dive Weight belt | کمربند و وزنه غواصی

بدون دیدگاه

توضیحات

(اشنایی با سیستم شناوری غواصی (بایونسی 

برای پرواز در آب ها بدون نیاز به جنگیدن با شناوری طبیعی خود از سیستم شناوری استفاده می کنیم . این سیستم به ما کمک می‌کند نزول کنیم ، بدون زحمت غواصی کنیم ، وقتی به عمق مشخصی میرسیم شناوری خود را خنثی کنیم و زمانی که  فکر می‌کنیم آماده بازگشت به سطح آب هستیم  ،صعود کنیم . سیستم شناوری دو قسمت دارد ؛ جلیقه تعادل غواصی یا بی سی دی و سیستم وزنه ، که در این قسمت میخواهیم با سیستم وزنه غواصی  آشنا شویم 

کمربند وزنه غواصی

به منظور دست یابی به شناوری خنثی از وزنه‌های سربی  غواصی که بسیار لازم و ضروری هستند استفاده می‌کنیم. این مقصود با پوشیدن وزنه‌هایی که در کمربند وزنه کار گذاشته شده‌اند به دست می‌آید.عناصر شناوری مثبتی وجود دارد که غواصی ما را شرطی می کند. عناصر شناوری مثبت باعث صعود می شوند. به همین دلیل ، اگر می خواهیم غواصی کنیم ، باید به تجهیزات خود اضافه کنیم.

در میان این عناصر شناوری مثبت ، بدن انسان را می یابیم. چگالی تقریبی آن 0.95 کیلوگرم در لیتر است و بنابراین شناور است. بهترین روش برای جبران آن توزیع وزن در بدن است. کمربند وزن غواصی بخشی از چرخ دنده است که در این کار به ما کمک خواهد کرد.علاوه بر این ، در هنگام غواصی ، ما سیلندرهای سنگین غواصی را بارگیری می کنیم ، بنابراین لازم است وزن را جبران کنیم تا بدن در یک موقعیت افقی قرار گیرد.

اندازه صحیح کمربند وزن غواصی و موقعیت آن راه حل یا حداقل یکی از آنهاست. 

کاربرد کمربند وزنه غواصی

به منظور دستیابی غواص به شناوری خنثی استفاده از کمربند وزنه اجتناب‌ناپذیر است انتخاب میزان وزنه صحیح و همچنین تقسیم متعادل میزان وزنه ها و پوشیدن صحیح کمربند وزنه برای به دست آوردن تعادل و شناوری خنثی به غواص کمک می کند.

انواع وزنه های غواصی

 کمربند وزنه غواصی 

کمربند وزنه غواصی

کمربند غواصی با وزن سرب در جیب آن

کمربندهای وزنی کمربندهای نایلونی هستند که وزن سرب روی آنها قرار دارد. آنها دقیقاً مانند کمربندهای معمولی کار می کنند و دور کمر شما بسته می شوند. کمربندهای وزنه  قدیمی ترین سیستمی است که در غواصی استفاده می شود و برای چند غواص سیستم "امتحان شده و واقعی" است. یافتن این کمربندها بسیار آسان و مقرون به صرفه نیز می باشد.

کمربند وزنه ای غواصی برای غواصی در انواع زیر وجود دارد:

 کمربندهای  سربی غواصی

انواع کمربند وزنه غواصی

کمربندهای نایلونی رایج ترین کمربند غواصی است که توسط غواصان استفاده می شود و طول آنها می تواند دو تا سه اینچ باشد. تسمه های سربی دارای یک سگک آزاد کننده سریع هستند که می توانید وزنه های سربی را به آن متصل کرده یا بند بزنید. وزن سرب بسته به میزان وزنی که در هنگام غواصی نیاز دارید ، از دو تا 15 پوند وزن دارد.

کمربندهای بلوک سربی مقرون به صرفه ترین کمربندهای وزنی هستند که می توانید تهیه کنید. هر زمان که تجهیزات غواصی را اجاره کنید ، اغلب آنها را در فروشگاه های غواصی  پیدا خواهید کرد . 

