آشنایی با مراکز برگزاری تور غواصی در ایران

بدون دیدگاه

توضیحات

آشنایی با مراکز برگزاری تور غواصی در ایران

هدف از نوشتن این معرفی بهترین سایتها و مکانهای غواصی در ایران می باشد. غواصی دنیای ناشناخته هاست. دنیای زیبای زیر آب در واقع می تواند اکتشاف زیبایی از یک غواص باشد تا بداند زیبایی های این جهان هستی بیشتر از آن چیزی هست که در تصورات ما هم حتی نمی گنجد. 

دنیای آبزیانی که در زیر آب زیست می کنند، گردش و تفریح در زیر آب، صنعت تعمیر ونگهداری و بسیاری دلایل دیگر باعث شده حرفه ای به نام غواصی شکل بگیرد. حرفه ای که به مراتب تفریحات قابل توجهی را نیز در خود گنجانده است.

آنچه که باعث شد این مقاله را برای شما آماده کنیم معرفی مناطق و سایتهای مناسب برای غواصی در ایران می باشد. همچنین در این مقاله سعی کردیم مکانهایی را به شما معرفی کنیم که دارای بازدید بیشتری چه از داخل کشور و  چه توریست و غواصهایی که وارد کشور ما می شوند. با خواندن این مقاله با چهار مکان که جزء بهترین سایتها برای طراحی می باشد را به شما معرفی خواهیم کرد. بنابراین در ادامه با ما باشید.

بهترین سایت کیش برای غواصی

از عمده مکانهایی که طرفداران و از جمله غواصان زیادی را پذیرای خود کرده است،  جزیره زیبای کیش می‌باشد. آبهای این جزیره به خاطر پوشش های مرجانی بی نظیری که دارد عنوان بهترین محل برای غواصی را  در ایران به خود اختصاص داده است. در واقع می توانیم بگوییم از پر بازدیدترین مکانهای تفریحی کیش می باشد  که افراد زیادی در قالب تور یا توریست، از این مکان یا سایت بازدید کرده و کمال استفاده را از آن می برند.

استانداردهای مورد نیاز برای غواصی

استاندارهای غواصی یکسری قوانین هستند که برای ضمانت ایمنی و کیفیت و مشخص کردن موارد مورد نیاز برای یک غواصی ایمن می باشد که توسط سازمان استاندارد سازی یا ISO تعریف شده و برای انجام در برنامه های آموزشی در اختیار شورای جهانی غواصی تفریحی قرار گرفته است. این استاندارها توسط سازمان بین المللی توسعه داده می شود و همه غواصان می بایست این قوانین را رعایت کرده و از این استاندارها تبعیت کنند.

معرفی بهترین فصل غواصی در کیش

بخاطر شرایط آب و هوایی ویژه ای که این منطقه دارد تقریبا در تمامی فصول سال می توانیم از این امکانات استفاده کرده و لذت خاصی را برای خود تجربه کنیم. بنابراین نگران انتخاب فصل مناسب برای غواصی نباشید.

سایتهای (مکانهای) مناسب غواصی در کیش

جزیره کیش مکانهای متنوع و متعدد زیادی دارد. بعضی مکانهای غواصی که دارای عمق کمی هستند و برای غواصی افراد مبتدی مناسب می باشد. همچنین مراکز آموزشی و تفریحی غواصی در این جزیره باعث شده که این جزیره تبدیل به بهترین مکان غواصی در این جزیره بشود.

بهترین مکانهای غواصی در کیش

  بيگ كورال و ژوراسيك پارک: این مکانها بهترین سایت برای غواصی می باشد. زیرا دارای اکوسیستم زیبایی بوده و بسیار هیجان انگیز می باشد. زمان مد کامل، عمق این سایت به بیشتر از 6 تا 8 متر و در زمانی که جزر کامل می شود عمق سایت به کمتر از 5 متر می رسد. برای دسترسی به سایت بيگ كورال و ژوراسيك پارک باید از مراکز غواصی واقع در کیش و یا قایقهای غواصی استفاده کنیم و یا با خودرو به سواحل هتل سیمرغ رفته تا به آسانی به محل غواصی بیگ کورال برسید.

