قوانین غواصی

بدون دیدگاه

توضیحات

آشنایی با قوانین غواصی

آیا تابحال به غواصی فکر کرده اید؟ آنهم در دیواره های بزرگ مرجانی.تصور کنید در میان آبهای گرم در حال شیرجه زدن هستید و در میان باغهای مرجانی مشغول دیدن شگفتی های حیرت آور دنیای زیر آب می باشید.

غواصی دنیای ورود به شجاعت و ماجراجویی می باشد. دنیای پر از هیجان و البته پر از امنیت که می توان گفت جزء بهترین ورزشهای دنیا می باشد که با رعایت قوانین ساده میتوانید یک دنیای نهفته و پر از هیجان را تجربه کنید.

آیا غواصی مشکل است؟

خیر. به همین راحتی. غواصی جزء ورزشهای هیجان انگیز و ماجراجویانه می باشد که به راحتی قابل انجام می باشد. در غواصی نگران محدویتهایی از قبیل زمین و جاذبه نیستید. بی وزن هستید و می توانید حبابهای آ را در بالای سر خود بصورت رویایی نظاره کنید. هر چقدر که تانک هوای شما فشرده شده است در میان ماهیها شنا کنید و دنیای جدیدی را کشف کنید.

آیا من هم میتونم غواصی یاد بگیرم؟

بله. همه افراد می توانند غواصی را یاد بگیرند. البته برخی بیماری ها از قبیل آسم و دیابت و مشکلات تنفسی معمولا اجازه اینگونه ماجراجویی ها را نمی دهند. همه قوانینی که برای غواصی در نظر گرفته شده است باعث حفظ امنیت غواص در آب می شود. قبل از گذراندن دوره غواصی باید یک چکاب پزشکی بروید و محدودیتهای سنی را پشت سر گذاشته باشید. از مهم ترین نکات مهم در غواصی نوشیدن آب کافی می باشد.

چگونه برای اولین بار غواصی کنیم؟

شما قبل از اینکه دوره کامل غواصی را بگذرانید هم می توانید غواصی کنید. معمولا برای این دوره که مقدماتی نام دارد نیازی به مدرک ندارید، چون شما به عمق بیشتر از 10 متر نمی روید. در کنار شما یک را هنما در حال کمک به شما می باشد . فقط می بایست موانع موجود را کنار زده و از این موقعیت بدست آمده نهایت استفاده را ببرید.

کجا غواصی کنیم؟

شاید شما هم شنیده باشید یکی از بهترین مکانها در دنیا جهت غواصی شهر کنز می باشد. حتما می پرسید چرا؟ چون به بندر بسیار نزدیک بوده و همچنین  دیواره های پوشیده شده  مرجانی جذابیت خاصی به این مکان داده ضمن اینکه سایتهای فوق العاده ای نیز برای غواصی دارد. بطور معمول بیش از 150 هزار نفر در این شهر غواصی می کنند و گواهی نامه های معتبری نیز دریافت می کنند.

در ایران هم مکانهای زیادی برای غواصی وجود دارد. شهرهایی از قبیل کیش، قشم هم از این قائده مستثنی نیستند. هم چنین در بندرعباس هم سایتهایی مهمی برای غواصی و تفریجات دریانوردی وجود دارد.

قوانین غواصی

چقدر طول میکشه غواص بشم؟

آموزشهای غواصی معمولا با توضیحات تئوری آغاز شده و با حوض های کم عمق ادامه دارد و در نهایت نیز با شنا در آبهای آزاد به پایان می رسد. این دوره ها که در آبهای آزاد هم برگزار میشود معمولا 4 تا 5 روز هم طول می کشد و 2 روز هم کلاسهای تئوری دارد.

در دوره هایی نیز که به صورت آنلاین برگزار می شود می توانید با تجهیزات غواصی آشنا شده و حتی زودتر از زمان مقرر به اتمام برسانید.

جلساتی که در این دوره ها برگزار می شود بخشهایی از دوره می باشند که بتوانید به راحتی در آب تنفس کنید.

حتما از اپراتورهای واجد شرایط کمک بگیرید. اگر جایی کلاس برگزار می شود به این معنی نیست که می توانید غواصی را انجام دهید. با اینکار شما اگر بدون گواهینامه غواصی کنید از پوشش بیمه های مسافرتی سودی نخواهید برد.

سعی کنید روی فرم باشید

زمانی در غواصی بدون نیاز به هوا می توانید فعالیت داشته باشید که یک سیستم قلبی قوی داشته باشید. اگر در زمان معینی غواصی می کنید می بایست قدرت بدنی خود را حفظ کنید و قبل از شروع می بایست معاینات پزشکی انجام دهید. در صورتی که بدن شما روی فرم باشد و از سلامت کامل بهره مند هستید برای شما مشکلی پیش نخواهد آمد.

به راهنمایی های مربی خود توجه کنید

زمانی که در قایق هستید و به سمت محل غواصی در حال حرکت هستید گذشته از اینکه چه مقدار تجربه دارید به حرفهای مربی خود گوش داده و مسیر را به درستی بشناسید و بدانید که در دنیای زیر آب چه چیزهایی را می خواهید نظاره کنید.

مناسب ترین تجهیزات را برای خود انتخاب کنید

زمانی که برای رسیدن به سایت غواصی صرف می کنید به تمامی وسایل لازم تجهیز شوید. زمانی را هم به چک کردن تجهیزات اختصاص داده تا اطمینان پیدا کنید که به خوبی کار می کنند. اگر از چیزی اطمینان ندارید از مربی خود کمک بگیرید. ماسک استفاده شده کامل اندازه صورتتان باشد. از اسنورکل استفاده کنید تا بتوانید به راحتی نفس بکشید، بدون اینکه قطره ای آب وارد دهان شما بشود.

