انواع فین غواصی

بدون دیدگاه

توضیحات

آشنایی با فین های غواصی

از مهم ترین لوازم غواصی که کاربردهای متفاوتی هم دارد فین ها می باشند. فین ها ابتدا برای افزایش سرعت غواصی طراحی شد ولی در حال حاضر از مهترین تجهیزات غواصی می باشد. هدف ما از نوشتن این مقاله آشنایی با انواع فین های غواصی می باشد. بنابراین تا انتها با مقاله ما همراه باشید.

آشنایی با فین های ابتدایی

اولین بار فین غواصی توسط بنجامین فرانکلین ساخته شده است. ابتدا فین ها از جنس چوب بوده و از آنها استفاده می شده است. یعنی غواص باله‌ها را به دستان خود متصل کرده و باعث افزایش سرعت شنا می شده است. بعد از فین های چوبی پاپوش هایی نیز ساخته شد که بخاطر وزن سنگین خیلی کاربرد نداشتند. جالب است بدانید اولین ایده ها توسط لئوناردو داوینچی و جیوانی آلفونسو ارائه شده است.

زمان تولد فین های مدرن

اولین نمونه از این مدل فین ها توسط لویس کورلیو که عضو نیروی دریایی فرانسه بود ساخته شد. ابتدا این فین ها برای اعضای نیروی دریایی ساخته شده است. وی ده سال بعد نیروی دریایی را به قصد توسعه این اختراع  ترک کرد. این شخص در نهایت در سال 1933 با ساخت جت فینهای قاشقی توانست ثبت جهانی را از آن خود کند.

انواع فین های غواصی

فین سخت: این مدل فین ها نیروی زیادی را برای جابجا کردن آب به غواص می دهند. ولی می بایست غواص نیروی جسمانی قوی داشته باشد تا بتواند از این فین ها استفاده کند. اگر بخواهید غواصی را از نوع حرفه ای خود ادامه دهید می بایست از این مدل فین ها استفاده کنید.

از این مدل فین ها برای پا زدن قورباغه ای و تکنیک های پیشرفته استفاده می‌کنند، ضمن اینکه برای چرخش های هلیکوپتری و عقب رفتن در غواصی هم بهترین کاربردها را دارد.

فین های غواصی

 فین های انعطاف پذیر: این مدل فین‌ها برای غواصان کم تجربه مفید می باشد. همچنین این فین ها نیروی کمتری برای راندن آب لازم دارند. معمولا در غواصی تفریحی از این مدل فین ها استفاده می شود.

فین های کفشی: این مدل فین ها از نوع پاشنه دار و لاستیکی می باشند. پای غواص را بصورت کامل درگیر می کنند بصورتیکه پا در جای خود بدون حرکت خواهد ماند. این مدل فین برای انتقال انرژی به پا بیشترین استفاده را خواهد داشت.

ویژگی فین های کفشی

 • انرژی کمتری مصرف می‌کند و کارکرد بالایی دارد.
 • این مدل فین ها از فین های بندی سبک می باشند.
 • این مدل فین ها مقاومت کمتری ایجاد می‌کنند زیرا زایده‌ای ندارند و بست های آویزانی در آنها مشاهده نخواهید کرد.
 • این مدل فین تیغه‌های کوتاهی داشته و باعث می‌شود که غواص راحت تر فین بزند.
 • در مقایسه با سایز فین ها قیمت کمتری دارند.
 • برای غواصان تازه کار و آماتور مناسب می باشد.

در فین های کفشی باید دقت شود سایر مناسب انتخاب شود. زیرا اندازه این مدل فین ها را نمی‌توانیم تنظیم کنیم. در صورتیکه کوچک باشد باعث مچاله شدن پا می‌شود،گردش خون کاهش پیدا کرده و اگر بصورت طولانی از این مدل فین استفاده شد ممکن است پای غواص آسیب جدی ببیند.

در صورتیکه اندازه این مدل فین ها بزرگ باشد نیز باعث می شود پای غواص دچار سایش شده و تاول در پا ایجاد شود و حتی از پای شما خارج شود.

فین های غواصی

طراحی فین های بسته به صورتی می باشد که حتی می توان با پاهای برهنه نیز از این مدل فین استفاده کرد. برای غواصی آبهای گرم نیز می توانند مناسب باشند. ولی برای غواصی در آبهای سرد این مدل فین ها مناسب نمی باشد و کسانی که در این آبها غواصی می کنند فین هایی نیاز دارند که بتواند پاهای آنها را گرم نگه دارد.