ساترن كرك:  این سایت که به شکاف جنوبی هم معروف می باشد، از سایتهای غواصی در کیش میباشد که در عین زیبایی بی نظیری که دارد کمی دور است و خیلی غواصها برای رفتن به آنجا تمایل پیدا نمی کنند. این سایت در 5 کیلومتری جنوب جزیره کیش واقع شده و از یک شکاف که تا عمق 22 متری امتداد پیدا کرده تشکیل شده است. برای رفتن به این مکان می بایست حتما از قایق استفاده کرده و یا با مراکز مرتبط در ارتباط باشید.

كشتي داما: این کشتی یک برای یک باربر سنگالی می باشد که در اعماق 33 متری آبهای جنوب شرق کیش واقع شده است. برای غواصی در اطراف این کشتی که در فاصله 6.5 کیلومتری کیش قرار گرفته است نیاز به مهارت خاصی نیست ولی برای وارد شدن به خود کشتی آموختن دوره های تخصصی برای کشتی های غرق شده لازم و ضروری می باشد.

غواصی در کیش

کلبه هور: این مکان در غرب دماغه کیش قرار گرفته و در مکانی با همین نام قرار دارد. این سایت برای غواصی بسیار مناسب بوده و برای ورود به این سایت از طریق ساحل کوچک جنوب و یا از طریق پرتگاههای صخره  ای که در غرب واقع شده است امکان دارد. در سواحل جنوبی این سایت (محل ورود و خروج) یک غار کوچک به طول 5 متر وجود دارد که برای عبور از آن باید در هنگام مد حرکت کنیم که بسیار غواصی لذت بخشی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. عمق این سایت از شمال به جنوب بیشتر شده و تا 8 متری نیز ادامه خواهد داشت.

کشتي يوناني:  این سایت با اینکه کمتر مورد توجه غواصان قرار میگیرد ولی مکان مناسبی برای غواصی می باشد. اگر چه عمق 4 تا 5 متری در کشتی یونانی نیاز به تجهیزات غواصی چندانی ندارد ولی دیدن این مکان بی نظیر خالی از لطف نیست. برای وارد شدن به این کشتی باید از طریق پله هایی که در پارک ساحلی مقابل کشتی قرار گرفته حرکت کرد. البته خیلی نیاز به آشنایی خاصی با غواصی ندارد و فقط در عرض چند دقیقه می توانیم به این لنگرگاه برسیم.

باز دید از داخل این کشتی نیز خالی از لطف نبوده و از طریق حفره های شمالی نیز وارد شدن امکان دارد. بشدت توصیه می شود برای وارد شدن به این بدنه اقدامی نکنید زیرا به دلیل پوسیده شدن این کار توصیه نشده ضمن اینکه خطرناک هم می باشد.

سايت سمبارون:  این مکان نیز یک سایت زیبا برای غواصی می باشد که در غرب جزیره کیش بین کیش و هندورابی- واقع شده است. برای دسترسی به این سایت از طریق اجاره قایق از بندرگاه کیش و در هنگام بازگشت نیز از هندورابی می توان استفاده کرد. فاصله این سایت تا هندورابی 7 کیلوکتر و تا جزیره کیش 10 کیلومتر باشد. عمق این سایت نیز 10 تا 12 متر می باشد.

بهترین سایتهای قشم برای غواصی

از بزرگترین جزایر ایران در خلیج فارس قشم می باشد که در شمال تنگه هرمز قرار گرفته و طول آن 115 کیلومتر و عرض آن حدود 10 تا 35 کیلومتر البته بصورت متغیر می باشد.بیشترین عرض این جزیره در امتداد محور بندر لافت می باشد که به روستای شیب دراز وصل می شود.

این جزیره از سمت شمال به شهر زیبای بندرعباس، و از مرکز به خمیر و همچنین قسمتی از شهرستان بندرلنگه، همچنین از شمال به جزیره هرمز، از قسمت شرق به لارک و از جنوب هم به جزیره هنگام در نهایت از جنوب غربی به جزیره تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی محدود می شود.

سایت زیتون: این مکان نزدیک به ساحل می باشد و بسیار زیبا و دیدنی که خیلی دارای عمق زیادی نمی باشند.

اسب دوانی: این سایت دقیقا روبروی باشگاه اسب دوانی قرار گرفته  و دارای ریف مرجانی بسیار طولانی می‌باشد. در این مکان زیبا انواع مرجانها وجود دارند. عمق این سایت متغیر بوده و ممکن است حتی به 12 متر هم برسد.

