dive computer| رایانه غواصی

بدون دیدگاه

توضیحات

یکی از مهمترین نوآوری های فناوری درسال های اخیر در بخش غواصی ، ظهور رایانه‌های مختص غواصی بوده است .

 این رایانه بسیاری از عملیات را ساده تر می کند و می تواند محاسبه های دقیق تری از محاسبات ما به کمک جداول غواصی در اختیار بگذارد .

کامپوتر غواصی   Dive Computer

کامپیوتر های غواصی عموما برای اندازه گیری زمان و عمق یک غواصی به کار می روند به طوری که یک پروفایل از صعود امن را می توان محاسبه کرده و نمایش دهند . به طوری که خطر بیماری های برداشت فشار را از بین برده یا خیلی کم کند . امروزه مدل های متنوعی از کامپیوتر های غواصی در دسترس است

دایو کامپیوتر رایانه غواصی

 انواع دایو کامپیوتر غواصی

انواع مختلفی کامپیوتر وجود دارد ؛  کامپیوترهای مچی ، کامپیوترهای یکپارچه هوا ، کامپیوترهای بدون شلنگ یکپارچه هوا و کامپیوترهای مشابه ساعت

 همچنین بیشتر کامپیوتر های غواصی مجهز به یک کیت دانلود بر روی کامپیوتر و گوشی موبایل شخصی برای مصور ساختن پروفایل غواصی شما هستند .

رایانه  غواصی چگونه کار میکند ؟

نظیر جداول نیروی دریایی ایالات متحده ،  محاسبات رایانه‌های غواصی نیز بر پایه سلسله عملیات جبری یعنی محاسبه های پیچیده ریاضی انجام می‌شود . سازندگان مختلف رایانه ها  غواصی دستورالعمل های مشابهی به کار می بندند اما از عوامل یا قسمت‌های نظری متفاوتی بهره می گیرند ،  بنابراین ممکن است در داده ها و برای مثال در محاسبه زمان خطای نیتروژن در عمق مشخص تفاوت‌هایی بین دایو کامپیوتر ها غواصی وجود داشته باشد .

محاسبه یک غوص چند مرحله ای 

مقدار نیتروژن جذب شده  توسط بدن ، در یک غواصی وابسته به عمق و زمان عملیات است و با افزونی این دو عامل ، آن مقدار نیز افزایش می‌یابد .

 از طرفی با استفاده از جداول غواصی نمی‌توان میزان واقعی جذب نیتروژن را یافت و غواص باید محاسبات خود را برحسب بیشترین عمق و زمان غواصی صورت دهد که  (غواصی معمولی ) نام دارد . 

در حالی که رایانه غواصی محاسبات دقیق تری در خصوص عملیات غواصی انجام می‌دهد به این ترتیب که ابتدا نیمرخی واقعی از فضای عملیات غواصی می سازد و  سپس عمر را در مقاطع مختلف از یک تا پنج ثانیه مطالعه میکند البته با کمک یک ساعت داخلی .

سپس با استفاده از مقدار هر اندازه گیری و آنگاه در نظر گرفتن کل آن ها ، میزان جذب نیتروژن مشخص میشود .

بنابراین یک غوص مطالعه شده توسط رایانه غواصی  ، می تواند به صورت (یک غواصی چندمرحله‌ای) تعریف شود که در آن رایانه زمان سپری شده هنگام تغییر عمق را از بیشترین عمق به عنوان قسمتی از کل زمان غواصی در نظر می‌گیرد 

تفاوت های جداول در غوص های چند مرحله ای

چون دایو کامپیوتر ها غواصی مقدار نیتروژن را بر پایه زمان واقعی سپری شده در هر عمق محاسبه می‌کنند غواص این توانایی را خواهد داشت که در غوص‌های چند مرحله‌ای و هنگام توقف های ناشی از تقلیل فشار زمان بیشتری را صرف کند تا اینکه آن مقدار با جدول ها محاسبه شود .

