رگلاتور غواصی

بدون دیدگاه

توضیحات

رگلاتور غواصی

از دیگر تجهیزات غواصی رگلاتور غواصی یا (دیمند والو) می‌باشد که با عناوین دیگری از قبیل کاهنده فشار جزئی نیز شناخته می شود. رگلاتورهای غواصی این امکان را به غواص می دهند که فشاری که در بالای هوای سیلندر قرار دارد را برای تنفس  کم کند. هوایی که داخل کپسول اسکوبا وجود دارد معمولا فشار زیادی دارد، برای کاهش این فشار از رگلاتورهای غواصی استفاده می شود که غواص بتواند به راحتی از طریق سیلندر تنفس کند.

رگلاتورها فشار را در دو مرحله کاهش می دهند. ابتدا از طریق فشار داخل سیلندرها به فشارهای متوسط، سپس از فشار متوسط به صورت فشاری که غواص به راحتی و بدون خطر بتواند تنفس کند.

ساختار بنیادی رگلاتور به دو بخش تقسیم می شود:

  • روشی که کاهش فشار را در مرحله اول انجام می دهد.
  • مکانیسم و روشی که در مرحله دوم کاهش فشار را انجام می دهد.

واژه " رگلاتور" و" دیمند والو" بجای یکدیگر استفاده می شوند. ولی دیمند والو گاز را زمانی تحویل می دهد که غواص می خواهد استنشاق کند و فشار گاز را نسبت به فشار محیط کم کند. ولی در رگولاتورهای تک لوله ای ، دیمند والو در مرحله دوم انجام می شود که به صورت دهانی روی دهان قواص قرار می دهند. به صورت ماسک تمام صورت یا هلمت نیز وصل می شود.

طریقه عملکرد رگولاتورهای غواصی اسکوبا

در اولین مرحله هوای تنفسی با فشاربالا 200 یا 300 بار داخل سیلندر غواصی ذخیره می شود. جهت کاهش این فشار در مرحله اول، والو یا پیستونی وجود دارد که فشار را حدودا 10 بار کم کرده و بعد به شیلنگ فشار متوسط ارسال می شود.

والو بعد از باز شدن اجازه خارج شدن هوا تا زمان رسیدن به مرحله فشار خروجی تنظیم می شود و دوباره اتوماتیک بسته می شود و از خروج هوا جلوگیری می کند.

در واقع رگولاتور با مصرف هوا و کاهشی که در فشار سیلندر انجام می شود و همچنین بسته به تغییراتی که در عمق غواصی انجام می شود موجب می شود فشار محیط اطراف تغییر کند و این تغییرات نیز به صورت خودکار جبران می شود.

در مرحله بعد، رگولاتور اسکوبا بخش دیگری دارد که بر روی دهان غواص قرار گرفته تا بدون نیاز به تلاش اضافه عملیات دم را انجام دهد و هوا را ارسال کند همچنین بازدم نیز به محیط بیرون ارسال شود.

مکانیسم این بخش به این صورت می باشد که فشار متوسط داخل لوله انجام می شود و از مرحله اول به فشار آب اطراف کاهش می یابد تا هوا را برای نفس کشیدن آسان تر کند. مثل مرحله اول، مرحله بعدی نیز محتوی پیستون یا ساختار دیافراگمی موجب ارسال شدن هوا و متوقف شدن جریان هوا می شود.

از اجزاء مرحله دوم می توانیم به دهانی ، والوبازدم و یا دکمه تخلیه اشاره کنیم. زمانی که غواص به بیرون می دمد والو بازدم اجازه می دهد هوا به سمت اطراف خارج شود. معمولا والو یک شیر دو طرفه می باشد و به آب اجازه خروج از مرحله دوم را نمی‌دهد. زمانی که بر روی دکمه تخلیه فشار وارد می‌شود، موجب می شود که هوا به صورت دائمی و با حجم زیاد وارد اتاقک مرحله دوم بشود که این کار باعث می شود که هوا به صورت دائمی و با حجم نسبتا زیادی وارد اتاقک مرحله دوم بشود و آب موجود در محفظه از طریق والو و دهانی به بیرون هدایت می شود. با این مکانیسم غواص می تواند در زیر آب حتی در بدترین شرایط زنده بماند و با خیالی آسوده به سطح آب برگردد.

انتخاب رگولاتور غواصی از نوع اسکوبا (پیستونی یا دیافراگمی)

در مرحله اول جهت تنظیم فشار هوای وارد شده و ارسال آن به اتاقک فشار متوسط رگولاتور وارد عمل می شود و در مرحله بعدی ممکن است شامل دیافراگرام یا مکانیسم پیستون نیز بشود. نوع پیستونی آن یک نوع متحرک می باشد که در قسمت والو ورودی قرار می گیرد، به محض اینکه غواص در مرحله دوم شروع به نفس گرفتن می کند، پیستون بالا رفته و اجازه وارد شدن هوا به داخل محفظه فشار متوسط را برای نفس بعدی صادر می کند.

رگولاتورهای از نوع دیافراگمی ساختار پیچیده تری دارند، و معمولا برای غواصی در آبهای سرد و آبهای دارای گل و لای و یا محتوای با ذرات بالا بیشتر استفاده می شوند.