 کمربندهای جیبی غواصی

کمربندهای جیبی غواصی

a pocket diving weight belt on a diver’s waist

کمربندهای جیبی کمربندهای نایلونی معمولی هستند که در طول آنها جیب هایی دارند. می توانید بلوک های سربی یا کیسه های گلوله سربی نیوپرینی را  به این جیب ها اضافه کنید . کمربندهای جیبی  غواصی با تغییر شناوری ، اضافه کردن یا کم کردن وزن را آسان می کنند. همچنین وزنه هایی که روی این کمربندها می گذارید به همان اندازه در کناره های شما فرو نمی رود. این ویژگی آنها را به گزینه راحت تری برای تسمه بلوک سربی تبدیل می کند.

(سیستم وزنه ای یکپارچه  غواصی (جلیغه تعادل

انواع کمربند غواصی

سیستم وزنه ای یکپارچه کمربندهایی با صفحه پشتی یا بدون آن هستند که می توانید وزنه هایی دلخواه را در آن قرار دهید. این کمربندهای غواصی به توزیع وزن در یک منطقه بزرگتر کمک می کنند ، و همین امر آنها را برای غواصان مبتلا به مشکلات کمر ایده آل می کند. همچنین می توانند توزیع مساوی وزن را در صورت داشتن صفحات فولادی فراهم کنند. حتی می توانید در مواقع ضروری به سرعت کیسه های وزن یا کیسه های روی این سیستم ها را آزاد کنید.

 وزنه های یکپارچه غواصی

وزنه های سربی غواصی

وزنه برداری روی سنگ

وزنه های غواصی یکپارچه سیستم هایی هستند که برای جلیغه شناوری غواصی شما تعبیه شده اند با استفاده از این سیستم ها نیازی به حمل کمربند جداگانه برای غواصی  نیست . یا چیزی به کمرتان آویزان نخواهید بود. بیشتر غواصان وزنه یکپارچه را بسیار راحت تر از کمربند وزنه های غواصی می دانند .

اگرچه آنها مزایایی دارند ، اما این سیستم های وزنی یک نکته منفی دارند: وقتی داخل بی سی دی  شما باشند ،  برای حرکت در بین غواصی احساس سنگینی می  کند . اما اگر شما نیازبه وزنه اضافی در حالی که در حال غواصی در اب های سرد ویا درای سوت(لباس غواصی خشک) هستید  ، وزن یکپارچه یک انتخاب ایده آل است.

 وزنه مچ پا غواصی

وزنه غواصی

غواصان معمولاً در حفظ شناوری به سختی عمل می کنند زیرا پاهای آنها به سمت بالا حرکت می کنند. وزنه های مچ پا می توانند به حل این مشکل کمک کنند ، زیرا باعث ایجاد شناوری کمتر به پاها و فین های شما می شود. این وزنه ها برای غواصی راحت تر استرس کمتری به پشت شما وارد می کنند.

نکات مهم‌ در رابطه با استفاده از تعداد وزنه ی غواصی

اثرات بستن وزنه ی اضافی

نداشتن وزنه های اضافی هم برای آسایش شما و هم برای حفاظت از محیط زیست اهمیت دارد . چرا که اگر شما وزنه بیش از اندازه به خود بسته باشید باعث می شود که شما به شناوری منفی برسید و همین موضوع باعث ضربه به اکوسیستم دریایی و سلامت و امنیت خود شما میشود . شما با وزنه اضافی مجبور میشود برای رسیدن به شناوری خنثی با بهم زدن ریتم‌ تنفس (دم طولانی تر) و زدن یک یا چند پاف کوچک در جلیقه تعادل غواصی موجب هدر رفتن هوای سیلندر خود شوید .

اثرات بستن وزنه ی کم

در این مورد هم شما مجبورید با بهم زدن ریتم تنفستان (بازدم طولانی تر)  و گاهی لمس و گرفتن مرجان ها برای منفی شدن بایونسی (شناوری) که همان ضربه به اکوسیستم و اسیب به دستانتان میشود موجب از بین رفتن اسایش ، سلامت و امنیت خود شوید .

 پس کنترل شناوری صحیح بهترین حفاظت زیستی ممکن است که هر غواص می‌تواند آن را به مرحله اجرا در بیاورد چرا که این مهارت مانع از لمس محیط ظریف و حساس زیر آب خواهد شد متخصص غواصی برای کسب وزن ایده آل و کنترل شناوری صحیح تمرینات لازم را با شما انجام می دهد .

