تانک غواصی

بدون دیدگاه

توضیحات

تانک غواصی

یکی از ملزومات غواصی، کپسول یا تانک غواصی می باشد. زمانی که غواص زیر آب می‌رود این کپسولها می‌باشند که هوای مورد نیاز را برای تنفس آماده می‌کنند و می توانید مدت زیادی در زیر آب نفس بکشید.

اگر به سفرهای زیر دریایی علاقه دارید و یا دارای یک شغل فنی در زیر آب هستید، به یک تامین کننده هوا یا همان تانک غواصی نیاز دارید که بتواند هوای مصرفی را برای شما تامین کند.

سیلندر غواصی یا همان کپسول دارای یک مخزن جهت ذخیره گاز فشار بالا توسط غواصان می‌باشد. از این کپسولها برای استفاده در سطح نیز استفاده می‌شود. طریقه کار این سیلندرها به این صورت می‌باشد که رگلاتور غواصی فشار بالایی که درون سیلندر می‌باشد، را کاهش داده تا گاز تنفسی را برای غواص ارسال کند.

جنس این سیلندرهای غواصی از آلومینیوم یا آلیاژ فولادی می‌باشد. البته از جنس کامپوزیت هم برای ساخت تانک غواصی استفاده می‌شود.

از دستگاههای جانبی که در ساختار سیلندر استفاده می‌شود می توانیم  به بوت محافظ، دستگیره حمل، توری محافظ رنگ، و محافظ کف سیلندر اشاره کنیم.

هوای مصرفی در زیر آب از طریق سیلندرهای اسکوبا یا همان تانکهای هوا (غواصی)  تامین می‌شود. جنس این تانکها از آلومینیوم یا فولاد بوده و هوای درون آن توسط یک شیر به خارج هدایت می‌شود. هوای تنفسی این سیلندرها در فشار 220 اتمسفر توسط  کمپرسور  پر شده که به غواص حس امنیت در هنگام غواصی را می‌دهد.

برای نمایش مشخصات سیلندر اطلاعاتی از قبیل نوع و اسم سازنده، تاریخ بازدید و ساخت و همچنین شماره سریال آن می‌بایست سری به شانه سیلندر یا تانک غواصی بزنیم. این سیلندرها بر اساس قوانین مختلفی که در هر کشور بصورت جداگانه اعمال می شود بازدید می‌شوند.

منظور از آزمایش یعنی کنترل هر دو طرف سیلندر به منظور زنگ زدگی و همچنین مقاومت فشار که معمولا 50% یک استفاده معمولی می‌باشد.

یکی از کشورهایی که 5 سال بعد از تاریخ تولید و هر دو سال یکبار سیلندرها را آزمایش می‌کند انگلستان می باشد. تاریخ آزمایش را می توانید در زیر تاریخ تولید در شانه سیلندر ببینید.

سیلندرهایی که از فلز ساخته شده اند به یک تقویت کننده پلاستیکی جهت نگه داشتن بصورت عمودی تجهیز شده‌اند. قبل از اینکه از تانکهای غواصی استفاده کنید از سالم بودن واشرلورینگ آن اطمینان پیدا کنید. این تانکها در ظرفیتهای 8-10-12-15 ساخته می شوند. به منظور حفظ امنیت و تامین ایمنی هرگز این سیلندرها را بصورت ایستاده نگهداری نکنید.

نامهای دیگر تانک غواصی

تانکهای غواصی را با نامهای دیگری از قبیل کپسول غواصی، سیلندر غواصی و یا کپسول اکسیژن می شناسند. در سیستم های آمریکایی از عبارت تانک اسکوبا و یا تانک غواصی استفاده می شود.

