جلیقه کنترل شناور یا BCD

بدون دیدگاه

توضیحات

جلیقه کنترل شناور یا BCD

اگر بخواهید یک غواصی ایمن داشته باشید مهم ترین فاکتور داشتن جلیقه کنترل یا BCD می باشد. ممکن است ابتدا برایتان کمی گیج کننده باشد ولی برایتان توضیح می دهیم که چرا یک غواص باید این وسیله را داشته باشد. قبل از هر چیز می بایست یک تعریف از شناور برای شما داشته باشیم.

اهمیت شناوری

هر شئی شناور که تمایل به غواصی دارد یا حتی یک جسم می تواند یک شناور محسوب شود. یک شئی را تصور کنید. هر شئ زمانی که در آب قرار می گیرد تمایل به فرو رفتن در آب دارد، که به آن شناوری منفی گفته می شود.

غواص باید با این سه حالت به خوبی آشنا باشد:

شناور مثبت: یعنی فرد به سمت بالا در آب تمایل دارد و یا در سطح آب شناور می باشد.

شناور منفی: یعنی جسم یا غواص در آب فرو رفته و یا در سطح پایین قرار دارد.

شناور یا شیب خنثی: این حالت که به بطری ناپیوسته نیز معروف می باشد در واقع نه به سمت پایین تمایل دارد و نه در بالا قرار خواهد گرفت. بلکه در آب بصورت معلق می ماند.

قانون شناوری

زمانی که جسمی در آب قرار می گیرد با عث می شود آب کنار زده شده تا برای جسم فضا ایجاد شود. فرض کنید گوشی ضد آب خود را در یک لیوان آب قرار می دهید، در این زمان نباید نگران ارتباط بین آب و گوشی تلفن باشید بلکه بیشتر باید مراقبت باشید چه مقدار آب از شیشه سرازیر می شود.

مقدار آب سرازیر شده، همان حجم آیفون می باشد که آب را جابجا کرده است. در واقع زمانی که جسم یا غواص ، باعث جابجایی آب می شود می توانیم بگوییم آیفون توسط آب جابجا شده است.

نیروی شناوری را می توانیم به صورت زیر تعریف کنیم، زمانی که شئی در آب قرار می گیرد، آبی که در اطراف شی یا غواص قرار گرفته است میخواهد فضای اشغال شده را با آب پر کند. بنابراین باعث میشود که به آب فشار زیادی وارد شده و جسم را به سمت بالا حرکت دهد. ما به این نیرو، نیروی شناور می گوییم.

عوامل موثر بر شناوری غواصی

عوامل موثری بر غواصی موثر هستند که می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1-دستگاه کنترل شناوری bcd : معمولا غواص در زیر آب با افزایش یا کاهش حجم سعی می کند حالت شناور بودن خود را کنترل کند. ما بقی تجهیزات غواصی دارای وزن و حجم ثابت می باشند.

BCD در واقع با تغییر حجم میزان آب می تواند شناور خود را مثبت کرده و برای شناوری منفی نیز غواص لازم است حجم میزان آبی را که جابجا شده را تغییر دهد.

زمانی که حجم BCD افزایش پیدا می کند آب بیشتری جابجا شده، شناوری مثبت انجام می شود. برای اینکه شناوری منفی داشته باشد فقط می بایست حجم BCD کاهش پیدا کرده و غواص آب کمتری را جابجا کند.

2- تجهیزات غواصی: معمولا غواص و تجهیزاتش بدون هم هم می توانند در BCD شناور باشند. معمولا غواصان برای اینکه به شناوری مثبت خود غلبه کنند از وزنه های سرب مانند استفاده می کنند. این وزنه ها غواص را قادر می سازند در ابتدای غواصی به راحتی به زیر آب فرو رفته و در طول غواصی به صورت خنثی بمانند.

جلیقه غواصی bcd

3- استفاده از هرگونه پوشش حفاظتی، مثلا wetsuit دارای شناور مثبت هستند. دارای حبابهای خیلی کوچکی هستند که درون نئورن قرار گرفته و لباسهای خشک معمولا یک لایه هوا در اطراف غواص ایجاد می کنند. ضخامت زیاد wetsuit معمولا یک لایه هوا در اطراف غواص ایجاد کرده و ضخامت بیشتر باعث شناوری بیشتر غواص خواهد شد. البته در این مورد وزنه بیشتری مورد نیاز می باشد.

4- تست شناور غواص: میزان شناور بودن هر قطعه تجهیزات که به شناور در حالت عمومی کمک می کند.همه تجهیزات شناور برابر نیستند. معمولا غواصها با استفاده از رگولاتور و فین سنگین می شود و یا با استفاده از سایر تجهیزات سبک تر. به همین دلیل است که غواص باید تست خود را برای زمانهایی که تجهیزات حتی BCD ها و یا سیلندر و فین تغییر می کند انجام دهد تا مقدار مناسب وزنه به دست بیاید.

5- فشار سیلندر: ممکن است باور این مطلب برای شما سخت باشد. ولی حتی هوای فشرده شده هم می تواند وزن داشته باشد. حجم و وزن سیلندر در زمان غواصی اهمیت خاص خود را دارد. وقتی غواص برای تنفس از یک سیلندر استفاده کرده و هوا تخلیه می شود سیلندر نیز در نتیجه سبک تر خواهد شد.

بنابراین غواص باید وزنه اضافی داشته باشد تا زمانی که تانک سبک تر شد، بتواند شناورخود را تحت کنترل خود دربیاورد.

6- ریه غواص و حجم هوا: این دو نیز ارتباط خاصی با یکدیگر دارند. یعنی حتی حجم هوایی که در ریه های غواص وجود دارد نیز روی شناوری او تاثیر خواهد داشت.

یعنی زمانی که غواص نفس خود را خارج کرده و یا زمانی که هوا وارد ریه اش می شود مقدار آب جابجا شده باعث شناوری مثب وی می شود. معمولا غواص باید بیاموزد که تنظیمات شناور خود را با استفاده از حجم ریه های خود انجام دهد.

7- آب شیرین و شور: شاید برایتان جالب باشد که حتی شور بودن آب نیز روی شناور غواص تاثیر دارد. معمولا وزن آب شور بیشتر از آب شیرین است و دلیل آنهم روشن است زیرا نمک در آب حل شده است. البته حجم آب یکسان است ولی از آنجایی که شنا در آبهای نمکی مثبت می باشد غواص در آبهای شیرین قادر است نیمی از وزنه خود را که در آب نمک می باشد را حذف کند.

8- ترکیبات بدنی: ممکن است برایتان کمی عجیب باشد اما شناوری کسی که بدنش چربی دارد به نسبت کسی که عضله دارد طبیعتا مثبت می باشد. از آنجایی که خانمها چربی کمتری نسبت به آقایان دارند بنابراین به وزن بیشتری نیاز خواهند داشت. به همین دلیل افراد بدنساز به نسبت افراد معمولی راحت تر می توانند شنا کنند.

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;