استفاده از بوت به همراه فین از ضروریات می باشد. به دلیل اینکه در زمان ورد و خروج به داخل آب از پاها محافظت کند. در فین هایی کفشی از پاها محافظت نمی شود. این کار باعث می شود که در زمان خارج کردن فین از در هنگام بالا رفتن از نردبان در سواحل سنگی برای غواص مشکلاتی بوجود بیاید.

فین های بنددار:به این فین ها پاشنه باز و یا فین بندی نیز می گویند. این مدل فین ها جای پاهای بزرگی دارند زیرا برای استفاده با بوتهای غواصی ایجاد شده اند. جنس این مدل فین ها از مواد سخت بوده و برای استفاده حتما باید از بوتهای مخصوص غواصی استفاده شود. این مدل فین ها همچنین قابلیت تنظیم دارند. غواصان از فین های بندی با بوت های غواصی به خاطر همین ویژگی قابلیت تنظیم استفاده می کنند. این بوت ها پای غواص را گرم نگه داشته و از پای غواص در هنگام ورود و خروج در آب محافظت می کند.

فین های بند دار: فین بند دار را فین پاشنه باز و فین بندی نیز می گویند. این فین ها جای پاهای بزرگتری نسبت به فین های کفشی دارند چرا که مناسب برای استفاده با بوت های غواصی تولید شده اند. پاپوش این فین‌ها از جنس مواد سخت تولید شده‌اند و بنابراین حتما باید همراه بوت های غواصی پوشیده شوند. بند این فین ها قابلیت تنظیم اندازه را دارند. بسیاری از غواصان، استفاده از فین های بندی به همراه بوت غواصی را با توجه به قابلیت تنظیم و تطبیق پذیر بودن ترجیح می دهند، زیرا بوت پای غواص را گرم نگه می دارد و هنگام ورود و خروج از آب پاها را محافظت می کنند.

بررسی بند فین ها: بند فین‌های استاندارد از جنس لاستیک نرم و انعطاف پذیر است، شما باید بتوانید بند فین خود را به راحتی تنظیم کنید. بعضی از تولیدکنندگان تسمه های استانداردی را ساخته‌اند که اتصال کلیپی دارند و پوشیدن و بیرون آوردن را آسانتر می نمایند. بند فین فنری، یک فنر کیپ تابیده شده از فلزی با دوام است که بر روی پاشنه پا غواص کش می آید. بند های فنری کاملاً راحت هستند، و پوشیدن و بیرون آوردن فین با این نوع بند بسیار آسانتر است. بند فین فنری را برای بیشتر انواع فین ها می توان خریداری نمود و آنها را به این نوع بند تجهیز کرد.

جت فین ها: یا راکت فین بسیار مورد علاقه غواصان می باشد. جت فین‌ها به خاطر قدرت بالا و ماندگاری زیاد و همچنین طراحی منحصر به فرد خود برای غواصان حرفه ای مناسب می باشد.

این مدل جت فین ها تیغه های سفتی دارند و دارای شیار یا مجرا برای تغییر جریان آب می باشند. بخاطر همین مجراها در تیغه کشش در مرحله حرکت آب کاهش یافته و نیروی پرتاب افزایش پیدا می کند. بنابراین غواص انرژی کمتری را هدر می دهد. معمولا غواصان تکنیکال و غواصانی که در عمق زیاد غواصی می کنند، همچنین غواصان تجاری و تفریحی و مربیان غواصی از این مدل فین استفاده می کنند.
از ویژگی های این مدل جت فین ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت زیادی دارند.
 • در گروه فین های سخت قرار می گیرند.
 • برای غواصی صنعتی و نظامی مناسب می باشند.
 • بادوام ترین نوع فین ها می باشند.

  فورس فین ها: اگر تمایل دارید  هم اندازه سرعت ماهی ها و دلفین ها شنا کنید از این مدل فین ها  استفاده کنید. این مدل فین ها سرعت غواصی را افزایش می دهند. در طراحی این فین‌ها نیز از دم نهنگ‌ها الهام گرفته شده است. بنابراین استفاده از این مدل فینها باعث حرکت سریع در زیر آب می شود.

اگر چه ظاهر این فین‌ها از فین‌های معمولی کوچکتر می باشد، لیکن با کمی زحمت پازنی در زیر آب حالت چابکی و تحرک بیشتری به غواص می دهد. البته ممکن است ظاهر این مدل فین ها کمی خندد دار و جالب باشد.

 فین های تیغه ای: این مدل فین ها حالت پارویی داشته  و یک فین استاندارد و ساده می باشد. معمولا این فین ها بصورت کفشی یا بندی می باشند.

