فین غواصی / باله‌های غواصی

بدون دیدگاه

توضیحات

فین غواصی یا باله‌های غواصی

به فین های غواصی ، باله های غواصی پایار نیز گفته می شود. از این باله ها برای شنای سریع و تند استفاده می شود. این باله ها که شبیه تیغه طراحی شده اند در ورزشهایی از قبیل اسکیت، شنا و اسکیت استفاده می شود. جنس این باله ها نیز از پلاستیک می باشد.

کفش های قورباغه ای یا فین شنا، بعنوان وسیله کمک آموزشی و تفریحاتی در شنا استفاده می‌شود. هم چنین از این وسیله برای بهبود دادن به حرکات پا در شنا، تقویت عضلات و اصلاح تکنیکهای غواصی استفاده می‌شود. در شنا نیز در تمرین و تفریحات غواصی استفاده می شود.

چگونه فین مناسب غواصی را انتخاب کنیم؟

فین های غواصی از لوازم دقیق و مهندسی شده می باشند و باید با توجه به کاربردی که دارند انتخاب و خرید شوند. اگر سبک غواصی متفاوتی دارید طبیعتا فین مورد استفاده نیز می بایست متفاوت باشد. مثلا فین استفاده شده در جریانهای منحرف شنا با فین های مورد استفاده در غار متفاوت می‌باشد.

برای اینکه فین های غواصی مناسب استفاده کنید نباید فقط به مانورها یا تنوع آنها اکتفا کرد. البته فین های اسنورکلینگ از مواد پلاستیکی،ترکیبی یا لاستیک ساخته می شود ولی فین هایی که در غواصی استفاده می شود غالبا از پلی یورتان یا پلی پروپیلین با کیفیت بالا می باشند.

انواع فین  

  فین های از نوع سخت: استفاده از فین‌ها نیاز به نیروی بدنی زیادی دارد و رانش زیادی را برای جابجایی آب به غواص می دهد، این فین،ها برای غواصان حرفه ای مناسب می باشند و استفاده در تمام زمان غواصی برای شخص خسته کننده می باشد.

استفاده از فین‌های سفت برای تکنیک بال بال (فلوتر) یا پا زدن قورباغه ای و تکنیک های پیشرفته تر برای چرخش هلیکوپتری و عقب رو رفتن استفاده می شود.

 فین های انعطاف پذیر: این فین ها از نوع نرم بوده و برای غواصان کم تجربه مناسب می باشد. هم چنین استفاده از این فین ها نیروی جسمانی کمتری می خواهد و برای غواصی تفیحی مناسب می باشد.

فین های کفشی:این فین ها که به فین های پاشنه دار معروف هستند پا را به صورت کامل می پوشاند و پا در جای خود می تواند محکم و ثابت بماند و انتقال انرژی از سمت پا به تیغه فین با سرعت بیشتری انجام می شود.

در فین‌های کفشی انتخاب سایز بسیار مهم می باشد، زیرا اندازه این فین ها را نمی توان تنظیم کرد. اگر از سایز کوچک استفاده شود ممکن است پا را مچاله کرده و یا باعث کند شدن گردش خون می شود. اگر بزرگ هم باشد موقع استفاده از فین ممکن است پای غواص دچار تاول شده و حتی از پای غواص خارج شود.

جت فین

 فین های بند دار: به این فین ها پاشنه باز یا فین بندی نیز گفته می شود. این فین ها جا پای بزرگتری دارند و برای بوت های غواصی مناسب می باشند. جنس این فین ها از مواد سخت می باشد و در هنگام استفاده باید با بوت غواصی پوشیده شود. بند این فین ها قابلیت تنظیم شدن را دارد. این نوع فین را غواصهای زیادی ترجیح می دهند، زیرا باعث می شود پای غواص در شرایط گرم نگهداری شده و از پاها در هنگام ورود و خروج محافظت می کند.

آشنایی با جت فین ها

از سری فین هایی که بسیار محبوب غواصان می باشد راکت فین ها می باشد که به دلیل قدرت بالا و ماندگاری زیادی که دارند به همراه طراحی منحصر به فرد خود برای غواصان حرفه ای گزینه مناسبی می باشد.

این مدل جت فین ها دارای تیغه ای سفت و محکم می باشند، که برای تغییر در جریان آب موثر می باشند. این مجرا ها در تیغه قرار گرفته شده و موجب کاهش حرکت آب به سمت جلو می شود ضمن اینکه نیروی پرتاب به سمت جلو را نیز افزایش می دهد. با این تئوری غواص در حین حرکت انرژی کمتری مصرف می کند. به همین دلیل است که غواصان در عمق زیاد، غواصی نظامی و تجاری، و مدرسان و هم چنین غواصان تفریحی از این مدل فین استفاده می کنند.  

ویژگی های بارز این جت فین‌ها از قبیل زیر می باشند:

 • دارای قیمت بالایی هستند و در دسته فین‌های محکم قرار می گیرند.
 • برای غواصی صنعتی و نظامی مناسب می باشند.
 • دارای تیغه های بلند و کوتاه بوده و بسیار بادوام می باشند.

