آشنایی با مرجانها

بدون دیدگاه

توضیحات

آشنایی با مرجانهای دریایی

یکی از متنوع ترین زیستهای غنی که در موجودات زنده مشاهده می شود زندگی موجوداتی با عنوان مرجانها می باشد. مرجانها بصورت صخره های بی‌جان و متنوع هستند و در کمتر اکوسیستمی یافت می شوند.

مرجانها بصورت گیاههای استوانه ای و از خانواده کیسه‌تنان می‌ باشند، بصورت دسته جمعی زندگی می کنند.  سر آنها در بالای استوانه ها قرارگرفته و در پایین مرجانها نیز صفحه پهن مانند وجود دارد. به این قسمت صفحه پاپی هم گفته می شود.

از سلولهای این قسمت مواد آهکی ترشح شده که مرجانها بتوانند روی تخته سنگ ثابت بمانند. با ترشح شدن این مواد، یک پایه آهکی روی مرجانها به وجود می آید.

جمع شدن مرجانها و ترشحات آهکی، در پیدایش جزایری مثل کیش خیلی نقش ندارند. معمولا جزایر مرجانی و همچنین جنگلهای استوایی از نظر تنوع زیستی در محیطهای سیستمی جهان رتبه بالایی دارند.

این آبزیان حساس هستند و در مناطق گرمسیری نقش مهمی در ادامه حیات اقیانوسها اجرا می کنند. همچنین این آبسنگها نقش زیادی در پابرجائی جامعه محلی دارند. در بیشتر از 80 کشور که در حال توسعه می‌باشند جوامع محلی از نظر تامین درآمد اقتصادی و تامین کنندگی مواد غذایی به آبسنگهای مرجانی وابسته می باشند.

راجع به مرجانها بیشتر بدانید

یک درصد از بستر دریاها را مرجانها تشکیل می دهند. همچنین 25 درصد از حیات دریا را حفظ کرده و بیشتر ماهی ها در این مرجانها به حیات خود ادامه می دهند.

هر کدام از این مرجانها یک محیط زیست کامل می باشند. در اقیانوس اطلس 15 درصد مرجانها جمع شده که جمعی از 70 گونه جاندار می باشند.

همچنین در این مرجانها 500 گونه ماهی زندگی می کنند. اقیانوس های هند و آرام 85 درصد از ریفهای جهان را که شامل 700 نوع مرجان و 4000 نوع ماهی می باشد را دارا می باشند.

آشنایی با مرچانها

مرجانها 6/1 سواحل خشکی و دریا را حفظ کرده اند. بعنوان مثال از جزیره های کم ارتفاع در برابر موج دریا و فرسایش مراقبت می کنند.

از لحاظ اقتصادی هر یک متر مربع مرجانی ارزشی معادل 47000 دلار دارد. بطوریکه بیشترین صنعت توریست جهان را با جذابیتهای طبیعی خود پوشش داده است.

استفاده دیگر مرجانها تولید داروی ضد سرطان و پیوند مغز استخوان می باشد. مرجانها علاوه بر غذا مکان خوبی برای زیست موجودات دریایی می باشند. مرجانها جاندارانی می باشند که نه مثل گیاهان و نه جانوران می باشند. همچنین از قدیمی ترین محیطهای زندگی می باشند.

آشنایی با مرچانها

مرجانها به دو دسته تقسیم می شوند: نرم و سخت.

مرجانهای نرم از پلیپیس تشکیل می شوند. این پلیپیسها از مایع ژله ای تشکیل شده اند. دهان این مرجانها هم از تنتیکلز تشکیل می شود که می تواند پلنکونها را به دام خود بیندازد.

تولید مثل مرجانها به صورت دو تقسیم سلولی و حرکت لارو می باشند. سیستمهای تهاجمی داشته و از خود دفاع می کنند. این مرجانها اگر مواد غذایی داشته باشند رشد کرده و در غیر اینصورت رشد آنها متوقف می‌شود و اجازه می دهد گونه ای دیگر از مرجانها که فرصتهای بهتری برای تغذیه دارند رشد کنند. آمار رسمی اقیانوس شناسی آمریکا اعلام کرده است که این مرجانها در حال انقراض می باشند.

چه عاملی باعث از بین رفتن مرجانها می شود؟

از عواملی که باعث از بین رفتن مرجانها می شود می توانیم به شرایط زیستی مخصوصا شوری و شفافیت آب،  درجه حرارت و اکسیژن اشاره کنیم. این موجودات نسبت به تغییر شرایط بسیار کم طاقت هستند و اگر آلودگی افزایش پیدا کند این اکوسیستم و محیط زیست به زودی دچار نابودی می شود.

 

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;