آشنایی با موجودات آبزی خطرناک

بدون دیدگاه

توضیحات

هر چند غواصی از بهترین تفریحات در جزایر کیش و سایر مناطق غواصی می باشد و  غواصان می تواند محیطهای اطراف خود را با وضوح کامل مشاهده کنند ولی  تجربه ثابت کرده است این تفریح مهیج نیز خطرات خاص خود را در پی خواهد داشت. برای همین منظور با ما باشید تا با خطرات غواصی و حیوانات خطرناکی که در محیط غواصی وجود دارند آشنا شوید.

آشنایی با موجودات آبزی خطرناک

غواصی جزء بهترین و البته امن ترین فعالیتهای ورزشی در جهان شناخته شده است، ولی اگر غواص دانش کافی نداشته باشد و استاندارهای غواصی را رعایت نکند طبیعتا این ورزش می تواند خطرناک هم باشد.

در جزیره کیش سایتهای غواصی زیادی وجود دارند، که گردشگران با خرید بلیط می توانند سفر خوبی را تجربه کنند. ولی بخاطر داشته باشید این سایتها زیستگاه انواع ماهی‌ها از قبیل کوسه، عروس دریایی، مرجان های دریایی، توتیا، سفره ماهی و غیره می باشد. اما آیا این سئوال برای شما پیش آمده است که کدام یکی از این حیوانات آبزی می تواند خطرناک باشد؟

صدف مخروطی:  صدفهای مخروطی از خانواده حلزونها می‌باشند و دندانهای آنها می تواند سم را وارد بدن کرده و شخص دچار ورم و بی حسی شده و یا حتی در کام مرگ فرو برود.

صدف مخروطی

 ماهی پهن برقی (Stingray): این موجود آبزی توسط یک دم استخوانی از خودش مراقبت و دفاع می کند. دم این ماهی از نوع خاردار بوده و باعث زخمی شدن غواص می شود. معمولا از محل جراحت سم می تواند وارد بدن غواص شود.

ماهی پهن برقی

ماهی ونوموس: این نوع ماهی استخوانهای سمی داشته و در زمان خطر با کمک استخوانهای تیزی که البته سمی هم هستند از خودشان دفاع میکنند.

ونوموس

سنگ ماهی: این ماهی شباهت زیادی به سنگ دارد. پشت این ماهی 13 باله وجود دارد که مانند تیغ عمل کرده و زهر موجود را از درون دو کیسه ای که به سنگ ماهی متصل می باشد را وارد بدن غواص می کند. معمولا این حمله همراه با فلج و مرگ بافتهای بدن می‌باشد بطوریکه که فرد قربانی حاضر است عضو آسیب دیده را قطع کند. این ماهیها معمولا در دریای عمان و در زیر صخره ها زندگی می کنند و جزء سمی ترین ماهی در دنیا می‌باشند.

سنگ ماهی

مارماهی: این نوع ماهی ها، از مارهایی که در خشکی زیست می کنند هم خطرناک تر هستند. این نوع ماهی معمولا گوشه گیر هستند و به انسانها نزدیک نمی‌شوند. اگر سم این ماهی وارد بدن شود بسیار خطرناک می باشد.

مارماهی

ماهی پف کننده: این ماهی سمی دارد که می تواند حداکثر 30 نفر را از پای در بیاورد. متاسفانه در مورد این ماهی هنوز پادرزهری ساخته نشده ولی توصیه می شود که به فرد گزیده شده در نفس کشیدن کمک شود و به هر طریقی سم را از بدون مصدوم خارج کنند.

ماهی پف کننده

زهر این ماهی باعث می شود که زبان و لبهای شخص آسیب دیده فلج شده، ضمن اینکه سایر عوارض نیز مثل سرگیجه، تهوع و افزایش ضربان قلب نیز باعث ایجاد مشکلات تنفسی شده و فلج عضلانی را نیز در پی دارد. معمولا قربانیان این ماهی در اثر خفگی می میرند. همچنین طبخ این ماهی توسط افراد بی اطلاع از خطرات این ماهی نیز باعث مرگ می شود.