آرامش خود را حفظ کنید

زمانی که استرس داشته باشید قطعا به اکسیژن بیشتری نیاز خواهید داشت و هر لحظه ممکن است هول شوید. اگر آمادگی لازم را داشته باشید، یعنی بدانید که در آب چطور رفتار کنید انرژی خود را ذخیره کرده اید. ضمن اینکه با تکان دادن مداوم دستها موجودات دریایی نیز از اطراف شما متواری نخواهند شد.

نفس خود را حبس نکنید

از قانونهای عمده در غواصی اینست که نفس خود را نگه ندارید. حبس کردن باعث می شود دی اکسید کربن زیادی در خون باقی بماند. بنابراین سعی کنید در تمام مدتی که در حال غواصی هستید کاملا عادی تنفس کنید.

رعایت نکات لازم برای داشتن یک غواصی ایمن بصورت خلاصه:

  • نفس خود را محبوس نکنید.
  • به تنهایی برای غواصی اقدام نکنید.
  • سرعت ایمن (10 متر در دقیقه) را رعایت کنید.
  • در اعماق 5 تا 6 متر توقف 3 دقیقه ای داشته باشید.
  • برای غواصی خود برنامه ریزی داشته باشید.
  • محدودیتهای غواصی را دور نزنید.
  • گیج هوا را چک کنید.
  • بدون اختاپوس یا همان جایگزین هوا غواصی نکنید.
  • قبل از اینکه به غواصی بپردازید از سلامت تجهیزات خود اطمینان پیدا کنید.
  • اگر شرایط غواصی را ندارید این کار را انجام ندهید.

یک خبر خوب هم براتون داریم

هر حادثه ای در غواصی را می توان کنترل کرد. حتی اگر تجهیزات شما خراب شده باشد. البته به این شرط که تنهایی غواصی نکنید.

 

 

 

قانون توریچلی Torricelli's Law

آطراف کره زمین را لایه ای از گاز به نام اتمسفر یا جو فرا گرفته که ارتفاع آن بیش از بیست کیلومتر است و نیرویی برابر با یک کیلوگرم بر سانتی متر مربع (=یک اتمسفر) بر سطح زمین و سطح دریا های آزاد وارد می سازد.

هر چه از زمین به سمت اتمسفر برویم فشار کمتر می شود ولی بلعکس،به ازای هر ده متر در عمق دریاها،یک اتمسفر به مقدار فشار افزوده می گرذ و برای مثال در عمق بیست متری از سطح دریا فشار معادل سه اتمسفر است.
(یعنی : فشار اتمسفر + فشار هیدروستاتیک یا هیدروسفریک )

 

قانون توریچیلی

 


قانون چارلز Charles's Law

فشاری که گازها به ظرف خود وارد می کنند بر اثر حرکت مولکول ها و اتم های آنها ایجاد می شود که آن هم خود وابسته به دما است. یعنی هر قدر دما افزایش یابد اتم ها و مولکول ها هم سریع تر حرکت می کنند و بنابر این فشار بر دیواره ظرف بیشتر می شود.
اگر دیواره های ظرف را جسمی سخت تشکیل دهد بر اساس قانون چارلز،تناسب فشار (P) و دما ( T ) چنین بیان می شود ( در اینجا مشاهده می گردد که فشار با دما نسبت مستقیم دارد ) :
P=x.T
در این تساوی ، X مقداری ثابت است.

 

قانون چارلز


قانون پاسکال Pascal's Law

اگر فشاری بر مایع غیر جاری ( در حال تعادل ) در محفظه ای وارد شود. آن فشار در تمام جهات مایع داخل محفظه به صورت مساوی منتقل می شود.

 

قوانین فیزیک در غواصیقانون ارشمیدس Archimede's Law

اگر جسمی در آب وارد شود،به اندازه آبی که جا به جا می کند از وزن آن کم می شود. برای برصی این خاصیت در غواصی، باید به تناسب میان حجم و وزن در این موارد توجه کرد :
1- بدن انسان
2- چگالی مایع ( بسته به نوع آب شیرین یا آب دریا )
3- لباس نءوپرن ( Neoprene ) که وزن حجمی بدن انسان با این لیاس کمتد از وزن حجمی آب است.

 

قوانین فیزیک در غواصی

شناوری در آب :

شناوری مثبت : حالتی که بدن به شناور شدن روی آب تمایل دارد.
شناوری خنثی : در این حالت بدن نه در سطح آب می ماند و نه در آب فرو می رود.
شناوری منفی : حالتی که بدن متمایل به فرو رفتن در آب و ته نشین شدن است.

 

شناوری در غواصی


 

قانون بویل / یا قانون بویل - ماریوت ( Boyle's Law)

در دمای ثابت،حجم گاز با فشار آن نسبت عکس و چگالی گاز با فشارش نسبت مستقیم دارد.

 

قوانین فیزیک در غواصی


 

قانون دالتون Dalton's Law

در یک مخلوط گازی،فشار کل مخلوط برابر است با مجموع فشارهای هر یک از گازهای تشکیل دهنده مخلوط.

 

قوانین فیزیک غواصی


 

قانون هنری Henry's Law

درصد اشباع گاز در مایع نسبت مستقیم با فشار گاز بر آن دارد ( البته مشروط به آنکه هیچ گونه فعل و انفعال شیمیایی بین گاز و مایع صورت نپذیرد ). افزایش فشار هنگام حرکت به سمت عمق،متناسب با ازدیاد فشار هوای تنفسی است و طبق قانون هنری فشار داخل بافت ها هم به همان نسبت افزایش می یابد.

 

قوانین فیزیک غواصی

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;