دیافراگم بصورت یک پوشش انعطاف پذیر که بر روی والو ورودی هوا قرار گرفته است با تنفس کشیدن به سمت داخل وارد می شود و اجازه می دهد که هوا به داخل محفظه در مرحله اول وارد شود.

رگولاتورهای پیستونی جریان بهتری دارند، زیرا فقط یک قسمت متحرک در آن وجود دارد که همان پیستون نام دارد. اگر بخواهیم تفاوتها را در نظر بگیریم فقط نمی توان جریان هوا را در نظر بگیریم بلکه باید تمامی عواملی که در محیط تاثیر گذاشته اند را در نظر بگیریم. بنابراین رگولاتورهای حالت دیافراگمی برای غواصی در شرایط خاص مثل آبهای کثیف یا سرد به خاطر طراحی خاص آنها مناسب می باشند.

با توجه به ویژگیهایی که در مورد رگولاتورها گفته شده و پیشرفتهایی که در این زمینه به دست آمده است، دلیل قانع کننده ای برای انتخاب هر کدام از آنها وجود ندارد چرا که هر کدام ویژگیهای خاص خود را دارند.

 تعریف اصطلاحات دیگر رگلاتور

شما هم قطعا اصطلاحاتی از قبیل رگولاتور غیر بالانس، بالانس یا فوق بالانس را شنیده اید. این کلمات معمولا به قطعات مورد استفاده اشاره می کند. مثلا رگولاتور غیر بالانس از قطعات کمتری تشکیل شده است، و کمی از کارایی این رگولاتورها کم می کند. اگر رگولاتور از نوع غیر بالانسی باشد با افزایش عمق دریا و یا کم شدن فشار سیلندر نفس کشیدن سخت می‌شود .معمولا این رگولاتورها در خط تولید با عنوان مدل پایه تولید می شوند. رگولاتورهای غیر بالانسی برای آبهای با عمق کم یا عمیق یکنواخت استفاده می شود.

رگولاتورهای بالانسی به جهت اطمینان از یکنواخت بودن هوا، قطعات بیشتری دارند. بنابراین عملکرد این رگولاتورها در حین غواصی، در آبهای کم عمق یا عمیق یکسان خواهد بود.

رگولاتورهای فوق بالانس تکنولوژی متفاوتی دارند که باعث شده با افزایش عمق دریا تنفس راحت تر انجام شود.   رگولاتورهای خیلی عالی از این نوع می باشند.

سئوالی که برای غواص پیش می آید اینست که چه رگولاتوری را انتخاب کنیم؟ اگر بنیه مالی خوبی دارید ما به شما فوق بالانس را پیشنهاد می دهیم.

چه بايد كرد؟ همواره یک رگلاتور بالانس را انتخاب و بکار گیرید و اگر توانایی مالی دارید انتخاب شما باید فوق بالانس باشد. یک رگولاتور بالانسی تنها چیزی است که با نیاز شما در غواصی تفریحی مطابقت خواهد داشت چونکه مقاومت تنفسی کمتر می سازد و بنابراین تنفس کردن از آن راحت تر می باشد. چنانچه در عمق های زیاد مبادرت به غواصی می نمایید فقط یک رگولاتور فوق بالانس قادر است که همزمان با رفتن به عمق دریا هوای بیشتری را برای شما به ارمغان می آورد.

راهکارهای بررسی رگولاتور قبل از غواصی

قبل از استفاده از رگولاتور موارد زیر را بررسی کنید:

  • شیلنگهای رگولاتور را بررسی کنید که آسیب یا صدمه ندیده باشد.
  • فیلترهای ورودی و اتصالات را در مورد سولفاته شدن چک کنید.
  • به جهت اطمینان از عملکرد رگولاتور دکمه ونتوری و تنظیم نفس را بچرخانید.
  • قطعات دهانی را بررسی کنید که آسیب ندیده باشد. اطمینان پیدا کنید رگولاتور در جای خودش محکم می باشد.
  • تست نشتی را انجام دهید. کلاهک ضد گرد و غبار را ببندید.. زمانی که رگولاتور بر روی والو وصل می باشد و در وضعیت بسته می باشد از دهان عمل دم را انجام دهید.
  • اگر رگلاتور شما اختاپوس دارد باز هم بررسی هایی که در مرحله قبل گفته شد را انجام دهید.
  • بعد از اینکه رگولاتور را به سیلندر وصل کنید والو سیلندر را باز کرده، ریه را خالی کنید و  زمانی که گیج فشار را مشاهده می کنید چندین بار عمل عمیق را از قسمت دهانی انجام دهید. اگر در حین نفس کشیدن دچار افت فشار حس شد مشکلی در رگولاتور ایجاد شده است.

با عضویت در سایت کمپ دایور از آخرین اخبار و اطلاعات غواصی و شنا همچنین برگزاری دوره های شنا و غواصی با خبر شوید.

همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا هماهنگی بیشتر و یا هماهنگی جهت ثبت نام در کلاسها با شماره 09120357727 تماس بگیرید.

 

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;