جنس این فین ها از پلاستیک یا لاستیک می باشد. این فینها مانند صفحه تیغه لاستیکی بصورت نرم و سوراخ سوراخ می باشند. کانالیزه کردن باعث شده عملیات فین زنی سریع تر انجام شود. تیغه های بلندی که در این فین ها تعبیه شده است با سرعت زیادی آب را جابجا می کند بدون اینکه انرژی کمتری مصرف شود .  برای فین زنی قورباغه و بال بال زنی این فین ها مناسب می باشد.

فین های شکاف دار: این مدل فین ها بصورت یک برش طولی به دو قطعه تقسیم می شوند. این فین ها به نسبت سایر فین ها جدیدتر می باشند و برای کاربردهای متفاوت ساخته شده اند. فین های شکاف دار  به دلیل بررسی تخصصی در شکاف زوایا و به دلیل انعطاف پذیری خوبی که دارند حرکتی شبیه پروانه ایجاد می کنند. به عبارت دیگر هر چقدر پروانه های این قایق سریعتر می چرخند نیرو بیشتری تولید میشود.

هر چقدر با فین های شکاف دار ضربه های شدیدتری به آب می زنید سرعت شنا نیز افزایش پیدا می کند. فین هایی که دارای شکاف می باشند سبک‌تر هستند بنابراین ضربه های سخت به آنها وارد نمی شود و فقط باعث جابجایی آب می شود.

همچنین در این مدل از فین ها سرعت شنا بستگی به سرعت غواص دارد، نه نیرویی که به فین‌ها ضربه می‌زند. در واقع غواص با استفاده از این مدل فین بدون تلاش زیاد، بسیار نیرومندانه و با قدرت غواصی می کند.

از این مدل فین ها برای شنا زدن سرعتی استفاده می شود یعنی همان روش بال بال زنی ولی برای فین زنی های قورباغه ای خیلی کاربردی ندارند.

فینهای اسنورکلینگ: این فین ها تیغه های کوتاهی دارند، و برای فین زنی در روی آب و حفظ تعادل در آبهای کم عمق کاربرد دارد. این مدل فین ها برای غواصی خیلی مناسب نیستند. زیرا با تجهیزاتی که غواص به همراه خود دارد باعث افزایش مقاومت شده و سرعت زیادی را برای غواص نخواهند داشت. اگر غواص با این مدل فین ها غواصی کند باید با سرعت بالا و محکم تر ضربه بزند تا بتواند خودش را به پای سایر غواصان برساند.

فین لاک پشتی:این مدل فین ها به نسبت به سایر فین ها کوتاه تر، سفت و همچنین ضخیم تر می باشند. این مدل فین ها در غواصی های پیشرفته کاربرد داشته و برای حرکت به عقب کارایی مناسبی دارد. فین زنی با فین لاک پشتی حرکت غواص را سریعتر کرده ولی باعث خستگی غواص می شود.

چه مدل فین ها برای غواصی مناسب می باشد؟

مناسب ترین فین ها برای غواصی فین هایی هستند که از تیغه های بلند و نازک و البته سفت ساخته شده اند. تیغه های این فین ها یک نیروی محرکه قوی ایجاد می کند و سرعت بالایی را به غواص می دهد.

فین های غواصی آزاد به نسبت سایر فین ها کارایی کمتری دارند. ولی برای فین زنی قورباغه ای و فن بال بال زنی موثر می باشند و برای غواصی نیازی به صرف انرژی زیادی ندارند. به همین دلیل است که فین های با تیغه بلند و نازک برای غواصی مناسب می باشد مخصوصا اگر بصورت کفشی باشد.

در هنگام پرو فین غواصی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

 • فین ها را بصورت نشسته پرو کنید.
 • اگر می خواهید فین های بندی را پرو کنید حتما بوت غواصی را به همراه خود داشته باشید.
 • در بوت های بندی باید بندها سفت باشند بصورتیکه پای غواص محکم در آن قرار بگیرد. همچنین بند نیز نباید بیش از حد کشیده شود.
 • زمان خرید بوتهای کفشی، پاهای خود را به چپ و راست بچرخانید تا اطمینان پیدا کنید فین ها از پای خارج شوند.

انتخاب بهترین فین ها برای غواصی

بهترین فین در غواصی مدلی هست که در آن راحت هستید، از طرح و رنگ آن خوشتون می آید و با فعالیت شما سازگاری کامل دارد. همیشه سعی کنید توجه خودتان رو صرف مشخصات تکنیکی و علاقه های شخصی خودتان بکنید. هیچ وقت ذهن خود را درگیر برند خاصی نکنید. با این روش می توانید یک فین منحصر به فرد برای خود تهیه کنید.

 

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;