dive Compass | قطب نمای غواصی

بدون دیدگاه

توضیحات

قطب نما به شما کمک می کند در مواقعی که به دلیل ویژگی های ذاتی آب یا کاهش قابلیت دید جهت یابی ممکن نیست ، قادر به تشخیص جهت باشید . همچنین مسیر بازگشت به نقطه ی شروع غوص را نیز نمایش میدهد .

قطب نما چیست و چگونه کار میکند ؟

اگر یک سوزن مغناطیسی یا تعدادی سوزن ، برای افزایش نیروی مغناطیسی زیر لوحی که باد نقش را نشان می‌دهد قرار گیرد ،  یک قطب نما تشکیل شده است .
 جهت نشان داده شده توسط قطب نما شمال مغناطیسی است ، و زاویه نوسان بین شمال واقعی و شمال مغناطیسی ( خطای نوسان )  قطب نما نام دارد .
اگر شمال مغناطیسی در سمت راست بیننده باشد مقدار آن منفی و در سمت چپ او باشد مقدار آن مثبت است ، این زاویه بسته به اینکه از کجای سطح زمین اندازه‌گیری صورت می پذیرد متغیر است البته به حرکت توده های مذاب مرکز زمین نیز بستگی دارد ،  اما به هر حال در عملیات غواصی آن اختلاف قابل چشم پوشی است زیرا مسافت‌های کوتاهی مورد نظر و استفاده است که تحت تأثیر زاویه میل زمین نیست .
جهت یابی با قطب نما غواصی

قطب نمای غواصی 

در هنگام غواصی در آبهایی با محدودیت دید و یا مشخص نبودن نقطه شروع ، استفاده از قطب نمای غواصی به غواص کمک کرده که مسیر برگشت به سمت محل شروع غواصی را پیدا کند . معمولاً قطب نما های غواصی دارای یک شیشه کوچک در کنار  ، جهت استفاده راحت تر در حین عملیات غواصی هستند .
معمولاً قطب نما های غواصی به شکل مستقل  بر روی مچ دست بسته شده و یا به گیج فشار سنج متصل می باشند .
 
قطب نما غواصی

اجزای قطب نما

قطب نمای مغناطیسی مورد استفاده در غواصی به طور معمول از این اجزا تشکیل شده است ؛

صفحه مدرج قطب نما یا گلباد غواصی

صفحه های غیر مغناطیسی است که روی آن در جهت عقربه های ساعت از ۰ تا ۳۶۰ درجه علامتگذاری شده است و زیر آن ها سوزن های مغناطیسی کار گذاشته شده است که قطب های مغناطیسی در امتداد محور شمال-جنوب بین ۰ و ۱۸۰ درجه قرار می‌گیرد .

دایره مرکزی  قطب نما غواصی

گلدیس مرکزی که بر یک سوزن تراز می‌شود و به صفحه قطب نما این امکان را می دهد د که آزادانه به سمت شمال حرکت کند .

جام  قطب نما غواصی

محوری که صفحه قطب‌نما را نگه میدارد داخل محفظه ای به نام جام است ، که وظیفه مراقبت از دستگاه را به عهده دارد به طور معمول این محفظه به منظور شناور ماندن گلباد از مایع پر می شود .

خط لوبر یا ملوان   Lubber's line  

معمولاً در بالای محفظه یک پیکان یاخت تصویر می‌شود که قتل او بر نام دارد و جهت حرکت را هنگام غواصی نشان می دهد .

نوار مدرج قطب نما غواصی

یک نوار مدرج در خارج از محفظه وجود دارد که برای نشان دادن درجه های پیموده در مسیر طراحی شده است و برای انتخاب مسیر برگشت کمک می کند .

انواع قطب نمای غواصی

 قطب نمایی که از پهلو خوانده میشود ؛

این قطب نما بر روی مچ قرار می گیرد یا بر روی کنسول گیج متصل می‌شود و می‌توان آن را از پهلو یا از بالا قرائت کرد .

قطب نمای جهت یاب غواصی ؛

از بالا خوانده می شود این قطب نما برای طراحی دقیق جهت غواصی و کمک به جهت یابی در مسیر بازگشت طراحی شده است همچنین هم بر روی مچ و هم بر روی کنسول قرار میگیرد .

قطب نمای دیجیتال غواصی ؛

قطب نمای دیجیتال جزئیات بیشتری را در مقایسه با قطب نمای استاندارد نمایش می دهد که این قطب نما نیازمند یک منبع انرژی مثل باطری است قطب نما های دیجیتال مزایای بسیاری برای انواع مختلف غواصی دارند .

انواع قطب نما غواصی

کاربرد قطب نما

  • چگونگی طراحی مسیر

برای طراحی نقشه مسیر به کمک درجات قطب نما برای رسیدن به یک نقطه مشخص باید خط لوبر را در قطب نما به سمت آن نقطه تنظیم کنید در این مرحله درجه های متعلق به هدف روی نوار قطب نما قرائت می‌شود .
  • چگونگی حفظ مسیر

به منظور حفظ مسیر ، الف ؛ باید نوار را بچرخانید تا در جهت شمال با صفحه مدرج قطب نما هماهنگ شود . ب ؛  بازوها را در حالتی صحیح قرار دهید و مسیر را حفظ کنید سپس بررسی نمایید که جهت شمال دایره قطب نما با نشانه‌های روی نوار مطابق باشد .

مسیر برگشت

برای بازگشت در همان مسیر تنها کافی است که مقدار ۱۸۰ درجه را از زاویه مسیر قبلی کم کنید یا این که سوزن قطب نما را روی نوار مدرج در جهت مخالف مسیر رفت تنظیم نمایید .

جهت یابی با استفاده از قطب نما

  • تثبیت موقعیت 

قطب نما تنها وسیله در جهت یابی نیست مثلاً ؛  گاهی ، نقاط مشخصه ای داریم که با مثلث بندی درست امکان یافتن یک موقعیت دقیق را خواهیم یافت . اگر با محل غواصی به خوبی آشنا نیستیم به یاد داشته باشیم که قبل از غواصی مشخصه های مهم محیط اطراف خود را بیابیم و آنها را بشناسیم زیرا این موضوع پس از صعود غواص سطح ، برای شناسایی  از امکان با توجه به موقعیت قایق یا نقطه ورود کمک بسیاری به وی می کند .
  • روش محاسبه مسافت با قطب نما

هنگام غواصی برای برآورد مسافت پیموده شده از دو روش می توان استفاده کرد و آن عبارت است از ؛ محاسبه مسافت با به خاطر سپردن تعداد تناوب حرکت فین یا تعداد حرکت بازوها.
 
 

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;