دوبه سوزا: این مکان نیز نزدیک شهر سوزا بوده و 22 متر عمق دارد. باراکوداهای زیادی بر روی این دوبه وجود دارند.

کشتی سوخته لارک: این کشتی حدود 100 متر طول دارد و در عمق 32 متری به پهلوی سمت چپ خوابیده بطوری که بر روی این کشتی انواع آبزیان از قبیل باراکودا و هامور وجود داشته و چشم انداز زیبایی را ایجاد کرده است.

 کشتی هرمز: این جزیره زیباترین جزیره در قشم می باشد. این کشتی باربری در عمق 22 تا 28 متری این جزیره غرق شده که در زمان جزر تقریبا یک متر و نیم آن از آب خارج شده و البته در اطراف آن کوسه های زیادی زندگی می کنند.

غواصی در قشم

جزایر ناز: این جزیره یک کیلومتر با ساحل فاصله داشته و در زمان جزر در بازه زمانی کوتاهی یک باریکه از خشکی نمایان می شود که باعث شده این خشکی به قشم متصل شود. این جزیره غروب بی نظیری داشته و آمار زیادی از بازدیده کنندگان را به خود اختصاص داده است. در عمق 8 متری این جزیره مرجانهای زیبایی قرار دارند که انواع آبزیان مختلف در آن زندگی می کنند.

جزیره هنگام: به این جزیره دلفین ها نیز گفته می شود. در این جزیره مکانهای زیبایی برای غواصی وجود دارد. روبروی این جزیره شیب درازی قرار گرفته است و همچنین تنوع زیادی از آبزیان نیز در آن قرار دارد. برای غواصی دیدن مرجان های زیبا و لاک پشت های بزرگ، کوسه ها و دلفین ها تجربه زیادی را به ارمغان خواهد آورد.
آشنایی با جزیره Larak Island مروارید بکر خلیج فارس

این جزیره در تنگه هرمز واقع شده و دارای یک افسانه حقیقی در آبهای نیلگون خلیج فارس می باشد. جزایر زیادی در خلیج فارس واقع هستند که معمولا این جزایر خالی از سکنه می باشند. از بین این جزایر لارک خیلی شناخته شده نیست و دلیل آن هم اینست که در بین دو جزیره هرمز و قشم قرار گرفته است. البته امروزه این جزیره مورد توجه تعداد زیادی از گردشگران قرار گرفته است. دلیل آن هم انتخاب عکس این جزیره در بین عکس منتخب نشنال جئوگرافی بوده که در سال 2015 شهرت زیادی را از آن خود کرده است.

کشتی غرق شده سوپر تانکر: این سایت در غرب جزیره لارک واقع شده است. این نفتکش بزرگ که به طول 458 متر می باشد در زمان جنگ ایران و عراق مورد حمله قرار گرفته است. این نفتکش که در بستر دریا واقع شده تبدیل به مکانی امن برای زندگی آبزیان شده است.

همچنین این کشتی جزء بزرگترین کشتی های ساخته شده در دنیا و در ضمن از جمله بزرگترین نفتکشهای غرق شده در جهان می باشد.

از ویژگیهای این سایت می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • عمق سایت 12 تا 30 متر
 • میدان دید 5 تا 8 متر
 • وضعیت جریان آب: متوسط
 • محل زندگی آبزیانی از قبیل : پروانه ماهیان ، فرشته ماهیان،هامور ،طوطی ماهی ،جعبه ماهی،ماشه ماهی، آنجل ،شیر ماهی باراکودا ، گیش ، مار ماهی ، مقوا ،اژدر ماهیان، ماهی شهری صدف های بزرگ

غواصی در کشتی سوخته: این سایت نیز در جنوب جزیره قشم و بین جزیره لارک و قشم می باشد. عمق سایت غواصی بین 28 تا 40 متر بوده و وضعیت جریان آب در این سایت متوسط و دارای میدان دید 3 تا 6 متر می باشد.

گونه آبزیانی که در این سایت زندگی می کنند به شرح زیر می باشند:

شیر ماهی ، باراکودا، ماهی شهری ، هامور ، جاش ، مار ماهی، گیش

 لنج مغروق خلیفه: این لنج در شرق جزیره لارک واقع شده و دارای عمق 25 تا 40 متر بوده و میدان دید 5 تا 10 متر دارد. ضمن اینکه وضعیت جریان آب بصورت متوسط می باشد.