 گربه ماهی: این ماهی در کنار دهان خود ، سبیل شاخص و برآمده ای دارد. معمولا این نوع ماهی ها در رودخانه های لجنی و سواحلی که گرمسیری هستند و آبهای معتدل زندگی می کنند. ممکن است گوشت این ماهی بسیار خوشمزه باشد ولی این ماهی بسیار سمی می باشد. در مواردی که ماهی احساس خطر می کند سم خود را به طعمه منتقل می کند. سم این ماهی حتی با پخته شدن نیز از بین نمی رود و باعث مسمومیت افراد میشود.

گربه ماهی

توجه داشته باشید این نوع ماهیها حالت تهاجمی به خود نمی گیرند. افرادی که مورد حمله این نوع ماهی ها قرار می گیرند معمولا زیر پای غواص گیر افتاده اند. فرد گزیده شده در موقع گزیدگی معمولا درد شدیدی را احساس می کند. بنابراین توصیه می شود بعد از گزیده شدن و انجام کمکهای اولیه فرد صدمه دیده حتما به پزشک معالج مراجعه کند.

شیرماهی: این ماهی ها استخوانهای بلند سمی دارند که در صورت تماس با موجودات دریایی کشندگی بالایی دارد. فرد گزیده شده در این زمان معمولا احساس سردرد و تهوع می کند. این ماهی‌ها معمولا مهاجم نیستند و به انسانها حمله نمی کنند ولی در صورتیکه که گزیدگی انجام شود باید عضو زخمی را در آب گرم قرار دهیم و سریعا به پزشک معالج مراجعه کنیم.

شیرماهی

شقایق دریایی: اغلب شقایقهای دریایی از نوع گوشتخوار می باشند و برای انسانها مضر می باشند. البته یکسری از این ماهی ها دارای یک ماده سمی می باشند، بعنوان مثال شقایق سوزش‌آور دارای رنگهای آبی، خاکستری و قهوه ای روشن می باشد و ظاهرش هم شبیه به آتش می باشد. معمولا شقایقها در زیر تخته سنگ، و یا کرمهای مو قرمز و یا هم چنین مرجانها زیست می کنند. آنها پرزهای میله مانندی دارند که در زمان فرو رفتن در پوست شکسته می شود و پوست غواص را تحریک می کند.

شقایق دریایی

خیار دریایی: این نوع موجودات بدنی دراز و بدون بازو دارند و معمولا در آبهای گرمسیری زیست می کنند. معمولا این نوع موجودات حالت تهاجمی به خود نمی گیرند. البته این موجودات بر روی صخره ها بیشتر وجود دارند. سم این نوع ماهی در صورت تزریق باعث کوری شخص آسیب دیده می شود. بنابراین می بایست زمانی که به این ماهی دست می زنید حتما دستان خود را شستشو دهید.

خیاردریایی

زمانی که شخص مصدوم می شود  باید روی سطح آسیب دیده یخ گذاشته و یا روی آن الکل بریزد تا  درد ایجاد شده تسکین پیدا کند و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کند.

جانور مرجانی: این جانوران مانند گیاهانی می مانند که با گیاه پوشانده شده و از این پرها برای شکار و دفاع استفاده می کنند. این نوع جانوارن گونه هایی دارند که باعث ایجاد جراحت شده که سوزش آن می تواند تا هفته ها باقی بماندو حتی آسیبهای شدیدتری به فرد آسیب دیده وارد کند. معمولا این موجودات در صخره های با عمق کم زیست می کنند. 

جانور مرجانی

ستاره دریایی تاج خاردار: این جاندار با استخوانهای تیز و البته با ماده سمی پوشیده شده است. در صورت زخمی کردن مصدوم باعث تهوع می شود. ممکن است این استخوانها در بدن باقی بماند. این نوع ماهیها در دریای عمان و خلیج فارس زیست می کنند.

