تجهیزات غواصی اسکوبا

بدون دیدگاه

توضیحات

تجهیزات غواصی

تجهیزات غواصی به مجموعه ای از لوازم و وسایلی گفته می شود که غواص به کمک آنها میتواند به غواصی بپردازد .

هر کدام از روش های غواصی و غواصی در شرایط مختلف وسایل و تجهیزات مناسب خودش را میخواهد . برخی تجهیزات غواصی در تمام غواصی ها مشترک می باشد در حالی که برخی از انواع غواصی تجهیزات مختص به خود را دارد .

تجهیزات غواصی عبارتند از

 

1 – تانک غواصی

قطعا هوای تنفسی مورد نیاز یک غواص ، مهمترین نیاز یک غواص در زیر آب می باشد ، بنابراین شاید بتوان مهمترین وسیله غواصی اسکوبا را تانک غواصی یا سیلندر غواصی نامید .

تانک غواصی سیلندری فلزی میباشد که هوای مورد نیاز غواص را بصورت فشرده ذخیره میکند و توسط شیر موجود بر روی آن جهت استفاده غواص ، هوا را به رگلاتور می فرستد .

هوای مورد استفاده در غواصی اسکوبا ، همان هوای تنفسی در روی آب می باشد با همان درصد تقریبی 80 درصد اکسیژن و 20 درصد نیتروژن که با فشار 220 اتمسفر ، که فشار بسیار زیادی می باشد در تانک ها ذخیره می گردد .

جنس تانک ها معمولا از آلومینیوم ، فولاد و استیل می باشد . کف تانک های آلومینیومی تخت می باشد و راحت بصورت ایستاده قراره میگیرد ، اما کف تانک های فولادی و استیل بخاطر نوع جنس آنها نمیتواند تخت باشد و توسط یک کفی پلاستیکی می توانند بصورت عمودی بایستند . البته به جهت حفظ ایمنی نباید تانک را بصورت ایستاده رها کرد .

تانکها به دلیل حساسیت بالا و تحمل فشار بسیار زیاد بایستی حتما در بازه های مشخصی بازدید و تست شوند . بازدید بصری تانک ها حتما باید بصورت سالانه توسط کارشناس خبره انجام شود ، در صورتی که داخل یا بیرون بدنه تانک و شیر آن خوردگی یا زنگ زدگی وجود داشته باشد ، به جهت حفظ ایمنی و سلامت غواص و جلوگیری از بروز حوادث ناگوار بایستی تانک را از رده خارج نمود .

روش دیگر چک کردن سیلندر ها روش هیدرواستاتیکی می باشد که بنا به قوانین موجود در کشورهای مختلف هر دو سال یکبار یا چهار سال یکبار بایستی حتما انجام شود . در این روش شیر سیلندر باز شده و جداگانه مورد تست قرار مییگیرد . خود سیلندر هم پر از آب شده و در داخل یک سیلندر دیگر قرار گرفته و تحت فشاری حدود 3 تا 5 برابر فشار مجاز قرار میگیرد . درصورتی که بعد از تست در ظاهر و حجم سیلندر تغییری مشاهده نگردد ، مجددا برای یک دوره دیگر قابل استفاده می باشد .

در پایان هر دو روش بر روی بدنه سیلندر ، زیر تاریخ ساخت ، تاریخ های تست بصری و هیدرواستاتیک هک میشود .

تانک غواصی

 

2 – رگلاتور غواصی

رگلاتور غواصی یا فشارشکن وظیفه کاهش فشار هوای داخل سیلندر به میزان قابل استفاده برای غواص ، را به عهده دارد . سیستم های غواصی فعلی از دو مرحله فشار شکن یا دو رگلاتور برای تنظیم فشار هوا استفاده میکند .

الف – فشار شکن مرحله اول یا اصطلاحا همان رگلاتور که فیرست استیج first stages که فشار 220 بار داخل سیلندر را به 8 تا 14 بار کاهش می دهد

ب – فشار شکن مرحله دوم یا اصطلاحان سکند استیج  second stages که همان دهنی یا دیمند نام  دارد که هوای 8 تا 14 بار انتقالی از مرحله اول را به فشار مناسب جهت تنفس غواص کاهش میدهد . دهنی های فعلی هوشمند عمل میکند و با توجه به فشار محیط در اعماق مختلف ، هوای مورد نیاز برای تنفس غواص را در اختیار او قرار می دهد .

در جلوی دهنی دکمه ای برای پاف کردن یا خروج هوا از آن وجود دارد که در بخش های بعدی با کاربرد و رفع اشکالات احتمالی آن بیشتر آشنا می شویم .