انتخاب صحیح کمربند وزنه مناسب غواصی 

نکته مهم که در انتخاب کمربند وزنه باید بدان دقت زیادی کرد انتخاب کمربند  غواصی مناسب و دارای مکانیسم سریع باز شونده است . همچنین کمربندهای دارای جیب وزنه جهت انتخاب وزنه های بیشتر در بازار موجود می باشد

انتخاب میزان وزنه مناسب به ضخامت لباس  غواصی ، نوع تجهیزات غواصی ، غلظت شوری آب و نوع غواصی بستگی دارد .

وزنه ها در اندازه های متنوع هستند تا تنظیم شناوری تاحد ممکن دقیق شود. به ازای هر ده کلوگرم وزن جسم یعنی وزن غواص ۱ کیلوگرم وزنه در اب شور نیاز داریم.

به طور مثال اگر فردی ۶۵/۵ کیوگرم وزن داشته باید ۶ وزنه ۱ کیلویی و ۱ وزنه ۵/. کیلویی نیاز داریم.

 به خاطر داشته باشید که شما در چه نوع غواصی بیشتر تمرین می کنید ، کمربند غواصی خود را انتخاب می کنید یا بیش از یک هدف بیش از یک نوع دارید . اگر کمربند غواصی جیبی را تصمیم گرفته اید  ،  راهنمای اندازه گیری سازنده را دنبال کنید و یکی از مواردی را که مناسب اندازه شما است انتخاب کنید.

برعکس ، اگر کمربند نایلونی را انتخاب می کنید ، اندازه گیری دور کمر خود با لباس غواصی بهترین راه برای دانستن اندازه مناسب است. سپس ، با توجه به مقدار مورد نیاز برای عبور از سگک و اندازه دست خود ، مقدار اضافی ان را نیز اضافه کنید. این اندازه مناسب کمربند وزنه  شما خواهد بود.

به این ترتیب می توانید بند باقیمانده را بکشید و به راحتی از شر کمربند خلاص شوید. توجه داشته باشید که نایلون اضافی را ترک کنید و هیچ گاه بند باقی مانده اضافی انرا گره یا جایی گیر ندهید این می تواند برای شما آزار دهنده باشد و شما را ملزم به جمع کردن یا جمع کردن کند ، که در صورت لزوم خلاص شدن از شر کمربند دشوارتر می شود.

 همانطور که مشاهده کردید ، دانستن اندازه صحیح کمربند وزنه غواصی  مورد ایمنی است  ،  بنابراین اگر شک دارید  ،  از مربی یا فروشنده متخصص سوال فرمایید 

شرایط اضطراری با کمربند وزنه غواصی

برای جبران شناوری مثبت بدن و پوشش محافظتی به وزنه بیشتری برای نزول نیاز دارید وزنه و جیب وزنه غواصی  برای تسهیل رها سازی وزنه غواصی در شرایط اضطراری طراحی شده‌اند وزنه های غواصی می توانند داخل یک کمربند معمولی راست دست ( یعنی سگ از سمت راست باز می شود ) ریسه و تنظیم شوند .

در صورت لزوم کمربند وزنه به راحتی باز می‌شود و از بدن شما جدا می‌شود و می‌افتد . با کمک جلیقه تعادل غواصی  مجهز به خشاب وزنه ، وزنه ها در جیب های خاصی قرار می‌گیرند و بنابراین یکپارچگی در جلیقه تعادل برقرار و کمربند وزنه غواصی استاندارد حذف می گردد . 

جلیقه تعادل غواصی با خشابه وزنه مجهز به سیستم رهاسازی سریع است به سادگی رها می‌شود و فوراً وزنه‌های غواصی آزاد خواهند شد به دلیل طراحی جلیقه تعادل غواصی با خشاب  وزنه ، غواص را در وضعیت مناسبی نگه میدارد.

مراقبت و نگهداری از سیستم شناوری غواصی

مانند سایر تجهیزات غواصی سیستم شناوری شما نیز به مراقبت و نگهداری منظم احتیاج دارد ، در این صورت می توانید همیشه و با حفظ ایمنی غواصی کنید .

 بعد از یک غوص اگر وزنه خود را در جلیقه شناوری غواصی گذاشته بود ان ها را دراورده و بعد با اب شیرین شستشو دهید تا کریستال های نمک انباشته شده پاک شوند و یا اگر وزنه ها را در خشاب گذاشته یا به کمربند متصل کرده بودید همراه با خشاب و کمربند خود ان ها را بشویید.

 

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;