بخش های نظری و زمان غواصی

با درنظر گرفتن اینکه جداول نیروی دریایی ایالات متحده ۶ بخش و رایانه‌ها غواصی  ۱۲ بخش دارد . باید توجه داشته باشیم که هرچه تعداد بخش‌های نظری بیشتر باشد نتایج به دست آمده نیز به واقعیت نزدیک تر است ، همچنین در حالی که نیروی دریایی ایالات متحده بخش‌های کنترل را با زمان نیمه اشباع ۱۲۰ دقیقه لحاظ می‌کند رایانه ها می توانند زمان نیمه اشباع را بیش از ۳۰۰ دقیقه و تا ۷۰۰ دقیقه در نظر بگیرند .

 عملکرد های اصلی رایانه های غواصی

 حالت برنامه‌ ریزی : این ویژگی به شما اجازه می دهد که زمان‌های بدون برداشت فشار درغوص برنامه‌ریزی شده و فاصله بین غوص های فعلی را ببینید شما می توانید بین انواع مختلف عمق و زمان حرکت کنید حتی برخی از مدل ها به شما اجازه می دهند که یک فاصله بین غوص اضافی تعریف کنید بنابراین می‌توانید قصد خود را از پیش برنامه ریزی نمایید .

حالت غوص : وقتی کامپیوتر وارد آب می‌شود به  حالت قسط  تغییر می‌یابد در حالت غوص کامپیوتر  زمان دقیق غواصی و زمان بدون نیاز به برداشت فشار باقیمانده غوص را ردیابی می‌کند اگر در طول صعود سرعت صعود زیاد باشد کامپیوتر به شما هشدار خواهد داد وقتی بر روی سطح هستید کامپیوتر همچنان به محاسبه رهاسازی نیتروژن ادامه خواهد داد بنابراین وقتی غوص دوم را اجرا کنید محاسبات نیتروژن باقی مانده غوص های قبلی نیز در محاسبات فعلی اعلام خواهند شد

کامپیوترهای یکپارچه هوا می‌تواند با توجه به هوای موجود در سیلندر سرعت مصرف و عمق ، مدت زمان باقی مانده موجود در سیلندر ، سرعت مصرف و عمق مدت زمان باقی مانده و غوص را نیز گزارش می‌کنند.

حالت ثبت غوص : اکثر رایانه ها به طور اتوماتیک آمار و اطلاعات ۵ تا ۱۰۰ غوص تکمیل شده شما شامل ؛ عمر ، زمان ، دقیق غواصی شما ،  هشدارها ، ارتفاع و .... را نمایش می دهند . برخی از مدل ها حتی یک نمودار دقیق از پروفایل غواصی را نیز نشان می دهند شما می توانید از این ویژگی هنگام ورود اطلاعات به سیستم جامع ثبت قصد خود استفاده کنید هشدارها ، اگر نگوییم همه ولی اکثر کامپیوتر های غواصی مجهز به هشدارهای صوتی و بصری هستند می توان این هشدارها را برای اتفاقات مختلفی تنظیم کرد ؛ شما به حداکثر عمق خود رسیده‌اید ، صعود شما بسیار سریع است ، به محدوده بدون برداشت فشار نزدیک می‌شوید یا باطری ضعیف است . علاوه بر این ، کامپیوتر های غواصی یکپارچه هوا مجهز به گزینه هشدار کاهش هوا نیز هستند .

زمان پرواز و غواصی در ارتفاع : بیشتر کامپیوتر های غواصی ویژگی های زمان پرواز را شامل می شود در این حالت کامپیوتر مدت زمان ممنوعیت پرواز با هواپیما بعد از اجرای غوص را نمایش می دهد .

 همچنین بسیاری از کامپیوتر های غواصی اقداماتی که غواصی در ارتفاع را جبران می کند را نیز شامل می شود جایی که فشار اتمسفریک پایین بر محدوده های مختلف بدون برداشت فشار اشاره میکند .