ستاره دریایی تاج خاردار

عروس دریایی: این آبزیان بر خلاف اسم زیبایی که دارند می توانند برای غواص خطرات زیادی داشته باشند. زمانی که باله های عروس دریایی با بدن غواص برخورد می‌کند می تواند باعث ایجاد تاول، سوزش و زخم شدید بشود و مانند سوختگی ممکن است تا بهبود کلی چند هفته ای طول بکشد.

عروس دریایی

افرادی که توسط این نوع ماهی کشته می شوند معمولا تعدادشان از مصدومهایی که توسط کوسه ها زخمی شده‌اند بیشتر می باشد. این عروس قبل از مرگ در دهانه رود تخم ریزی کرده و برای مواظبت و مراقبت بیشتر به صخره ها چسبیده می شوند.

این موجودات شکار خود را برخلاف سایر آبزیان به دست نمی‌آورند، بلکه بالای سر طعمه قرار گرفته و با شاخکهای خود به طعمه حمله ور می شود. عروس دریایی برای از بین دشمن خود نیاز دارد با سمی بسیار قوی این کار را انجام دهد.

علائمی که بعد از گزیده شدن در شخص آسیب دیده بروز می کند معمولا درد زیاد در محل گزیدگی، استفراغ، تهوع، دردهای کمر و شکم همچنین تعریق و سرد شدن بدن می باشد. البته در مواردی موجب تنگی نفس و کما نیز می شود. از علائم میکروبی محل گزیدگی قرمزی دائم وخارش را می توانیم نام ببریم.

جوجه تیغی دریایی: کلا از تماس با این نوع ماهی مخصوصا ماهیهایی که با استخوان های سیاه و تیز دارند به شدت اجتناب کنید. این موجود استخوان خود را وارد گوشت طعمه خود کرده و تحریکات طولانی مدتی را ایجاد می کند که در صورت خارج نشدن از بدن، عفونی شده و می تواند منجر به فلج یا حتی مرگ شود.

جوجه تیغی دریایی

کوترماهی: این نوع ماهی در مناطق گرم استوایی زیست می کند و از ماهیان کوچک برای تغذیه خود استفاده می کند. اگر به غواص حمله کند باعث ورود سم به بدن قربانی می شود.

کوتر ماهی

ماهی هامور بزرگ: این موجود آبزی معمولا در کشور ما زندگی می کند هر چند در خلیج مکزیک هم از این نوع ماهی وجود دارد. این آبزی دندانهای تیزی دارد که به انسان حمله ور می شود.

ماهی هامور بزرگ

کوسه: کوسه در این جزیره زیاد دیده می شود. البته خطرناک هم نیستند، در طول دوره غواصی موردی در مورد حمله کوسه به انسانها مشاهده نشده است. ولی در چند دهه اخیر صیادانی یا غواصانی که در دریا شناور بودند با خطر حمله کوسه ها دست و پنجه نرم کرده اند.

کوسه

بدن این نوع جانداران معمولا از غضروف ساخته شده و به همین دلیل تا 360 درجه چرخش به دور طعمه دارند  که باعث ایجاد رعب و وحشت برای غواص می شود.

بدن کوسه بادکنک ندارد و در صورتی که توقف کند به راحتی ته نشین می شود. به همین دلیل است که کبد کوسه پر از روغن است و شنا کردن را برای این نوع آبزی آسان می کند. کوسه ها رنگها را به راحتی تشخیص می دهند، حتی در شبها مانند گربه ها قادر به تغییر رنگ هستند.

بنابراین در مناطقی که کوسه ها زیست می کنند معمولا توصیه می‌شود که غواص از حضور در این محل خودداری کند. کوسه ها قادر هستند ماهها بدون غذا زندگی کنند، اگر به غواص حمله می کند بخاطر این است که میخواهد از خودش دفاع کند. زخمی شدن غواص توسط کوسه معمولا به دلیل رنگی شدن آب و اختلاف رنگ می باشد.

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;