فورس فین‌ها

 • اگر سعی دارید به سرعت ماهی و مانند دلفین ها شنا کنید از فورس فین استفاده کنید. این فین ها سرعت زیادی در اختیار غواص می دهند. این فین ها به غواص اجازه می دهند با سرعت حرکت کنند. ظاهر این فین ها کوچکتر بوده و برای استفاده نیاز به تحرک بیشتری دارد. ظاهر این نوع فین ها برای بعضی ها ممکن است جالب و خنده دار باشد.

فین های تیغه ای

این فین ها استاندارد و ساده می باشند. آنها بصورت کفشی یا بندی هستند. آنها از تیغه های از نوع پلاستیکی یا لاستیکی ساخته شده اند. صفحه لاستیکی بسیار نرم و سوراخهایی که در سطح فین تعبیه شده است عملیات فین زنی مناسبی را برای غواص به ارمغان می آورد. استفاده از این فین ها باعث می شود اب با سرعت بیشتری جا به جا شده و انرژی کمتری مصرف می شود. بنابراین اگر توان جسمی پایینی دارید از این نوع فین ها استفاده کنید. هم چنین اگر در جریانهای شدید آب غواصی می کنید استفاده از این نوع تیغه نیز کمک می کند غواص فشار اضافی وارد شده را بهتر تحمل کند.

فین های شکاف دار

این فین ها دارای یک تیغه بصورت شکاف دار هستند و به دو قطعه جداگانه تقسیم می شوند. کاربرد این فین ها نسبت به سایر فین ها متفاوت می باشد. این فین ها از نوع سبک می باشند، غواص به سختی به آب ضربه نمی زند. تلاش زیادی برای استفاده از این فین نیاز نمی باشد. اگر می خواهید حرکتی مشابه پروانه داشته باشید از این نوع فین استفاده کنید.

بنابراین اگر در دامنه های کوتاه مدت و سریع غواصی می کنید یا از روش بال بال زنی استفاده می کنید ما این نوع فین ها را به شما پیشنهاد می دهیم.

 فین های اسنورکلینگ

این نوع فین ها تیغه کوتاهی دارند، برای فین زنی در روی اب و ایجاد تعادل در آبهای کم عمق استفاده می شوند.

این مدل فین ها برای غواصی مناسب نیستند زیرا باعث می شود غواص در هنگام شنا فشار زیادی را تحمل کند. استفاده از این نوع فین ها باعث می شود غواص سریعتر فین بزند تا به پای سایر غواص ها برسد.

 فین های لاک پشتی

این مدل فین های لاک پشتی نسبت به موارد مشابه ضخیم تر، کوتاه تر و سفت ترمی باشند. از این این نوع فین ها در فین زنی قورباغه ای و  در غواصی تکنیکال استفاده شده و در چرخش های هلیکوپتری و حرکت به سمت عقب بیشتر استفاده می شوند. این فین ها حرکت غواص را سریعتر کرده و غواص را خسته می کند.

 فین های مورد استفاده درغواصی آزاد


برای غواصی آزاد از فین هایی استفاده کنید  که دارای تیغه های بسیار بلند، نازک و نسبتا سفت می باشند. این تیغه برای غواص نیروی محرکه زیادی ایجاد میکند و سرعت بالایی را برای غواص به ارمغان می آورد. این فین ها کارآیی کمتری نسبت به مابقی فین ها داشته و برای فین زنی، بال بال زنی و قورباغه مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین غواص نیاززیادی به مصرف انرژی برای شنا کردن ندارد. این فینها مخصوصا اگر از نوع کفشی باشند برای غواصان آزاد گزینه مناسبی می باشند.

در هنگام پرو فین به موارد زیر دقت کنید:

 • این فین ها را به صورت نشسته پرو کنید.
 • بوت غواصی خود را در هنگام پرو به همراه داشته باشید.
 • اگر از بوت بندی استفاده می کنید دقت کنید بوت غواصی شما از سوراخهای پنجه مشخص باشد.
 • بندها باید به قدری سفت باشند که پای غواص محکم در جای خود قرار بگیرد. سعی کنید خیلی بند را محکم نکشید.
 • در هنگام خرید، به جهت اطمینان بیشتر پای خود را به سمت چپ و راست بچرخانید.
 • برای تست نهایی، نوک تیغه فین را نگه دارید و پاها را مثل فین زدن در آب جابه جا کرده تا اطمینان پیدا کنید که فین ها از پای شما خارج نمی شود.

نکته  : فین های غواصی پای چپ و راست ندارند یعنی هر فین میتواند هم برای پای چپ استفاده شود و هم برای پای راست .

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.
 1. Payam

  1399/03/25

  درود و سلام برشما خیلی آموزنده بود ولی اگر عکس هر فین رو هم میگذاشتید خالی از ابهام بود چون فقط توصیح در این موارد خیلی کاربرد ندارد اگر شکل این فین ها رو ندونی چیه .. با سپاس و تشکر مجدد

ثبت دیدگاه

Captcha

;