Cressi Corsica Snorkel برای آزاد غواصی

یکی دیگر از تجهیزات مهم ، اسنورکل شماست که باید به شما کمک کند چند نفس بکشید در حالی که در نزدیکی سطح آب غوطه ور هستید . مطمئناً استفاده از اسنورکل به آموزش نیاز دارد زیرا قبل از اینکه بتوانید لوله خود را تمیز کنید ، با اصرار به نفس کشیدن مبارزه می کنید . هنگام انتخاب اسنورکل ، بهتر است یکی را پیدا کنید که برای غواصی آزاد باشد  -  ترجیحاً با یک لوله انعطاف پذیر و منحنی که در جای خود قرار داشته باشد ، بنابراین نیازی به گاز گرفتن زیاد ندارید و می توانید تمرکز خود را روی آرامش در زیر آب قرار دهید.

فین

Mares Avanti Quattro Power Full Foot Long Blade Fins برای غواصی رایگان

جدا از ماسک و اسنورکل ، به یک جفت باله خوب نیاز خواهید داشت تا بتوانید با تلاش بسیار کمتری شنای موثرتری داشته باشید . با استفاده از یک جفت باله ، می توانید انرژی خود را ذخیره کنید ، ضربان تنفس و قلب خود را کاهش دهید و بیشتر زیر آب سفر کنید . همانطور که در آموزش خود پیشرفت می کنید ، می خواهید به باله های طراحی شده برای این فعالیت ارتقا پیدا کنید . طول آنها بسیار بیشتر از باله های استاندارد اسکوبا یا اسنورکل است . پاشنه بسته سنتی ترجیح داده می شود بنابراین دیگر نگران پوشیدن کفش بیشتر مانند کفش های ضخیم نخواهید بود . در مورد سفتی ، این باید نسبت به قدرت و عضله غواص باشد. انتخاب های ما شامل باله هایی با تیغه های بلندتر است.

مجوز اموزش غواصی و مدرسه غواصی مناسب

جلسه غواصی آزاد در استخر شنا

قبل از آوردن وسایل غواصی  به نزدیکترین نقطه غواصی در دریا  ، اطمینان حاصل کنید که چگونه   یک غواص آزاد شوید و گواهینامه های مورد نیاز را کسب کنید . تحقیق خود را انجام دهید و بدنبال یک مدرسه غواصی مناسب و مورد تایید  باشید که آموزش های عملی و بدنی جدی مخصوص غواصی بدون استفاده از وسایل غواصی را ارائه دهد . یک دوره ابتدایی غواصی آزاد ابتدا شما را در آب راحت کرده و تکنیک های مناسب تنفس عمیق را نشان می دهد . شما یاد خواهید گرفت که چگونه اسنورکل خود را پاک کنید و چگونه فشار زیر آب را برابر کنید . مانند غواصی ، برای تکمیل سطح آب محدود و باز خواهید داشت.

مربی واجد شرایط

آزادگان در اعماق زیر آب

بدیهی است که غواصی ازاد چیزی نیست که شما بخواهید خود به خود یاد بگیرید . حتی پس از گرفتن گواهینامه ، هنوز هم ایده خوبی است که حداقل در غواصی مجاز در شرکت مربی غواص آزاد یا  با یک دوست غواصی غواصی کنید. با توجه به خطرات فراوان غواصی عمیق (مانند فرار از خواب) بدون تجهیزات تنفسی زیر آب ، شما می خواهید در کنار کسی باشید که در صورت بروز مشکل می تواند شما را راهنمایی و کمک کند.

خوشبختانه تنها پیش نیاز در آموزش غواصی ازاد این است که می توانید شنا کنید . برای رفتن به غواصی  آزاد نیازی نیست که یک ورزشکار یا شناگر سطح المپیک باشید ، اما باید از سلامتی خوبی برخوردار باشید.

تکنیک های فری دایوینگ

توانایی نگه داشتن نفس ، و از این رو عملکرد غواصی ، تابعی از ذخیره اکسیژن موجود در داخل ، زمینه کاهش میزان متابولیسم ، استفاده موثر از اکسیژن و تحمل کمبود اکسیژن است .  ورزشکاران به طرق مختلف سعی در تحقق این امر دارند. برخی از غواصان از تکنیکی استفاده می کنند ، که باعث افزایش حجم ریه بیش از ظرفیت طبیعی ریه می شود . علاوه بر این ، آموزش به منظور افزایش ذخایر اکسیژن خون و عضلات ، به میزان محدودی اختصاص داده شده است .  بیشتر غواصان با افزایش ظرفیت ریه به افزایش تناسب اندام اعتماد می کنند .  یک عمل ساده نفس کشیدن برای افزایش ظرفیت ریه بسیار مثر است .  در مصاحبه ای در برنامه گفتگوی رادیویی هوای تازه ، جیمز نستور ، روزنامه نگار ، نویسنده کتاب نفس : علم جدید هنر از دست رفته ، اظهار داشت : " بعضی از غواصان ظرفیت ریوی 14 لیتر دارند ، که تقریباً دو برابر اندازه آنها برای یک مرد بالغ معمولی است . آنها از این طریق به دنیا نیامده اند ... آنها خود را آموزش داده اند تا نفس بکشند تا تأثیر عمیقی بر بدن فیزیکی آنها بگذارد.

 

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;