رگلاتور غواصی

 

3 – ماسک غواصی

ماسک غواصی

ماسک غواصی که برخی به اشتباه به آن عینک غواصی میگویند ، وسیله ای برای فراهم کردن امکان دید در زیر آب است . ماسک غواصی تشکیل شده از یک عدسی که از جنس شیشه ایمنی سبک می باشد و یک قاب که می تواند از جنس سیلیکون یا پلاستیک باشد و بند ماسک که از جنس سیلیکون می باشد و خاصیت کشسانی دارد، در پشت سر قرار گرفته و ماسک را بر روی صورت ما نگه می دارد . البته پلاستیک در مقابل نور خورشید و آب شور مقاومت و دوام کمتری از سیلیکون دارد . بدنه ماسک در قسمت بینی ، دارای یک محفظه می باشد ، جنس انعطاف پذیر آن باعث میشود تا به راحتی بتواند با فرو رفتگی ها و برامدگی های صورت هماهنگ شود .

روش تشخیص ماسک مناسب غواصی

برای تشخیص مناسب بودن ماسک غواصی کافی است آن را بر روی صورت خود بگذاریم ، در حالی که بند آن آزاد می باشد و سپس با بینی نفس بکشیم و صورت را به سمت پایین بگیریم ، اگر ماسک از صورت ما جدا نشود نشان دهنده این است که مناسب صورت ما می باشد . همچنین برای جلوگیری از بخار کردن بهتر است شیشه ماسک غواصی را قبل از استفاده با خمیردندان بشوییم . در مطالب بعدی نحوه استفاده از ماسک و مهارت هایی نظیر خالی کردن آب ماسک غواصی  و کاربرد آن را مفصل تر توضیح خواهیم داد .

 

4 – اسنورکر یا اشنورکر

اسنورکل غواصی

اسنورکر وسیله ای برای تنفس در غواصی های سطحی می باشد که تشکیل شده از دو قسمت دهنی و یک لوله . قسمت دهنی که از جنس سیلیکون نرم ساخته شده دقیقا مطابق قالب دهان ساخته شده طوری که هنگام استفاده جلو ورود آب به داخل دهان را می گیرد . لوله که با کمی خمیدگی به دلیل بسته نشدن راه تنفس ف به صورت ال مانند به دهنی وصل می باشد از جنس پلاستیک یا سیلیکون سخت یا نیمه سخت می باشد که توسط یک بند یا گیره به ماسک متصل می گردد .

اسنورکر به ما این امکان را میدهد تا در حالتی که روی آب خوابیدیم و در حال شنا هستیم ، به صورتی که صورتمان داخل اب است و میتوانیم پایین را ببینیم ، به راحتی تنفس کنیم و به غواصی اسنورکلینگ بپردازیم .

در صورتی که با اسنورکر به داخل آب فرو میبریم درست در زمانی که به سطح آب میرسیم بایستی داخل آن محکم فوت کنیم تا اب داخل لوله خارج شود و دوباره بتوانیم بوسیله آن تنفس خور را از سربگیریم . بهتر است قسمت انتهایی اشنورکر که از آب بیروی می باشد رنگی باشد تا توسط قایق ها و دیگران دیده شود .

انواع جدید اسنورکر ها در بالا و پایین مجهز به سوپاپ هایی برای جلوگیری از ورود هوا به داخل آن و تخلیه آب از پایین آن می باشد .

 

5 – فین غواصی یا باله های غواصی

فین بندی غواصی

فین ها یکی از کاربردی ترین تجهیزات غواصی می باشند که برای حرکت داخل آب بسیار مناسب می باشند

فین ها دو دسته هستن

الف – فین کفشی

ب – فین بندی

فین های کفشی بیشتر برای سواحل ماسه ای که احتمال اسیب دیدن پا کم می باشد استفاده می شود و فین های بندی بیشتر برای سواحل صخره ای و آب های سرد استفاده می شوند . فین ها دارای سایز های مختلفی هستند . در غواصی های اسنورکلینگ و فری دایو از فین های بلند و باریک استفاده می گردد ، در استخر از فین های کوتاه و در غواصی اسکوبا از فین های متوسط و پهن .

فین ها کمک میکنند تا با هر پا زدن یا اصطلاحا فین زدن ، مقدار بیشتری آب جابجا شود و  مسافت بیشتری را طی کنیم . پا در داخل فین نباید تحت فشار باشد چرا که موجب توقف گردش خون در پا و گرفتگی عضلات می باشد .

