آشنایی با انواع گازهای غواصی

بدون دیدگاه

توضیحات

انواع گازهای مهم در غواصی

معمولا گازها بصورت ترکیبی و  یا مخلوطی می باشند. همین هوای معمولی که در غواصی استفاده می شود مخلوطی از  همه هواها و یا بیشتر هواها می باشد. در بعضی از فعالیتهای غواصی مخلوط ویژه ای از اکسیژن و یا چند گاز دیگر استفاده می‌شود.

اکسیژن

از جمله مهم ترین گازها و عنصری که به وفور روی زمین یافت می شود اکسیژن می باشد. هوای اتمسفراز 21% اکسیژن تشکیل شده که بصورت دو اتمی می باشد. این دو اتم زمانی که یک ملکول بهم می چسبد تشکیل می شوند.

این گاز بصورت بیرنگ، بدون طعم و بو و فعال می باشد و به آسانی با عناصر دیگر ترکیب می شود. تقریبا 89% وزن آب را اکسیژن تشکیل می دهد.

آتش و انسان رابطه تنگاتنگی با اکسیژن دارند. آتش نمی تواند بدون اکسیژن بسوزد. همانطور که انسان نمی تواند بدون اکسیژن زنده بماند.

در واقع اکسیژن هوا کمک می کند که بتوانیم تنفس کنیم. اکسیژن واقعا در بدن مصرف شده و بقیه هوا نیز برای این می باشد که اکسیژن را رقیق کند.

اکسیژن خالص برای استفاده در بیمارستان و هواپیما به کار می رود. گاهی اوقات هم در عملیات های غواصی استفاده می شود. بهر حال مصرف اکسیژن خالص برای انسان خطرات خاص خود را داشته که یکی از آنها مسمومیت ناشی از مصرف اکسیژن می باشد.

گاز نیتروژن

ازت هم مثل اکسیژن بی رنگ و بدون طعم می باشد و از عناصر فعال در حیات بشر می باشد. ازت تفاوتهایی هم با اکسیژن دارد. از جمله اینکه ارتباطی با حیات موجودات زنده ندارد و باعث آتش سوزی هم نمی شود. ازتها در حالت آزاد بی اثر بوده و رقیق کننده اکسیژن نیز می‌باشند از این نظر مورد توجه قرار گرفته‌اند. البته در بعضی از شرایط به نسبت سایر گازها ضررهای خاص خود را دارد.

از دلایلی که در فعالیتهای عمیق غواصی از این گاز استفاده نمی شود این است که قدرت تصمیم گیری را از فرد گرفته و شعور فرد را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

هلیوم

هلیوم هم جزء گازهای بدون رنگ و طعم و بو می باشد. این گاز از نوع تک اتمی بوده  و در حالت اتم می تواند به تنهایی  به حیات خود ادامه دهد. هلیم آنقدر بی اثر می باشد که حتی با خودش هم نمی تواند ترکیب شود.

از ویژگیهای هلیوم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • در آب بصورت نامحلول می باشد.
  • عنصر نایاب می باشد و در هوا بصورت خیلی کم می باشد.
  • از هوا هفت بار سبک تر می باشد.
  • زمانی که از این گاز به عنوان رقیق کننده استفاده می شود دیگر تخدیر ایجاد نمی شود.

این گاز مضراتی هم دارد که می توانیم به تغییر صدای غواص اشاره کنیم. این گاز می تواند  در ارتباطات صوتی اختلال ایجاد کند. صدای غواص در این شرایط زیر و نازک می شود. هلیوم بخاطر قابلیتهایی که دارد از قبیل هدایت گرما مانع از دست دادن دمای بدن غواص می شود.

گاز هیدروژن

این گاز بدون رنگ و بو و دو اتمی می باشد.  همچنین بدون طعم و آنچنان فعال بوده که به آسانی و بصورت کاملا آزاد در روی زمین پیدا می شود. گاز هیدروژن فراوان ترین عنصر در دنیا می باشد. این گاز یک عنصر سبک بوده و 150 سال برای گازدار کردن بالونها از این گاز استفاده کردند.

هنگامیکه این گاز با هوا ترکیب می شود  پتانسیل انعطاف پذیری را به خود می گیرد. این گاز در غواصی هم استفاده می‌شود ولی بخاطر خطراتی که دارد باعث استفاده محدود از این گاز می شود.

نئون

نئون یک گاز بدون اثر، بدون رنگ و بو می باشد و بصورت خیلی جزئی در اتمسفر مشاهده  می شود. زمانی که نئون در فشار خیلی پایین نگهداری می شود الکتریسیته بخوبی هدایت شده و با رنگهای قرمز یا نارنجی درخشش خاصی پیدا می کند.

لازم است بدانید نئون گاز سنگینی می باشد ولی زمانی که برای رقیق کردن اکسیژن استفاده می شود دیگر خصوصیت تخدیر خود را از دست می دهد.

از این گاز در تحقیقات غواصی به کار می رود زیرا  دارای عایق حرارتی فوق العاده ای می باشد. همچنین این گاز در صوت و صدای غواص تغییر خاصی ایجاد نمی کند.

آشنایی با گازهای غواصی

دی اکسید کربن Co2

اگر مقدار کمی از گازکربنیک در هوا یافت شود بصورت بی رنگ و بدون طعم می باشد. اما زمانیکه مقدار زیادی از این گاز در یکجا اجتماع پیدا می کنند بوی خود را تغییر داده و خاصیت اسیدی پیدا خواهد کرد.

این گاز یک فراورده  تنفسی از انسان و حیوان می باشد و در زمان اکسید شدن کربن در بدن تولید انرژی می کند. این گاز تقریبا 0/30 درصد کل هوا را در اتمسفر تشکیل می دهد.

غواصان برای استفاده از این گاز باید به دو نکته اساسی توجه کنند:

  • مقدار CO2 در هوای تنفسی را کنترل کنند.
  • بعد از تنفس گازکربنیک را خارج کنند.

دلیل این کار اینست که تجمع گاز کربنیک در یکجا باعث ایجاد مسمومیت می شود.

منواکسید کربن

این گاز نتیجه سوخت مواد بوده و در هوا بصورت طبیعی پیدا نمی شود. این گاز در اگزوز موتور نیز یافت شده و به جهت سمی بودن برای انسان بسیار مضر می باشد.

تا زمانیکه این گاز بدون بو و مزه می باشد نمی توان وجود این گاز را تشخیص داد. این گاز در علم شیمی دارای فعالیت بالایی می باشد و زمان انتقال اکسیژن توسط خون به داخل اندامها خیلی جدی دخالت می کند. وجود این گاز یا منواکسید کربن در فضایی که هوای کمپرسورها را  تامین می کند بسیار مشکل ساز می باشد. جالب است بدانید وجود کمتر از سه میلیونیم این گاز در فضا و محیط تنفسی می‌تواند باعث مرگ غواص شود.

آشنایی با گازهای غواصی

بخار آب

هوای مصرفی همیشه دارای درصدی از بخار یا رطوبت می باشد. زمانی که بخار زیاد باشد می تواند باعث یخ کردن غواص شده و اگر هوا سرد باشد سیستم تنفسی غواص یخ زده و سیستم تنفسی را مسدود می کند.

همچنین بخاطر رطوبت کم باعث می شود گلو خشک شده و سینوسهای غواص تحت تاثیر قرار بگیرد و در نتیجه صدماتی هم به لوله ها و واشرهای دستگاه تنفسی وارد  کند.

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;