گونه آبزیانی که در این سایت زیست می کنند به شرح ذیل می باشد:

 شیر ماهی ، باراکودا، ماهی شهری ، هامور ، جاش ، مار ماهی، گیش

غواصی در لارک

سایت غواصی بارج:این سایت در غرب جزیره لارک و نزدیک ساحل واقع شده است. در این سایت یک بارج غرق شده که باقی مانده آن تبدیل به مکان مناسبی برای آبزیان دریایی شده است. ضمن اینکه در این مکان ریفهای مرجانی بزرگی از نوع شاخ گوزن به فراوانی موجود می باشد.

عمق این سایت بین 5 تا 8 متر و وضعیت جریان آب در این سایت آرام و ملایم می باشد.

گونه آبزیانی که در این سایت زندگی می کنند از قبیل زیر می باشد:

پروانه ماهیان ، فرشته ماهیان،هامور ،طوطی ماهی ،جعبه ماهی،ماشه ماهی ،آنجل ، گیش ، مار ماهی،اژدرماهیان ، ماهی شهری صدف های بزرگ ، پافر ، لابستر ،لاکپشت، سفره ماهی ، جراح ماهی ، انواع خرچنگ

ساحل نقره ای: این ساحل در شمال غربی جزیره لارک قرار گرفته و ساحل این منطقه نیز به دلیل داشتن شن های نقره ای زیبا به سواحل نقره ای ایران معروف شده است. همچنین ریفهای مرجانی بزرگی نیز در جلوی این ساحل قرار گرفته که به زیبایی های این ساحل افزوده است.

از ویژگیهای این سایت نیز می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • عمق سایت بین3 تا 6 متر
 • میدان دید  بین 5 تا 10 متر
 • وضعیت جریان آب  آرام و ملایم
 • گونه آبزیان : پروانه ماهیان ، فرشته ماهیان،اسکات ،هامور ،ساردين ،طوطی ماهی ،جعبه ماهی ،ماشه ماهی ،سفره ماهي ،آنجل ،بز ماهی ، ،ملوان ،صدف های زیبا

فانوس دریایی

این سایت در دماغه شمالی لارک واقع شده و یک فانوس دریایی در این مکان قرار دارد. همچنین وجود ریفهای مرجانی و وجود تخته سنگهای بزرگ از ویژگیهای این سایت برای غواصی می باشد. این مکان دارای شیب نسبتا تندی بوده و تا اعماق 28 متری نیز امتداد پیدا می کند.

از ویژگیهای این سایت میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • عمق سایت بین3 تا 28 متر
 • میدان دید 5 تا 10 متر
 • وضعیت جریان آب دارای کمی جریان
 • گونه آبزیان : پروانه ماهیان ، فرشته ماهیان،اسکات ،هامور ،ساردين ،طوطی ماهی ،جعبه ماهی ،ماشه ماهی ،سفره ماهی ،آنجل ،بز ماهی ، ،ملوان ،صدف های زیبا

ناوچه جنگی سوخته: این ناوچه در شمال غرب لارک واقع شده و در واقع یک کشتی غرق شده در زمان رزمایش نیروی دریایی می باشد. این ناوچه دراصل مورد اصابت چندین موشک واقع شده است. در اطراف این کشتی قطعات و لوازم زیادی از کشتی به جا مانده است، ضمن اینکه بقایای مواد انفجاری نیز در اطراف کشتی قابل مشاهده می باشد. غواصی در این مکان به دقت ویژه ای نیاز دارد و هرگز غواص نباید به چیزی دست بزند.

ویژگیهای مهم این سایت:

 • عمق سایت 3تا 6 متر
 • میدان دید 5 تا 10 متر
 • وضعیت جریان آب آرام و ملایم
 • گونه آبزیان که در این سایت زیست می کنتند: نودی برنچ ، پروانه ماهیان ، فرشته ماهیان،اسکات هامور، ساردين ،طوطی ماهی ،جعبه ماهی ،ماشه ماهی ،سفره ماهي ،آنجل ،بز ماهی ،خفاش ماهی،ملوان ،صدف های زیبا

ریف مرجانی پله ای: این سایت در غرب جزیره لارک و در مجاورت سوپر تانکر غرق شده واقع شده است. این ریف های مرجانی که در راستای ساحل جزیره کشیده شده از دو ریف پله ای تشکیل شده است.

