ماسک غواصی / diving mask

بدون دیدگاه

توضیحات

ماسک غواصی

Diving mask یا همان ماسک غواصی که برخی به اشتباه به آن عینک غواصی می گویند ،  یکی از مهمترین تجهیزات غواصی هست که به غواص این امکان را می دهد تا به راحتی بتواند در زیر آب محیط پیرامون خود را مشاهده کند .

ماسک غواصی

 

چرا چشم انسان در زیر آب خوب نمیبیند

وقتی که سطح چشم یک انسان مستقیما با آب در تماس است ، آب باعث می شود تا نور با زاویه  متفاوتی به چشم انسان برسد و همین امر تمرکز کردن شخص بر روی نور و اجسام را با مشکل روبرو می کند .

هوای موجود در محفظه ماسک غواصی ، مانع از برخورد مستقیم آب با سطح چشم می شود ، در نتیجه به علت وجود هوا و فاصله میان چشم با سطح آب ، نور به صورت معمولی و عادی به چشم انسان می تابد و غواص میتواند راحت تر میدان دید متمرکز پیدا کند .

ساختار ماسک غواصی

ماسک های غواصی عموما از یک شیشه نشکن و یک قاب سیلیکونی و یا پلاستیکی و یک بند تشکیل میگردند . شیشه که در جلو چشم ها قرار می گیرد و قاب سیلیکونی یا پلاستیکی که به آن پرس میشود تا آب به داخل آن نفوذ نکند و یک بند الاستیکی که ماسک را روی سر و در مقابل چشمها نگه می دارد .

بعضی از مدل های پیشرفته تر غواصی به جای شیشه دارای لنز می باشند ، که باعث میشود تا لنز را بر اساس نسخه پزشک بتوان تنظیم نمود .

در هنگام غواصی در آبهای عمیق به علت تغییر فشار ، ماسک فشرده می شود ، لذا ماسک غواصی بایستی حتما قابلیت خروج هوا از طریق بینی را داشته باشند تا در عمق های زیاد با افزایش فشار بر رو ماسک ، با خروج هوا از بینی و ماسک بتوانیم فشار را از روی چشم های خود برداریم که به آن مهارت برداشت فشار از روی چشم میگوییم .

مشکلات ماسک غواصی

بخار گرفتگی ماسک غواصی

شاید مهمترین مشکل ماسک غواصی را بخار گرفتن بتوان عنوان کرد .با توجه به اینکه بینی در داخل محفظه ماسک قرار می گیرد ، خروج هوا از بینی موجب بخار گرفتی شیشه ماسک می گردد و دید غواص را به شدت خراب میکند . البته برای رفع مشکل بخار گرفتگی ماسک غواصی ، به راحتی می توان با پر و خالی کردن ماسک از آب ، آن را تمیز نمود ، البته در دریا به علت شوری آب ، این عمل چندان خوشایند نیست و موجب سوزش چشم ها می شود .

بهتر است قبل از استفاده و در مرتبه اول با گرفتن یک شعله فندک و یا کبریت بر روی سطح ماسک ، مواد شیمیایی موجود بر روی آن را تمیز کرد . مواد شوینده مخصوصی هم وجود دارد که شما قبل از شروع غواصی شیشه ماسک خود را با آن تمیز میکنید تا دچار بخار گرفتگی نشود . زدن خمیر دندان به ماسک هم قبل از استفاده چاره ساز می باشد .

اما رایج ترین راه و در دسترس ترین راه برای تمیز کردن ماسک غواصی و کنترل بخار گرفتگی ، استفاده از آب دهان می باشد . شاید در ظاهر این امر چندان خوشایند و بهداشتی به نظر نرسد ، ولی باید باور کنید که تقریبا تمام غواصان در سرتاسر دنیا از این روش برای تمیز کردن ماسک خود استفاده می کنند .

نکته بسیار مهم ، حتی الامکان سعی کنید با دستان خود شیشه ماسک را لمس نکنید ، چرا که اثر چربی دست بر روی شیشه ماسک ، قابلیت بخارگرفتگی شیشه ماسک را دو چندان می کند .

 

روش تشخیص ماسک غواصی مناسب

شاید بتوان یکی از مهمترین مشکلات و معضلات غواصی را ورود آب به ماسک غواصی عنوان کرد .چرا که ورود آب به داخل ماسک غواصی ،  علاوه بر خراب کردن دید غواص ، به علت شوری بالای آب دریا ، موجب سوزش چشمها نیز می شود . بنابر این بهتر است در انتخاب ماسک غواصی دقت زیادی بخرج دهید ، چرا که ماسک مناسب تا حد قابل توجهی این مشکل را حل میکند ، البته ورود آب به داخل ماسک غواصی یک امر اجتناب ناپذیر می باشد ، اما شدت و دفعات آن می تواند یک غواصی لذت بخش را به یک کار سخت و غیر قابل تحمل تبدیل کند .

برای اینکه متوجه بشویم چه ماسکی برای صورت ما مناسب است بایستی بیرون از آب ماسک را بر روی صورت خود بگذاریم ، سر را به سمت پایین بگیریم و با بینی نفس بکشیم و دست خود را از روی ماسک برداریم ، چنانچه ماسک غواصی مناسب صورت ما باشد ، عملیات دم با بینی بایستی موجب نگه داشتن ماسک شود ، اما اگر ماسک از صورت ما افتاد ، یعنی این ماسک برای صورت ما مناسب و آب بندی نمی باشد .

مهارت خالی کردن آب ماسک

 خالی کردن آب ماسک غواصی

همچنین شما در قسمت مهارت های غواصی و آموزش های مربوط به آن می توانید به راحتی روش خالی کردن آب ماسک غواصی را یاد بگیرید و در مواقع مورد نیاز از آن استفاده نمایید . اگر شما نتوانید مهارت خالی کردن آب ماسک را به خوبی انجام دهید ، غواصی برای شما کار سختی خواهد شد .

مدرسان با تجربه ما این مهارت ها را به راحتی به شما آموزش میدهند . جهت ثبت نام در دوره های آموزش غواصی با ما همراه باشید .

 

 

 

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;