یکپارچگی کامپیوتر های شخصی : بسیاری از رایانه ها دارای قابلیت اتصال به کامپیوتر های شخصی هستند که در این صورت میتوان اطلاعات غوص را ذخیره و دانلود کرد .

میتوان در هر زمان به اطلاعات دسترسی داشت و غوص ، سرعت مصرف هوا ( درکامپوتر های یکپارچه هوا ) و پروفایل غواصی را تجزیه و تحلیل کرد .

نکات قابل توجه هنگام استفاده از کامپیوترغواصی

 با اینکه رایانه های غواصی کمک های بسیاری به افزایش امنیت بر غواصی کرده‌اند اما باید به خاطر داشته باشیم که همچون هر دستگاه دیگری می‌تواند از کار بیفتد . بنابراین الزامی است که جداول غواصی را همواره به همراه داشته باشید و البته باید بتوانید از آنها استفاده کنید .

 در ضمن بهتر است که روی استفاده از رایانه همراهتان حساب نکنید ، زیرا قرائت برش های متفاوت  (نیمرخ ) عملیات غواصی می تواند به معنای تفاوت های شاخصی در جذب نیتروژن و در نتیجه بروز اختلاف در زمان‌های توقف های ناشی از تقلیل فشار باشد .

به علاوه باید به یاد داشته باشیم که اساس کار رایانه غواصی همچون جداول بر مبنای اطلاعات استانده ای است واکنش ها و شرایط فردی را لحاظ نمی‌کنند ، از جمله مواردی ؛ نظیر سن شخص ، اوضاع جسمانی او ، شرایط عاطفی ،  فعالیت وی در مدت غواصی و غذاهایی که قبل از غواصی می خورد .

 نکته دیگر اینکه فقط بعضی از نمونه رایانه‌های غواصی  دمای آب را نیز نمایش می دهد و یا برخی از نمونه های یکپارچه که به مخازن هوا متصل است فشار داخل مخزن را نشان می دهد اما اطلاعات تقریبی درباره زمان تنفسی مازاد را قبل از رسیدن به فشار موسوم یعنی به  هوای ذخیره به ما می‌دهد . بعضی از نمونه‌ها نیز مشخصات غوص ها را ثبت می‌کند به گونه‌ای که در صورت بروز حوادث ،  پزشک می‌تواند شرایط حاکم بر غواص را بازسازی و بررسی کند .

البته نمونه های دیگر رایانه های غواصی با عنوان چند رسانه هم وجود دارد که می توان آنها را به رایانه شخصی متصل کرد و اطلاعات را به آنها و دفترچه ثبت غوص منتقل ساخت که خود می تواند بررسی و یا چاپ شود .

 

نکات مورد استفاده در دایو کامپیوتر

 

ساعت های غواصی 

كوچك ، قابل حمل و هر روز آن را می توان استفاده کرد و بسیار شیك هستند. آنها تا حدی کامل شده اند که رقبای شایسته ای برای کامپیوتر غواصی کلاسیک هستند. آنها عمق ، زمان غواصی و دمای آب را نمایش می دهند. از آنجا که آنها اطلاعات کاملی ندارند ، بر خلاف کامپیوتر های غواصی ، برای مبتدیان یا غواصان نادر مناسب تر هستند. بیشتردر غواصی های نظامی کاربرد دارند .خواندن کامپیوتر غواصی آسان تر است و هنگام غواصی استفاده از آن بسیار آسان است. از نظر ویژگی های عملکردی ، بسیار کامل تر است و اطلاعات بیشتری به شما می دهد. 

مراقب باشید: ساعتهای شکار و کوه نوردی  و شنا برای غواصی طراحی نشده و قابل استفاده نیستند!

 

ساعت غواصی

 

برندهای مطرح و پرفروش دایو کامپیوتر های غواصی

Shearwater    scubapro     Cressi      Oceanic     Suunto     Aqualang      Mares

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;