از ویژگیهای این سایت می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • عمق سایت 6 تا 12 متر
 • میدان دید 5 تا 10 متر
 • وضعیت جریان آب  آرام و ملایم
 • گونه آبزیان : پروانه ماهیان ، فرشته ماهیان،اسکات ،هامور ،ساردين ،طوطی ماهی ،جعبه ماهی ،ماشه ماهی ،سفره ماهي ،آنجل ،بز ماهی ، ،ملوان ،صدف های زیبا ، دلقک ماهی ، لابستر

آشنایی با سایتهای غواصی در چابهار

از ناشناخته ترین مکانهای غواصی در ایران چابهار می باشد. برای رفتن به این شهر زیبا ابتدا باید با این شهر آشنا شده و از موقعیت آن مطلع باشید.

این شهر در جنوب شرقی ایران و انتهای دریای عمان دروازه اقیانوس هند قرار گرفته است. همچنین این خلیج به نعل اسبی ایران نیز معروف شده است. این بندر ، یک بندر استراتژیک در دنیا می باشد که قرار است به چهارراه تبادل کالای جهان تبدیل شود.

آشنایی با کلوپ غواصی چابهار

تنها مرکز ارائه تفریحات آبی در این منطقه کلبه غواصی چابهار می باشد. این مرکز از مرجانهای تکثیر و کشت شده تشکیل می شود و در واقع زیستگاه مصنوعی ماهیان می باشد.

از جمله سایتهایی در 4 فصل سال قابل استفاده هستند می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سایتهای پوشیده شده از مرجانهای مغزی و شاخ گوزنی که با رنگهای سبز و قهوه ای در فاصله 950 متری از کلبه قرار گرفته اند. عمق این سایت معمولا بین 4 الی 9 متر می باشد.
 • محل غواصی علوم دریایی با گونه هایی متنوع از آبزیان وعمق 3 تا 5 متر
 • سایت موج شکن شهید بهشتی که دارای گونه های متنوع صدف، توتیا، و سنگهای مرجانی و دارای ماهیان با اندازه متوسط به عمق 12 متر
 • سایت بازوی چپ موج شکن شهید بهشتی با عمق 19 متری و زیستگاه گونه های متنوع آبزیان
 • انبار نفت با عمق 7 متر و صخره های کوچک
 • سایت آرتمیس روبروی اقیانوس همراه با یک آب فشان زیبا واقع در کنار دریا

سایتهای غواصی چابهار که در اواسط پاییز تا اواسط بهار قابل استفاده می باشند:

سایتهایی که در ادامه درج خواهد شد در ارتباط با یک ریف بزرگ در امتداد ساحلی دریای عمان می باشد. در این ریف برخی نقاط در فاصله 300 متری از ساحل هستند و  در بعضی از نقاط دیگر تا بیش از 30 متر امتداد پیدا می کند.

غواصی در چابهار

سایتهایی که در ادامه معرفی شده اند دارای عمق حداکثری 22 متر می باشند:

 • کامری
 • راشدان
 • زر کوه
 • گور سر
 • گوردیم
 • جزیره شیطان واقع در پسابندر
 • سایت های بریس
 • ۴۰ گوازی
 • سایت دره لیپار
 • سیردف
 • بارج مغروغ کنارک
 • جزیره بسیار کوچک بانکلیک واقع در منطقه پزم
 • و بسیاری جزایر ناشناخته...

در این مقاله سعی شد، تا جایی که میتوانیم مناطق غواصی در ایران را به شما معرفی کنیم. آنچه که مهم است اینست که غواصی در ایران جزء صنعتهای غنی می باشد و آموزش آن برای همگان مهیا می باشد. البته به شرط داشتن توان جسمی و علاقه به دنیای زیر آب می توانید از دنیای پنهان زیر آب دیدن کنید.

سایت کمپ دایور هم قصد دارد تا با معرفی مراکز غواصی و اخباری که به صورت مداوم در جریان آن قرار می گیرد شما را از اخبار مربوط به این حوزه مطلع کنید.

علاقه مندان به غواصی میتوانند با عضویت در سایت کمپ دایور از آخرین اخبار و اطلاعات غواصی و شنا و برگزاری دوره های شنا و غواصی با خبر شوند.

همچنین شما دوست عزیز می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا هماهنگی جهت ثبت نام در کلاس ها با شماره09120357727 تماس بگیرید.

 

 

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;