نکته مهم ، فین ها چپ و راست ندارند .

 

6 – وت سوت

وت سوت غواصی

وت سوت یا لباس غواصی که در مدل های مختلف بلند ، کوتاه ، دوتکه ، یکسره ، ضخیم و ... بسته به محیط و شرایط مورد استفاده قرار میگیرند .

وت سوت ها از جنس ماده ای به نام نیوپرن می باشند . برخلاف تصور عموم وت سوت یا لباس غواصی ، ضد آب نیست . در اصل وت سوت ها با نگه داشتن مقدار مشخصی آب به صورت ثابت در میان خود ، یک عایق و دیوار بین بدن و آب دریا بوجود می آورند و مانع از دست دادن حرارت بدن می شوند . در لحظه اول ورود به آب کمی احساس سرما میکنید ولی کم کم گرمای مطبوعی را داخل اب احساس می کنید .

وت سوت ها برای درجه حرارت های مختلف از ضخامت های مختلفی برخوردار می باشند . همچنین وت سوت ها قابلیت شناوری دارند و تا حدودی نقش جلیقه را بازی میکنند و در بسیاری از مواقع مانع از جراحت دیدن بدن در غواصی می شوند .

 

7 – چراغ قوه غواصی

چراغ قوه غواصی

چراغ قوه غواصی یکی از مهمترین ابزار های غواصی در شب ، غواصی در غار ، غواصی در کشتی های غرق شده یا رک دایوینگ و سایر مکان های تاریک استفاده می شود .

چراغ قوه های غواصی نسبت به فشار آب مقاوم هستند و بسته به نوع آن تا عمق مشخصی کاربرد دارند . برخی چراغ قوه ها کوچک و برخی بزرگند ، همچنین برخی دارای باطری های شارژی و برخی نیز دارای باطری های تعویضی می باشند .

 

8 – قطب نما

قطب نما غواصی

قطب نمای غواصی همانطور که از نامش مشخص است برای جهتیابی و مسیر یابی در داخل اب استفاده می شود . البته برای مسیر یابی روش های دیگری هم وجود دارد که در آینده در مطلب انواع روش های مسیر یابی در زیر آب ف به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت .

 

9 – چاقوی غواصی

چاقو غواصی

چاقو های غواصی معمولا از جنس استیل یا تیتانیوم ساخته می شوند و در مقابل آب شور و زنگ زدن مقاوم هستند . چاقوی غواصی در مواقع بحرانی مثل گیر کردن غواص در تور ماهی گیری و بعضا در مواجهه با موجودات دریایی وسیله ای ضروری به شمار می رود .همچنین برای ضربه زدن بر روی تانک و علامت دادن نیز کاربرد دارد .

چاقو معمولا در کنار ساق پا و یا بر روی قسمت بالای بازو نصب میگردد و حتما بایستی بعد از استفاده با آب شیرین شسته و روغنکاری شود .

 

10 – دایو کامپیوتر یا کامپیوتر غواصی

دایو کامپیوتر / کامپیوتر غواصی

دایو کامپیوتر را اصطلاحا قلب دوم غواص می نامند . تقریبا هر غواص حرفه ای و مبتدی بایستی یک دایو کامپیوتر داشته باشد . دایو کامپیوتر ها محاسبات پیچیده غواصی از قبیل ثبت اطلاهات غواصی ، اعم از اطلاعات دمای آب ، زمان و همچنین محاسبه  ایستگاه های امنیت را به راحتی انجام میدهند ، سرعت فرود و صعود استاندارد ، زمان مجاز برای پرواز و غواصی و ... را به غواص اعلام میکند .

 

11 – اس ام بی smb یا وسیله شناوری سطحی

Smb در اصل یک بویه یا شناور سطحی می باشد از جنس نایلون یا پلاستیک به رنگ قرمز یا زرد یا نارنجی که توسط یک طناب بلند به غواص متصل میباشد .کاربرد اس ام بی این است که به دیگران اعلام میکند در پایین آن یک غواص حضور دارد حالا یا برای اعلام به قایق ها ، کشتی ها و جت اسکی ها و ... یا برای اعلام موقعیت غواص به قایق همراه .