غواصان غیر حرفه ای از اصطلاحات دیگری مثل تانک اکسیژن و یا کپسول اکسیژن استفاده می‌کنند. داخل این سیلندرها از ترکیبات غنی شده اکسیژن یا هوای فشرده تنفسی استفاده شده است. چنانچه در عمق بیش از 4 متر از اکسیژن خالص استفاده شود خطر مسمومیت را در پی خواهد داشت. معمولا غواصان نظامی در عمق بیش از 6 متر از اکسیژن خالص استفاده می‌کنند. همچنین برای غواصی تکنیکی و یا برداشتن فشار در اعماق کم ، غواصی صنعتی و در اتاق فشار نیز از اکسیژن خالص استفاده می شود.

انواع سیلندرهای غواصی با توجه به کاربرد آنها به انواع زیر تقسیم می شوند:

  • جلیقه تعادل
  • سیلندرهای هوای یدکی
  • سیلندر برداشت فشار
  • سیلندر جفتی و سیلندر شارژ
  • سیلندرهای ساید مانت، ، سیلندر تکی، لباس درای سوت و ...

جنس مصرفی در مخزنهای غواصی

مخزنهایی که در غواصی استفاده می شود معمولا از آلومینیوم آلیاژی یا فولاد فرج ساخته می شوند. سیلندرهای کامپوزیتی در شرایط خاصی مثل استفاده در غار به کار می‌روند. سیلندرهای کامپوزیتی با داشتن استاندارد ISO 11119-2  و یا ISO-11119-3 برای غواصی کاربرد دارند. این کامپوزیتها در مقابل ضربه آسیب پذیر می باشند.

مقدار مناسب حجم کپسول چقدر می باشد؟

ظرفیت اتمسفر هوا بستگی به اندازه کپسول دارد. البته کپسولهای 12 و 15 لیتری کاربرد بیشتری دارند ولی با توجه به جثه غواص و محل عملیات انتخاب کپسول نیز دستخوش تغییر می گردد.

کپسولهای 7 لیتری در دستگاه های مدار و نیم مدار بسته، و دیگر تجهیزاتی که برای بادکردن نیاز به هوای فشرده دارند استفاده می شود.همچنین برای غواصی کودکان و افرادی که جثه ضعیف تری نسبت به بقیه دارند، و یا به جهت ایستگاه گیری غواصان تکنیکی به کار می‌رود. این کپسولها به صورت جفتی نیز به کار می روند.

از کپسولهای 10 لیتری برای غواصی در آبهای آزاد و یا غواصی در استخر، همچنین برای کسانی که زیاد به مصرف هوا احتیاج ندارند استفاده می‌شود. فشاری کاری این کپسولها 232 یا 300 بار می باشد که به صورت جفتی هم می‌توانیم آنها را با یکدیگر ترکیب کنیم.

معمولی ترین سایز کپسولهای غواصی 12 لیتر می باشد که در اندازه های کوتاه و استاندارد کاربرد دارد. طول کپسولهای کوتاه 515 میلیمتر و استاندارد 625 میلیمتر می‌باشد. معمولا افراد سایزهای استاندارد را بیشتر استفاده می‌کنند. ولی افرادی که ستون فقرات کوچکتری دارند یا بانوان از انداز های استاندارد استفاده می‌کنند. کپسولهای کوتاه با فشار 232 یا 300 بار موجود هستند که از این نوع کپسولها هم به صورت جفتی استفاده می‌شود.

کپسولهای 15 لیتری از لحاظ وزنی سنگین هستند و با فشار 232 بار موجود می‌باشند. همچنین کپسولهای 18 لیتری نیز دارای ظرفیت بزرگتری می باشند، همچنین وزن سنگینی دارند. این کپسولها برای افرادی که جثه قوی‌تری دارند و همچنین برای منبع تغذیه قوی‌تر از سطح به کار می رود. فشار کاری این کپسولها 232 بار می باشد.

 

با عضویت در سایت کمپ دایور از آخرین اخبار و اطلاعات غواصی و شنا همچنین برگزاری دوره های شنا و غواصی با خبر شوید.

همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا هماهنگی بیشتر و یا هماهنگی جهت ثبت نام در کلاسها با شماره 09120357727 تماس بگیرید.

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;