اس ام بی به صورت استوانه و مقاوم به نفوذ آب ساخته می شود و یا توسط هوای خروجی بازدم و یا هوای دیمن باد می شود .در ادامه مطلب استفاده و کاربرد اس ام بی را حتما مطالعه نمایید . برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب مربوط به smb غواصی چیست را مطالعه کنید

 

12 – bcd یا جلیقه کنترل شناوری

جلیقه کنترل شناوری

بی سی دی bcd وسیله ای هست که هم جهت تنظیم شناوری استفاده می شود و هم وسیله ای برای حمل تانک غواصی .تانک غواصی توسط یک کمربند در پشت بی سی دی بسته می شود سپس توسط یک شلنگ که ایر سورس  air source نامیده میشود به رگلاتور متصل میگردد . بی سی در قابلیت باد شدن دارد که میتواند از طریق تانک یا دهان غواص از طریق شلنگ آن یا اینفلیتور باد شود . اینفلیتور برای پر و خالی کردن بی سی دی از هوا استفاده میشود .

 

13 – تخته اسلیت یا تخته یاد داشت

یک تخته سفید ضد آب به همراه یک مداد برای یادداشت برداری و پیغام رسانی در زیر آب کاربرد دارد .

 

14 – کلیپس غواصی

کلیپس های غواصی در مرتب کردن شلنگ ها و جلوگیری از رها بودن آنها در محیط به ما کمک میکنند .

 

15 – تسمه های نگه دارنده غواصی

برای اتصال های موقت در سطح و زیر آب بسیار کاربردی هستند . میتوانید خود یا وسایل را به یک بویه متصل کنید ، اس ام بی خود را به بیسی دی وصل کنید و ....

 

16 – گیج هوا

گیج هوا غواصی

گیج هوا یک فشار شکن مرحله اول یا اصطلاحا فیرست استیج می باشد و یکی از مهمترین و ضروری ترین ابزار های غواصی گیج هوا می باشد که توسط یک شلنگ پر فشار به مرحله اول رگلاتور متصل میگردد تا بتواند میزان هوای واقعی موجود در تانک را نشان دهد . گیج هوا در سمت چپ بدن غواص قرار میگیرد و بایستی مرتبا توسط غواص چک شود تا غواص بتواند با دانستن میزان هوای باقی مانده ، زمان خود را برای برگشت به سطح اب ، مدیریت کند .

 

17 – اختاپوس

اختاپوس دقیقا همانند دیمند بوده و یک فشار شکن مرحله دوم یا سکند استیج می باشد و هوا را متناسب با فشار محیط برای استفاده غواص ارائه می کند . اختاپوس که معمولا شلنگ و دهنی آن زرد رنگ می باشد ، در حقیقت یک دیمند یدکی می باشد که در شرایط خرابی دیمند استفاده می شود و یا برای هوا رسانی به غواص های دیگر ، بکار برده می شود .

 

18 – عمق سنج

همان طور که از نامش مشخص است برای محاسبه عمق غواصی استفاده میشود . عمق سنج های عقربه ای که معمولا به صورت جداگانه و یا چسبیده به گیج هوا می باشند با کمک فشار آب ، عمق فعلی را نشان می دهند .

عمق سنج های دیجیتالی که در دایو کامپیوتر ها هم  وجود دارند علاوه بر نمایش عمق امکانات و اطلاعات بیشتری از قبیل دمای آب و سرعت صعود و فرود را هم نشان می دهند .

19 – کمربند وزنه

کمربند وزنه غواصی

به دلیل استفاده از تجهیزاتی مانند وتسوت ، تانک غواصی ، بی سی دی و .. شناوری غواص تا حد بسیار زیادی مثبت می شود و امکان پایین رفتن برای غواص بسیار سخت و یا حتی غیر ممکن می شود . برای حل این مشکل غواصان با خود وزنه هایی را حمل میکنند تا اثر شناوری مثبت تجهیزات خنثی و یا منفی شود .

این وزنه ها که معمولا سربی می باشند جهت سهولت کار توسط یک کمربند به دور کمر غواص بسته می شود و در برخی مواقع داخل بی سی دی قرار می گیرد .

میزان وزنه مورد استفاده در کمربند وزنه غواصی هر شخص به این صورت محاسبه می شود ، به ازای هر ده کیلو وزن ، غواص بایستی یک کیلو وزنه با خود حمل کند و بهتر این است که یک کیلو هم اضافه تر ، البته غواص های حرفه ای که از کنترل شناوری یا بایونسی خوبی برخوردار می باشند می توانند با وزنه های بیشتر و کمتر هم غواصی کنند .

به عنوان مثال یک غواص با وزن هفتاد کیلوگرم می تواند وزنه ای بین 7 تا 8 کیلوگرم با خود حمل نماید .

 

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ثبت دیدگاه

Captcha

;